Jednu parcelu kupila je tvrtka Hidris inženjering, a imamo i pismo namjere velikog investitora, tvrtke Feal, ističe gradonačelnik Damir Mandić
Okrugli stol u sklopu projekta „Razvoj poduzetničke zone Gornje Mekušje“
VIŠE IZ RUBRIKE

U sklopu projekta „Razvoj poduzetničke zone Gornje Mekušje“ u srijedu je održan okrugli stol pod nazivom „Kako uspješno odgovoriti na potrebe i zahtjeve investitora“.
-Okrugli stol je dio samog projekta uređenja Poduzetničke zone Gornje Mekušje. Zona je bila prijavljena na EU sredstva za uređenja poduzetničkih zona. Tri godine su prošle od prvog razgovora da bi uređivali tu zonu pomoću EU novca. U te tri godine Grad Karlovac je 2017. godine od lipnja do rujna odradio lavovski dio posla, promijenili smo prostorni plan, donijeli urbanistički plan uređenja zone, isprojektirali zonu i prijavili ju na EU natječaj, odnosno čekali godinu i pol da sve to skupa prođe i evo za manje od godinu dana smo odradili radove, istaknuo je uoči okruglog stola gradonačelnik Damir Mandić.
Podsjetio je kako je sami prostor Gornjeg Mekušja već unaprijed bio predviđen za poduzetničku zonu.
-Republika Hrvatska je vojarnu dala Gradu Karlovcu isključivo za uređenje poduzetničke zone i mi smo taj ugovor s RH ispoštovali do kraja. S druge strane naš cilj i misao vodilja bila je da jesmo otvoreni investicijama ali da Karlovac ipak na neki način otvorimo onim investitorima koji osim proizvodnje imaju i jedan ekološki moment jer zalog za budućnost je upravo to da je ta proizvodnja održiva, a i ekološki čista, naglasio je.
Što se tiče uređenja same zone, 8,5 milijuna kuna je europski novac, a 2,5 milijuna kuna je gradski novac, a ukupno je 10 parcela.
-Jednu parcelu je kupila tvrtka Hidris inženjering iz Karlovca koja tamo namjerava širiti svoju proizvodnju. Imamo pismo namjere jednog velikog investitora, a radi se o tvrtki Feal koja se bavi alu profilima i njihova namjera je da ako se projekt realizira do kraja, išli s kupnjom gotovo polovice zone. I to je ustvari prava greenfield investicija, kazao je.
Od ukupno četiri za sada pristigla pisma namjere, pored navedenih, jedan investitor je odustao zbog koronakrize, a jedno pismo namjere je još „na stolu“.
Mandić je naglasio i kako cilj Grada nije zarađivati na tim parcelama.
-Mi smo napravili jedan pravilnik koji na neki način smanjuje cijenu zemljišta investitorima, a ta cijena, odnosno to smanjenje ovisi o broju zaposlenih. Što je više zaposlenih, to je cijena manja, pojasnio je.
Iako u ovom trenutku nije poznato koliko će biti zaposlenih, gradonačelnik je rekao da kada bi se ove dvije investicije realizirale, pogotovo ova veća, ona bi sama po sebi sigurno na neki način bila jedan poticaj ne samo industrijskoj proizvodnji, nego i našim školama, prije svega Veleučilištu, jer Karlovac je i zbog toga atraktivan ovom investitoru.
-Nama je cilj da što više Karlovčana dobije svoje radno mjesto u tom prostoru i cilj nam je da to budu specijalizirana znanja, ne samo znanja koja su vezana uz neka manje potrebna školovanja. Mi ćemo učiniti sve da bi kroz godinu, dvije imali popunjenu zonu do kraja, istaknuo je Mandić dodavši kako je to trenutno jedini prostor koji kao Grad mogu ponuditi privatnim investitorima, odnosno industriji. Sve ostale zone u gradu Karlovcu koje su predviđene prostornim planom u privatnom su vlasništvu.
-Mogu reći da danas osjećam jedno zadovoljstvo što smo kao uprava pokazali da jako brzo i jako stručno znamo odraditi jedan ovakav projekt. U samom ovom projektu su sudjelovali gotovo svi odjeli, od građenja, komunalnog gospodarstva, EU fondova, imovinsko-pravnih odnosa, javne nabave… , svi su dali svoj obol i ovo nam je jedan primjer dobre prakse i na ovom projektu smo svi ponešto naučili i to je jedan zalog za budućnost, poručio je Mandić.
