Grad Karlovac

Osim sa stjenicama, Karlovčani ovo ljeto ponovno muku muče i s najezdom žutih mrava

VIŠE IZ RUBRIKE

Invazija žutih mrava

Osim što se i ovog ljeta naši sugrađani iz brojnih dijelova grada bore s najezdom mrežastih stjenica koje im se uvlače u kosu, odjeću, rublje koje se suši po balkonima i u stanove, očajni su i zbog invazije žutih mrava.

Žale nam se kako zaposjedaju gotovo sve kutke stanova, terase, balkone, a pojavljuju se i u krevetima, kupaonama, kuhinjama…

Neki stanari proveli su dezinsekciju, ali se mravi i dalje vraćaju, dok se mnogi ne usuđuju uništavati ih kemijskim sredstvima zbog djece i kućnih ljubimaca. Uglavnom, trajnog rješenja za sada nema na pomolu…

Inače, prema pisanju Agroportala, faraonski ili žuti mrav je sitan kukac, dužine tijela od 1,5 do 2 mm, žute do crvenkaste boje. Vrsta je tropskog podrijetla, što znači da potječe iz toplih i vlažnih područja. Ranije je faraonski mrav kod nas bio prisutan samo u toplim krajevima.

-Međutim, zahvaljujući izgradnji toplih stanova, prije svega onih koji imaju ugrađeno centralno ili neko drugo grijanje, danas je faraonski mrav prisutan i u hladnijim krajevima. Faraonski mrav pravi nastambe u zidovima, ispod podova, iza peći, te u raznim komadima namještaja. Međutim, osnovno leglo ili mravinjak se nalazi ispod temelja stambenih zgrada, što predstavlja veliki problem kod njegovog suzbijanja. Iz mravinjaka se mrav raseljava po svim dijelovima stambenog objekta. Najradije se zadržava u smočnicama i kuhinjama, gdje nalazi dovoljno hrane. Širenje po stanovima, pa i onim na gornjim etažama višekatnica, omogućavaju mu vertikalne cijevi instalacija za centralno grijanje, cijevi za ventilaciju ili cijevi za neku drugu namjenu. Pošto je faraonski mrav dosta sitan, on veoma lako prolazi i kroz uske pukotine, te nesmetano prelazi iz stana u stan, iz etaže u etažu, odnosno iz zgrade u zgradu.

Kako se faraonski mrav zadržava na toplim mjestima, to mu je i razvoj ubrzan, pa tijekom godine može imati veliki broj generacija. To je i razlog da se brzo širi u stanu, ali se veoma brzo raseli i u ostale stanove tog objekta, pa i u susjedne objekte. Za faraonskog mrava, kao i ostale mrave, karakteristično je da u svojoj zajednici imaju jedinke različitih oblika. Tako se u mravinjaku nalazi matica (kraljica), mužjaci i radnici. Žuti ili faraonski mrav ne spada u značajnije štetnike. Međutim, prisutnost mrava je ipak nepoželjna u kućama ili stambenim zgradama, budući da zagađuju hranu, mogu oštetiti razne odjevne predmete koje rupičasto izgrizaju, uznemiruju djecu i odrasle osobe koje borave u stanu, zavlačeći se ispod odjeće i sl.

Faraonski mrav za hranu koristi različite prehrambene proizvode, bilo da su biljnog ili životinjskog podrijetla. Veoma se često zavlači u kruh, razne vrste peciva, kolače, suho meso i slične živežne namirnice. No, kako za hranu koristi i uginule kukce, primjerice žohare, zatim uginule sitne glodavce i neke druge uginule životinje, on može prenijeti i neke zarazne bolesti.

Suzbijanje faraonskog mrava je veoma mukotrpno. Naime, prilikom suzbijanja u najvećem broju slučajeva, uništi se samo manji broj mrava koji su se zatekli u stanu u vrijeme tretiranja., dok najveći dio populacije ostaje u mravinjaku. To je posljedica nedostupnosti mravinjaka, koji se najčešće nalazi u tlu ispod temelja zgrade i do njega je nemoguće doći. Dakle, parcijalno uništavanje faraonskog mrava nije pravo rješenje, jer mrav svojim uhodanim putovima ponovno dolazi u stambene prostorije. Pošto se u mravinjaku stalno formiraju nove jedinke, to je u većini slučajeva faraonskog mrava nemoguće uništiti, posebno ako se ne vrši jednokratno suzbijanje u cijeloj zgradi.

Potpun uspjeh bio bi moguć kada bi se mogli uništiti mravinjaci faraonskog mrava. Ipak se sistemskim, pa i parcijalnim uništavanjem faraonskog mrava može u velikoj mjeri onemogućiti da nesmetano boravi u stambenim prostorijama. Da bi se to postiglo potrebno je pridržavati se određenih naputaka. Prvo i osnovno je da se pronađu putovi kojima faraonski mrav dolazi u stanove. Ukoliko su to manje ili veće pukotine, primjerice oko cijevi koje služe za razne instalacije, treba ih zatvoriti. Slično se postupa i sa pukotinama na zidovima, podovima, zatim mjestima gdje se zidovi dodiruju s podom ili drugim mjestima kuda se mravi kreću.

Ukoliko su ti putovi izvan dosega djece, onda ih je potrebno tretirati nekim od insekticida koji dobro djeluje na mrave, bilo da su u praškastoj ili tekućoj formulaciji. Kako faraonski mrav brzo postaje otporan na insekticid koji se često primjenjuje, to je uputno da se pripravci namijenjeni za suzbijanje mrava rabe naizmjenično. Dalje o čemu treba voditi računa jest to da se tijekom noći u kuhinji ne ostavljaju otpaci ostaci hrane, kao što su kosti od ribe, peradi ili neke druge životinje, zatim mrvice kruha, kolača ili neke druge hrane, neki su od savjeta s AgroPortala.