Osim loše pčelarske godine i bolesti pčela varoe destruktor, pojavila se i američka gnjiloća, bolest poklopljenog pčelinjeg legla

Ovogodišnji prinosi meda prepolovljeni

VIŠE IZ RUBRIKE

    Uslijed loše pčelarske godine ovogodišnji prinosi meda su prepolovljeni, a ovisno o mikrolokaciji ponegdje su manji i do 70 posto. Potvrdio nam je to tajnik i povjerenik Pčelarskog društva Karlovac, Branko Profozić.

    Rekao je kako su stoga pčele morali prihranjivati što im je predstavljalo značajan financijski izdatak, a godina je bila i iznimno rojevna. Uz to, osim nametničke  bolesti pčela varoe destruktor, pojavila se i američka gnjiloća, bolest poklopljenog pčelinjeg legla, tako da im, kako najavljuje i dalje predstoji teško razdoblje.

    Navodi kako se vezano uz američku gnjiloću uzimaju uzorci koji idu na analizu na Veterinarski fakultet na temelju koje se određuje u kojem je stadiju bolest i ukoliko je dijagnosticirano da traje u razdoblju do dva mjeseca, pčelari dobivaju financijsku pomoć.

    -Apeliramo na pčelare da svaku sumnju na američku gnjiloću prijave nadležnoj veterinarskoj organizaciji radi objektivne dijagnostike, poručuje Profozić.

    Dodaje kako se u takvim slučajevima zaraženo područje sanira, a u svim pčelinjacima košnice se uništavaju, a u krugu od tri kilometra provodi se kontrola. Najveći problem im pri tom predstavljaju pčelinjaci, odnosno pčelari koji nisu u upisniku pčelara. Prije šest godina, kako navodi, slučaj američke gnjiloće bio je evidentiran na području Vrbanove Drage koje je tada sanirano, a ove godine na području Slunjskih Brda prema Miljušima gdje su bila zaražena tri pčelinjaka, a bolest je sanirana od strane Veterinarske stanice Karlovac. Na tim lokacijama veterinarski nadzor traje tri godine i zabranjeno je za to vrijeme dovoziti nove košnice kako bi se kompletno mogla sanirati navedena bolest.

    Na upit hoće li se cijene meda s obzirom na lošu pčelarsku godinu povisiti, odgovara kako se one neće mijenjati u odnosu na dosadašnje budući se pčelari nadaju da će iduća godina biti ipak povoljnija. Tako  prosječna cijena za 900 ml raznih vrsta meda ostaje oko 50 kn, dok je primjerice cijena meda od crnogorične medljike 70 kuna. Profozić naglašava i kako u udruzi godinama imaju otprilike jednaki broj pčelara, a ove godine imaju ih najviše do sada, njih 203, među kojima i dosta mladih.

    -Sretni smo što nam se mladi priključuju u udruzi, a glavni ciljevi su nam edukacija, pa tako organiziramo i razna pčelarska predavanja, odnosno stručne edukacijske izlete i razgledavanja oglednih pčelinjaka, ističe.

    On sam se pčelarstvom bavi već 40-ak godina, seleći je pčelar i trenutno ima 110 košnica, a već nekoliko puta je sa svojim medom  osvojio mjesto šampiona na izložbama.

    Ovom prilikom zahvaljuje i Gradu Karlovcu i Županiji na poticajima koje karlovački pčelari koji imaju OPG-ove i više od 30 košnica godinama dobivaju i to za primjerice prihranu pčela, zatim po košnici, za matice…

    Uvedena nacionalna staklenka za med

    -Uvedena je nacionalna staklenka za med. U njoj se nalazi isključivo med s hrvatskih pčelinjaka, označen naljepnicom i jedinstvenim serijskim brojem, putem kojeg svatko može provjeriti koji je pčelar, gdje i kada proizveo taj med, kaže Profozić.

    Provodi se Program školskog mednog dana

    -Provodimo i Program školskog mednog dana u školama u Karlovcu i Karlovačkoj županiji. Cilj mu je povećanje udjela meda u prehrani djece, podizanje razine znanja o važnosti zdrave prehrane i nutritivnim vrijednostima meda, kao i educiranje učenika o važnosti pčelarstva za sveukupnu poljoprivrednu proizvodnju, jer pčele imaju važnu ulogu u održavanju ekološke ravnoteže kroz biološku raznolikosti u prirodi. Oprašivanjem kultiviranog i samoniklog bilja održavaju biljnu raznolikost i time sudjeluju u lancu proizvodnje hrane i održanju eko sustava, naglašava Profozić. (sl)