Okrugli stol prenošen je i putem video prijenosa, emitiranog uživo na YouTube kanalu Grada Karlovca. Uz Gradonačelnika Damira Mandića, panelisti na Okruglom stolu bili su predstavnici investitora i poduzetnika - PPK karlovačke mesne industrije, Hidris inženjeringa, FEAL-a Hrvatska, predsjednik HGK Županijske komore Karlovac te predstavnice Upravnog odjela za EU fondove i Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam u Gradu Karlovcu. Moderator je bio Zrinski Pelajić iz tvrtke Illyricum savjetovanje d.o.o.
Predsjednik uprave PPK karlovačke mesne industrije Igor Miljak istaknuo je:
-Budući da je ne tako davno administracija bila jedna od većih zapreka razvoju i otvaranju novih radnih mjesta, razumijevanje i podrška Grada Karlovca našim projektima koje imamo posljednjih nekoliko godina, pokazali su se izuzetno važnima. Naime, PPK je u proteklih desetak godina realizirala značajan razvojni ciklus i pozicioniranje unutar svog sektora - od tvrtke s nekoliko tisuća četvornih metara proizvodnih pogona, 200 zaposlenika i oko 200 milijuna kuna prihoda godišnje, postali smo subjekt čiji prihodi premašuju milijardu kuna, koji djeluje na 20.000 četvornih metara i zapošljava 560 djelatnika. Osim kvalitetnog upravljanja i aktivnog korištenja bespovratnih EU sredstava, tome je uvelike doprinijelo prepoznavanje naših potreba od strane Grada Karlovca. Da nije tako, ne bismo u nove tehnologije, razvoj, sigurnost te povećanje kapaciteta u prerađivačkom i primarnom dijelu do sada investirali gotovo 400 milijuna kuna upravo u Karlovcu, naglasio je Miljak.
Nives Joha, direktorica tvrtke Hidris inženjering koja je kupila jednu od parcela u zoni izjavila je:
-Djelatnost našeg poduzeća odvija se u smjeru inženjeringa hlađenja, proizvodnje rashladnih uređaja, montaže i servisa te te zastupanja inozemnih tvrtki. Slijedeći sve veće zahtjeve tržišta odlučili smo stoga uložiti u izgradnju novog pogona u PZ Gornje Mekušje, istaknula je.
Predsjednik uprave tvrtke FEAL Hrvatska, Damir Šimunović govorio je o razlozima za iskazanu namjeru investiranja u Karlovcu te je pri tome konstatirao da ta Zona nudi vrlo dobru prometnu poziciju, siguran izvor potrebne radne snage te prihvatljivu cijenu. Dodatno je istaknuo vrlo kooperativne gradske službe i korektnu suradnju s njima.
Predsjednik HGK Županijske komore Karlovac Zlatko Kuzman govorio je o ulozi HGK Županijske komore Karlovac u stvaranju pozitivnog poslovnog okruženja te u privlačenju investicija u Grad Karlovac i Karlovačku županiju.
Viša savjetnica UO za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam u Gradu Karlovcu, Andrea Vrbanek istaknula na koje načine Grad Karlovac sudjeluje u realizaciji investicijskih projekata i koje usluge, ali i potpore investitori mogu očekivati od strane Grada Karlovca.
Marina Grčić, viša savjetnica UO za EU fondove podijelila je dosadašnja iskustva o utjecaju pojedinih EU projekata provedenih od strane Grada Karlovca na razvoj gospodarstva.
Gradonačelnik Damir Mandić u svom zaključnom obraćanju naglasio je:
-Poštovani poduzetnici i investitori. U Gradu Karlovcu imate pouzdanog partnera i mjesto gdje se možete obratiti i gdje Vam želimo maksimalno izaći u susret i pomoći u pribavljanju sve potrebne dokumentacije za Vaše investicijske projekte. Karlovac ima dobru bazu ljudskih resursa i kvalitetnu obrazovnu infrastrukturu. Kontinuirano ulažemo u javnu komunalnu i društvenu infrastrukturu kako bismo svima koji rade u Gradu Karlovcu bili poželjno mjesto za život i rad. Izvrstan geostrateški položaj i odlična prometna povezanost dodatni su adut Grada Karlovca u privlačenju investicija. I na kraju, ali veoma bitno: blizu smo metropoli Zagrebu, a istovremeno imamo izvrsnu kvalitetu života, koja je "po mjeri čovjeka". Stoga je moja završna poruka: Poštovani poduzetnici i investitori. Poduzetnička zona Gornje Mekušje je spremna i čeka Vas. Javite se na Natječaj i ostvarite svoje poslovne ciljeve. Dobro ste došli u Grad Karlovac – grad (poslovnih) susreta. Čekamo Vas i tu smo za Vas, da vam pomognemo realizirati Vaše investicijske projekte!, poručio je Mandić.
Po završetku Okruglog stola za sve sudionike organiziran je obilazak Poduzetničke zone "Gornje Mekušje".
Foto. (ič)