Razgovor: Krešimir Profozić, trener Mačevalačkog kluba "Karlovac"
"Ono što mene posebno veseli je da osvajamo medalje u svim dobnim kategorijama"
VIŠE IZ RUBRIKE

Mačevalački klub "Karlovac" nastavlja s odličnim rezultatima i potvrđuje svoje mjesto u vrhu hrvatskog mačevanja. Na nedavno održanom državnom prvenstvu u floretu Karlovčani su osvojili dvanaest medalja, jednu zlatnu, šest srebrnih i pet brončanih. Zlatnu medalju osvojio je Gabrijel Jajčević u kategoriji dječaka do deset godina. Najbolji natjecatelj kluba i seniorski reprezentativac Antonio Gojak osvojio je brončanu medalju u juniorskoj i seniorskoj konkurenciji. Treba reći da je imao loš dan u natjecanju juniora, jer je trebao osvojiti zlatnu medalju. Seniori su osvojili srebrnu medalju u momčadskoj konkurenciji, a posebno treba pohvaliti Laru Fabac koja je bila druga kod seniorki. Prije državnog prvenstva održano je zadnje kolo lige "Mali floret". To su nakon dugo vremena bila dva mačevalačka natjecanja, a čini se i posljednja u ovoj godini. O tim natjecanjima, o stanju u klubu i planovima za budućnost razgovarali smo s trenerom Krešimirom Profozićem.
Kakva je ustvari situacija s natjecanjima?
-Da, imali smo dva natjecanja, ali to su zaostala natjecanja iz prošle sezone. U mačevanju sezona traje od rujna do lipnja i s ta dva natjecanja završili smo prošlu sezonu. Zadnje kolo lige "Mali floret" i državno prvenstvo u floretu zaostatak su iz prošle sezone. U rujnu je počela nova sezona u kojoj do Nove godine sigurno neće biti natjecanja, a nakon toga vidjet ćemo. Ponavljam, ova natjecanja bila su završetak prošle sezone.
"Mali floret" je natjecanje najmlađih natjecatelja, kako je bilo?
-Da, to su najmlađi natjecatelji i to je bilo odrađivanje zadnjeg petog kola lige. Do deset godina prvo mjesto na zadnjem kolu lige osvojila je Iva Kirinčić, a Gabrijel Jajčević, koji je bio ukupni pobjednik nije nastupio zbog ozljede. Ustvari smo ga čuvali za državno prvenstvo. On je osvojio prethodna sva četiri kola, pošto se jedno kolo brisalo, na zadnjem nije trebao niti nastupiti. Dakle, ostvaren je lijep uspjeh u konkurenciji dvadesetak natjecatelja iz cijele Hrvatske. Gabrijel Jajčević bio je prvi s 28 pobjeda i jednim porazom, a Iva Kirinčić bila je ukupno druga. Tako da imamo prvo i drugo mjesto do deset godina u Hrvatskoj, što znači da i dalje radimo kvalitetno i dobro. "Mali floret" je mješovito natjecanje, zajedno nastupaju djevojčice i dječaci do deset i do trinaest godina. Do trinaest godina imali smo u konkurenciji Jakova Božića, ali on je nažalost zbog bolesti preskočio neka kola. Nastupio je tek na dva kola, s tim je rangiran na šesto, sedmo mjesto u konkurenciji 25 natjecatelja.
Jeste li zadovoljni nastupom svojih natjecatelja na državnom prvenstvu u floretu?
-Osvojili smo dosta medalja, dvanaest, ali nisam u potpunosti zadovoljan, dosta sam ja uvijek kritičan. Dva natjecatelja podbacila su kada je bilo najpotrebnije, imali smo dva izgubljena finala, koja nismo smjeli izgubiti, čemu je doprinijelo i neiskustvo natjecatelja. U principu nije sve toliko loše, ali moglo je biti bolje, posebno što se tiče zlatnih medalja, tu sam očekivao nešto više, trebali smo osvojiti još dvije zlatne medalje. Sve u svemu nije bilo zapravo loše. Izvedba na samom borilištu bila je poprilično kvalitetna. Broj medalja je u redu, to je nekakav broj koji mi manje, više svake godine osvajamo unatrag pet, šest godina. Ove godine osvojili smo dvanaest medalja, tako da je broj sam po sebi zadovoljavajući. Malo je falilo tih naslova prvaka da bude zadovoljstvo na visini. Ono što mene posebno veseli je što smo ponovili uspjeh od prošle godine, a to je da smo osvojili medalje u svim dobnim kategorijama u kojima smo nastupili. Jedino nismo imali svoje predstavnike u konkurenciji veterana. U svakoj kategoriji imamo medalju, kod djece do deset godina, do dvanaest, do četrnaest godina, kod kadeta, juniora i kod seniora. To je lijep uspjeh i to je ono što me veseli, što znači da se radi kvalitetno. Nije da iskaču neki pojedinci, nego su na državnom prvenstvu svi u rangu osvajanja medalja. Taj dio me veseli.
