In memoriam Vlatko Golac
Otišao je borac za prava i što bolje uvjete života slijepih osoba
VIŠE IZ RUBRIKE
Primio je Vlatko za života nebrojena priznanja i nagrade za svoj požrtvovan rad na dobrobit svih slijepih i slabovidnih osoba
Vlatko Golac rođen je 23.11.1936. godine u Ribniku, u voljenoj Lici, a napustio nas 21. prosinca u 87. godini života. Svi koji su ga poznavali, znaju, koliko je volio Liku, koliko je bio ponosan na ličke korijene. Govorio bi da svoj ponos i upornost upravo nosi iz svog rodnog kraja. Imao je teško djetinjstvo, a nesretni događaj u ranim godinama života obilježio ga; gubitak vida od zaostale eksplozivne naprave, odredio je smjer njegova života, ali i stvorio borca u njemu. Život za slijepe osobe tada nije bio jednostavan, a pogotovo za djecu koja su bivala odvajana od svojih obitelji i slana u "ustanove" za školovanje po cijeloj tadašnjoj državi. Malo je reći da su mu te godine bile teške ali borac u njemu nije se dao. Školovao se u Zagrebu, u gimnaziji, te završio Školu učenika u privredi. Prvo zaposlenje ima u Gospiću, a 1955. godine dolazi u Karlovac i zapošljava se u tadašnjoj FINA-i gdje ostaje do mirovine.
U Karlovcu i Hrvatskoj, Vlatko je poznat kao osoba koja se cijeli život i radni vijek borila za ostvarenje što boljih uvjeta života slijepih osoba na području Karlovačke županije, a i šire. Od dolaska u našu Udrugu 1955. godine obnašao je odgovorne funkcije, a u više mandata izabran je za predsjednika, što potvrđuje njegov dugogodišnji aktivni i odgovorni rad. U dva mandata bio je izabran za predsjednika Saveza organizacije invalida Karlovac, i predsjednika Sportske udruge invalida Karlovac, Sportske udruge slijepih Karlovac te Sportskog društva slijepih "4 rijeke" Karlovac. U dva mandata je također bio izabran za predsjednika krovne organizacije za sve udruge slijepih na području Hrvatske, Hrvatskog saveza slijepih. Kroz svoj dugogodišnji rad dobio je brojna priznanja. Valja istaknuti odličje Danice Hrvatske s likom Katarine Zrinske, koje mu je dodijeljeno 1997. godine za izuzetne zasluge u Domovinskom ratu. Od Grada Karlovca dobio je 2009. godine priznanje za doprinos razvoju, boljitku i promociji grada Karlovca i njegovih pojedinih djelatnosti te za požrtvovan rad i borbu za slijepe u Karlovačkoj županiji. Primio je Vlatko za života nebrojena priznanja i nagrade za svoj požrtvovan rad na dobrobit svih slijepih i slabovidnih osoba, ali isto tako i medalja za sportske uspjehe u plivanju, šahu, elektronskom pikadu i kuglanju, jer bio je vrhunski sportaš.
Kroz svoj rad, Vlatko je dodirnuo živote mnogih i mijenjao ih nabolje. Slijepa osoba je za njega uvijek bila na prvom mjestu i uvijek se davao na raspolaganje. Svojim je radom i zalaganjem poboljšao životne uvjete za sve slijepe Karlovačke županije i šire. Bio je svjedokom teških vremena ali i onih boljih, gdje su slijepe osobe zauzimale svoje mjesto u društvu. Udruga na Strossmayerovom trgu 2 bila je uistinu njegov drugi dom, gdje je provodio svaki dan, gdje se veselio i tugovao. Bio je glasan i uporan u svojim nastojanjima, čvrst u svojim odlukama i stavovima. Bio je čovjek s karakterom. Mogli ste ga voljeti ili ne, ali nikako niste mogli biti ravnodušni na sve što je svojim radom postigao, te u nasljeđe ostavio za sve slijepe osobe, kojima je, zahvaljujući njemu, put ipak manje trnovit.
Ukop Vlatka Golca bit će u petak u 11 sati na groblju Jamadol.
Hvala Ti Vlatko na svemu.
Udruga slijepih Karlovačke županije