Razgovor: Davor Celinšćak, član Kuglačkog kluba "Mostanje 1949"
"Pojačali smo se, ambicije su porasle, želimo biti prvi i ući u viši rang"
VIŠE IZ RUBRIKE

Počela je nova kuglačka sezona, ove godine nešto ranije. Po mnogima najpopularniji karlovački klub "Mostanje 1949", koji igra u Drugoj hrvatskoj kuglačkoj ligi zapad, pojačao je momčad, a želja je prvo mjesto i ulazak u viši rang, u Prvu B hrvatsku kuglačku ligu zapad za muške. Član "Mostanja 1949" Davor Celinšćak već je godinama jedan od najboljih karlovačkih i županijskih kuglača, a od nove sezone puno očekuje. Po njemu glavni kandidati za prvo mjesto u ovom rangu natjecanja su "Mostanje 1949", "Obrtnik" iz Ogulina i "Kupa" iz Ozlja. Razgovarali smo s Davorom Celinšćakom o sezoni koja je nedavno počela, o stanju u kojoj je momčad, o uvjetima za kuglanje u Karlovcu, o očekivanjima u ovoj sezoni i planovima za budućnost.
Počela je kuglačka sezona, u kojim se sve ligama natječu klubovi iz Karlovačke županije?
-Sezona je počela i to prerano, nikada ranije, sezona je počela 7. rujna. To je prerano, s obzirom da je kuglanje recimo zimski sport. Naši klubovi natječu se u rangovima od prve do treće lige. U Prvoj kuglačkoj ligi za žene je "Ogulin", u Prvoj B hrvatskoj kuglačkoj ligi za muške su "Korana" iz Slunja i "Rakovica". U Drugoj hrvatskoj kuglačkoj ligi zapad za muške su "Mostanje 1949", "Željezničar" i "Dubovac" iz Karlovca, "Obrtnik", "Policajac" i "Klek" iz Ogulina te "Kupa" iz Ozlja.
Kakve su šanse klubova u Prvoj ligi i Prvoj B ligi?
-S "Ogulinom" je problem što njima najbolje igračice odu iz kluba, odu na studij i zatim pređu u druge klubove. Tako da će Ogulinke teško ostati u Prvoj hrvatskoj ligi za žene. "Korana" iz Slunja ima domaću ekipu ima kuglanu za treniranje i oni će se boriti za gornji dio tablice. "Korana" ima tri ekipe i oni stvarno dobro rade. "Rakovica" će nažalost, s ovim sastavom teško ostati u ovom rangu natjecanja.
Došlo je do promjena u ženskom dijelu natjecanja, klubovi iz Karlovačke županije sada su u Drugoj hrvatskoj kuglačkoj ligi jug za žene?
-Formirana je Druga hrvatska kuglačka liga jug, gdje su klubovi iz Karlovačke županije "Karlovac" i "Kupa" iz Ozlja. Ta liga nije prirodna, jer su tu i klubovi iz Zagreba "Sidra" i "Endi-Tekstilac" te "Zaprešić" i ti klubovi putuju kroz Karlovac do Zadra i Šibenika. Po meni to nije dobro.
Kuglačice "Karlovca" ušle su u novu sezonu znatno pomlađene, je li to smjena generacija, o čemu se radi?
-To je taj problem o kojem ja stalno pričam, cure odu na studij, zaljube se i prestanu kuglati ili odu u neki drugi klub. U "Karlovcu" je bila situacija ovog ljeta da je Ivona Škalamera prešla u "Ogulin", sestre Martina i Nikolina Čoko prestale su igrati i u klubu su se morali okrenuti mladim igračicama. Najiskusnija je Lora Burić, koja još nema osamnaest godina. Pomlađivanje je dobro rješenje, samo kada ove cure stasaju, opet će se ponoviti priča vezana uz odlazak na studij.
Glavni problem kuglanja u Karlovcu je kuglana, kakva je situacija ove godine?