Kakva je pozicija karlovačkog kluba u floretu u Hrvatskoj?
-Već smo pet, šest godina u vrhu hrvatskog floreta, to je već standardno. Zna se u cijeloj Hrvatskoj, kada je protivnik iz Karlovca da to neće biti laka borba, da je taj fizički, tehnički i taktički spreman. Tako da u principu puno je lakše raditi sada kada su se neke stvari ustalile, način treniranja i spariranja. Tako da u principu apsolutno smo među najboljima u Hrvatskoj. Kakve uvjete imaju drugi klubovi, a posebno kakve uvjete imaju klubovi u Zagrebu mi smo super. Klubovi u Zagrebu imaju plaćene trenere, imaju svoje dvorane, vrhunski opremljene teretane samo za sebe, najbolji mačevaoci imaju kondicijske trenere i posebno trenere za mačevanje, neki idu kod Pere Kuterovca na fizičku pripremu. Kakve uvjete neki klubovi imaju u odnosu na nas, mi smo top.
Antonio Gojak podbacio je u juniorskoj konkurenciji, a bio je dobar kod seniora. Možda mu fale natjecanja. Kakvo je vaše mišljenje?
-Teško je sada reći da li mu fale natjecanja, trebala bi duža analiza, a ne ovako na prvu. Antonio Gojak je jedan sasvim fer i korektan mladi dečko, koji izrasta u pravog čovjeka. Ja razumijem kada sportaš ekstremno, naporno trenira, da sam pred sebe stavlja neka opterećenja zbog kojih na kraju izgori. Tako da su meni te neke stvari jasne, no međutim on je još jako mlad, ima tek 20 godina. Na zadnjim svjetskim prvenstvima i olimpijskim igrama sportaši su osvajali medalje s 36 godina. Recimo, britanski četverostruki olimpijac Richard Cruz, koji je prije šest, sedam godina bio kod nas deset dana na pripremama, bio je na Svjetskom prvenstvu drugi s nekih 35, 36 godina. Treba malo i glavi da sazrije. Želja može biti nekada prevelika. Antonio Gojak uspio je do dvadesete godine napraviti zaista velike stvari. Bio je na svim velikim natjecanjima seniora, osim na Olimpijskim igrama, bio je na dva seniorska svjetska prvenstva, gdje je imao pobjede, gdje je prošao kvalifikacije i ušao među 96 seniora na svijetu. Na Europskom seniorskom prvenstvu je odlično radio, kao i na U23 prvenstvu, a zatim i na Svjetskom seniorskom prvenstvu u Budimpešti, gdje je imao četiri minimalna poraza na bod. Antonio Gojak sigurno ima velike kvalitete i velike mogućnosti, treba malo izdržati, pa će sve sjesti na svoje.
Je li onda tek treće mjesto u juniorskoj konkurenciji bilo rezultat samo lošeg dana?
-Da, i on ima pravo na loš dan. U seniorskoj konkurenciji bio je na visini zadatka, kao i inače, a bio je vrlo dobar i u ekipnoj seniorskoj konkurenciji. Podbacio je kod juniora, gdje je bio treći. U mačevanju nema dominacije, kada se 250 natjecatelja nađe na turniru, dogodi se loš dan, izgubiš djelić koncentracije i to te kasnije skupo košta. Znali smo vidjeti i olimpijske pobjednike da su gubili od lošijih natjecatelja. Ništa strašno, u principu je bitno raditi i da na kraju dana oni ovise sami o sebi, a ne o drugom borcu, to može značiti sve, ali i ništa. Antonio je među tri najbolja seniora u Hrvatskoj, težimo i prema boljem. U seniorskoj reprezentaciji Hrvatske već je tri godine. Na njemu je da se opusti, da shvati da je tu, unutra, da svi računaju na njega i da nitko neće zauzeti njegovo mjesto, jer po načinu borbe i shvaćanju sporta i svojih obaveza tu apsolutno spada. Na njemu je da se opusti i uživa u godinama koje dolaze.