-Kuglana je i dalje rak rana karlovačkog kuglanja. Kuglana Doma Oružanih snaga "Zrinski" je vojna kuglana, koja nije bila predviđena za natjecanja, već za rekreaciju. Ove godine smo imali problem, jer je kuglani istekla licenca. Hrvatska vojska nije željela platiti licenciranje. Klubovi i Karlovačka sportska zajednica platili su licencu, da bi se klubovi mogli natjecati. Bili smo prije mjesec dana na razgovoru kod gradonačelnika, dobili smo neka nova obećanja vezana uz izgradnju nove kuglane. Za razvoj kuglanja u gradu Karlovcu nova kuglana je izuzetno važna, jer sada nemamo dovoljno termina za treniranje, a pogotovo nemamo dovoljno termina za razvoj novih igrača.
"Mostanje 1949" ušlo je dosta pojačano u ovu sezonu, jesu li zbog pojačanja i porasle ambicije?
-Zadnjih par godina klub je bio sve stariji i vidjeli smo da ako želimo učiniti nešto više da moramo pomladiti momčad. Uzeli smo tri iskusna igrača i jednog mlađeg igrača, koji može biti budućnost kluba, ali i budućnost karlovačkog kuglanja. Mi ne skrivamo ambicije, želimo biti prvi i ući u Prvu B hrvatsku kuglačku ligu. Mislim da ćemo se za prvo mjesto boriti mi, "Kupa" iz Ozlja i "Obrtnik" iz Ogulina. Nama je problem nedostatak termina za treninge, imamo pet sati tjedno, a to je premalo, nemamo termina za mlade igrače. Kada bi mogli trenirati mladi igrači, oni bi doveli svoje prijatelje i krug bi se širio. Prije su u Karlovcu bile tri kuglane sa četiri staze, sada je samo jedna.
Dosta se kugla na kuglani u Drežniku, koliko znači ta kuglana?
-Kuglana u Drežniku ima dvije staze, tu se igraju i borbene partije, tu dolaze brojni kuglači, to je bazen. Mnogi kuglači počnu u Drežniku, onda zavole taj sport i zatim se prebace u neki od klubova koji igraju na kuglani Doma hrvatske vojske "Zrinski".
Koliko znači kuglana za razvoj kuglanja dokaz je Slunj, tamo je izgradnjom kuglane došlo do ekspanzije kuglanja. Kakva je tamo ustvari situacija?
-Kuglački klub "Korana" ima tri muške ekipe, što je dokaz da kada imaš objekt imaš idealne uvjete. Tamo dečki vole kuglanje, kuglanje je u Slunju tradicijski sport. "Korana" ima momčad u Prvoj B hrvatskoj ligi te dvije ekipe u Trećoj ligi, to su sve domaći dečki. Imaju bazen da mogu prebaciti igrače iz druge i treće momčadi u prvu.
Luka Požega je dokaz da ima talentiranih kuglača u Karlovačkoj županiji, za koji klub on sada igra?
-Luka Požega je igrač koji je stasao u biti u Slunju, u "Korani". Sada već dvije godine nastupa za prvoligaša "Željezničara" iz Čakovca. Ove godine igra na dvojnu registraciju za "Kupu" iz Ozlja, to je moguće jer je mladi igrač, ima manje od 23 godine. Luka je jako dobar igrač, bio je i reprezentativac Hrvatske.
U Ogulinu je bilo niz kvalitetnih mladi igrača, no oni su otišli i došlo je do slabljenja tog sporta u gradu ispod Kleka. Koji je tamo problem?
-Ono što sam govorio za Karlovac, događa se još više u Ogulinu, koji je još manja sredina, dečki odu studirati u Rijeku ili Zagreb i naravno, tamo klubovi prepoznaju kvalitetu mladih igrača, daju im neku stipendiju i oni odu u te druge klubove. Tako Andrej Božičević i Matija Cindrić igraju za prvoligaša "Zadra". To su dečki koji su mogli igrati za ogulinski "Klek", ali su ih putevi odveli u druge klubove. Još je gora situacija u Ogulinu u ženskom kuglanju, jer je kuglačica manje nego kuglača. Najbolje igračice igraju izvan Ogulina. Za "Mlaku" iz Rijeke nastupaju tri ogulinske kuglačice.