Kakav je plan za dalje?
-Prije svega uzimamo dva tjedna pauze, da se oni odmore, a da se i ja odmorim. Od svibnja smo trenirali bez prestanka četiri do šest puta tjedno, kako koji put. Cijelo ljeto smo trenirali. Natjecanja neće biti do siječnja ili veljače. Tako da ćemo se sada svi skupa odmoriti. U drugom tjednu studenog počet ćemo normalno raditi, malo ćemo se fizički nadograđivati, jer imamo dosta vremena. Što se tiče natjecanja do kraja sezone, dakle do lipnja, što bude bit će, nećemo plakati. Trenirat ćemo, radit ćemo i bit ćemo spremni kao uvijek.
Gdje trenutno trenirate?
-Treniramo u maloj dvorani Školske sportske dvorane na Rakovcu, to je mala dvorana ispod teretane. Nije nešto posebno, ta je dvorana još manja od one u kojoj inače treniramo, pa su nam borilišta još kraća. Međutim, kakve su okolnosti svim sportovima, to nam je zadovoljavajuće, donekle se može normalno raditi, a radili smo mi i u puno gorim uvjetima. Čeka se kakva će biti situacija s dvoranama kod škola.
Kakva je situacija s upisima ove godine?
-Imamo dovoljan broj članova, nove članove nismo upisivali. Inače, mi primamo nove članove tijekom cijele godine. Imali smo u rujnu i listopadu upite za upise, ali smo to odgodili, nove članove primat ćemo od studenog. Ova nam je dvorana manja, a pripremali smo se za državno prvenstvo, tako da ćemo nove članove primati od studenog.
Kada se mogu očekivati međunarodna natjecanja?
-U Svjetskoj mačevalačkoj federaciji priča se da bi se od 1. siječnja trebala početi održavati natjecanja. Antonio Gojak trebao bi u veljači nastupiti na Grand Prix turniru u Torinu. Neke najave postoje, jer Svjetska mačevalačka federacija mora napraviti rang listu za Olimpijske igre u Tokiju. Na europskoj razini mislim da neće biti ništa, ali na svjetskoj će biti nekoliko natjecanja Svjetskog kupa i Grand Prix-a, kažem, baš zbog Olimpijskih igara u Tokiju. No, vidjet ćemo kako će se to odvijati, jer na ta natjecanja dođe 250 do 300 seniora iz 60 zemalja. U planu je da na ta natjecanja ide naša seniorska reprezentacija, čiji je član Antonio Gojak.
Kakva je situacija s domaćim natjecanjima?
-Trebala su biti dva, tri natjecanja do kraja godine, ali od toga ništa. U planu je da u siječnju i veljači u Zagrebu budu organizirana dva jača natjecanja. Teško je nešto prognozirati, jer situacija je takva, kakva je. Ova cijela sezona bit će na ho-ruk, ali zato treba trenirati i fizički se pripremati.
Rezultati su sve bolji, je li i status kluba u Karlovcu sve bolji?
-Nadam se da ide prema boljem, ali sve je to presporo. Za mene je najbolji pokazatelj naše kvalitete to što u svim kategorijama osvajamo medalje, u svim kategorijama smo konkurentni što na natjecanjima u Hrvatskoj, što u inozemstvu. Mislim da se rijetko koji klub može time pohvaliti, pogotovo dvije godine zaredom. Ja se nadam da će nas shvaćati sve ozbiljnije, jer mi se trudimo, razinu profesionalizma dižemo u tom sportu maksimalno. Radimo s djecom kako treba, dobar smo klub, pravi sportski klub. Nadam se da će nas cijeniti onako, kako djeca i ja zaslužujemo.
Treba napomenuti da su na državnom prvenstvu osvojene medalje i u ženskoj i u muškoj konkurenciji. Je li to još jedna potvrda vaše vrijednosti?
-Da, svakako. Na državnom prvenstvu u floretu osvojili smo podjednaki broj medalja u ženskoj i muškoj konkurenciji. To je još jedan dokaz našeg kvalitetnog rada. Tko god nam dođe u dvoranu, od njega možemo napraviti kvalitetnog borca.