Kuglanje je nekada bilo masovni sport, puno se kuglalo, radnici iz raznih tvrtki išli su na kuglanje. Sada toga više nema, zbog čega?
-Nekada su sindikati plaćali radnicima termine na kuglanama, a danas više nema rekreacije. Svi doma sjede i gledaju u televiziju ili u mobitel. Nitko se ne bavi sportom, ne samo kuglanjem, nego niti jednim sportom. To nije problem samo u Karlovcu i nije problem samo kuglanja. Sindikati su nekada poticali radnike da se bave sportom.
Je li kuglanje u Karlovcu i Karlovačkoj županiji star sport, jesu li kuglači prestari?
-Svi kažu da je kuglanje drugi sport, dok si mlad igraš nogomet, košarku ili rukomet, a nakon 35 godina primiš se kuglanja. Tako da se kaže da za kuglanje uvijek ima vremena. Mi smo malo pomladili momčad, ali ponovit ću da je razlog što nema mladih u kuglanju nedostatak termina za treniranje.
O kuglanju se često govorilo kao o gemišt sportu, ali to je u stvari teško atletski sport. Je li se mijenja to mišljenje o kuglanju?
-Da, mijenja se ali polako, nažalost, još uvijek je ostala percepcija da je kuglanje sport pijanaca. Sada je kuglanje stvarno teško atletski sport. Baca se sat vremena bez prestanka. Stvarno nije lako, potrebna je koncentracija i dobra kondicija. Neka pokušaju kuglati, oni koji kritiziraju.
Jesi li još uvijek rekorder kuglane Doma Oružanih snaga "Zrinski"?
-Da, još uvijek je na snazi moj rekord od 654 čunja, ove sezone će ga netko srušiti, ako ne ja, netko drugi. Bit će velika borba u našoj ligi za prvo mjesto, pa možda u toj borbi padne i rekord kuglane. Mi smo dobro ušli u sezonu, po planu, u tri kolu imamo tri pobjede, ali isti učinak imaju i "Obrtnik" iz Ogulina i "Kupa" iz Ozlja. Bit će vrlo zanimljiva borba za prvo mjesto.
Kakva je situacija s ostalim kuglanama, jesu li sve bolje od karlovačke?
-Kuglana u Karlovcu je stvarno jedna od najlošijih, zato što se ne održava, kako bi trebalo. Već sam rekao da ta kuglana nije bila predviđena za natjecanja, to je kuglana koju je JNA napravio za svoju rekreaciju. Imamo predivnih kuglana, u Otočcu je napravljena kuglana sa šest staza baš za natjecanja, u Ravnoj Gori je jako dobra kuglana, kod nas u županiji je nova kuglana u Slunju. Svi nešto rade, osim Karlovca, zato kuglanje stagnira. Od lošijih primjera je kuglana u Skradu, koja je dobra kao objekt, ali tamo su problem daske koje su razbijene, pa izbacuju kuglu kada pogodiš tu rupu, kugla odleti kuda ona hoće. To je jedina kuglana u našoj ligi koja je loša.
Koliko je u kuglanju bitan talent, a koliko rad?
-Kao u svakom sportu i u kuglanju je talent dvadeset posto nečega, sve drugo se postiže upornim radom, treniranjem. Zato postoje treneri u kuglanju, koji mogu pomoći i uputiti mlade dečke. Koncentracija je najvažnija u kuglanju. Kondicija je isto bitna, zato smo počeli ove godine trenirati 1. kolovoza, da bi bili spremni za sezonu. U srpnju je kuglana bila zatvorena, promijenjeni su čunjevi, ipak je nešto uloženo. Kuglana je otvorena 1. kolovoza i tada smo počeli trenirati.