Na razini PU karlovačke u kategoriji tjelesne ozljede u 2020. imamo devet osoba, a ove godine šest; evidentirano je i 25 prijetnji
Okrugli stol o nužnosti borbe protiv nasilja nad starijim osobama
VIŠE IZ RUBRIKE
Gradsko društvo Crvenog križa Karlovac danas je organiziralo okrugli stol tema kojeg je bila „Nužnost borbe protiv nasilja nad starijim osobama“. Ciljevi ovog skupa bili su osvještavanje javnosti o nužnosti borbe protiv nasilja nad starijom populacijom, prevencija pojavnosti nasilja nad starijim osobama, uključivanje lokalne zajednice u prepoznavanje i reakcije na nasilje nad starijim osobama te unaprjeđenje suradnje svih stručnjaka u lokalnoj zajednici u borbi protiv nasilja nad starijim osobama. Među sudionicama skupa bila je i ravnateljica karlovačkog Centra za socijalnu skrb Mirjana Pogačić.
-Ne bi mogli reći da je prisutan porast nasilja nad starijim osobama, nego da smo samo počeli razgovarati o ovoj temi što je jako važno. Inače, pretpostavlja se da se tek jedan od 13 ili 14 slučajeva u Europi nasilja nad starijim osobama prijavi i otkrije. Tamna brojka je zasigurno puno veća kao i kod svih drugih oblika nasilja. Starije osobe mogu biti izložene nasilju u vlastitoj obitelji što se najčešće i događa. Nasilju mogu biti izložene i institucionalno u različitim vrstama smještaja, ali isto tako mogu biti izložene i nekakvom državnom i društvenom nasilju. Ono se pak ogleda ne donošenjem pravovremenih zakonskih odluka, malim mirovinama što im ugrožava egzistenciju i slično.
Zasigurno je policija ta institucija koja najprije zna o zlostavljanjima nad starijim osobama na terenu, ukoliko ih ima. Evo što je izjavila Anita Gračan iz PU karlovačke koja je također sudjelovala u radu okruglog stola.
-Vodimo evidenciju osoba 60+ te imamo i nasilje i prijevare i ne možemo isključiti jedno od drugoga. Primjerice određene prijevare nad osobama starije životne dobi itekako na njih utječu psihički. One se nakon toga osjećaju, slabo imaju strah itd. Mogući počinitelji su upravo njima bliske osobe, imamo takvih situacija, ne možemo govoriti o nekom velikom postotku, ali imamo.
Iznijela je i konkretne brojke vezane kako za nacionalnu, tako i za županijsku razinu.
-Kada govorimo o nacionalnoj razini i osobama u kategoriji 60+, analizirajući podatke i uzimajući najveću brojku koja se odnosi na tjelesne ozljede onda je u 2020. godini bila zabilježena 31 osoba, a u 2019. godini 129 osoba. U prvih devet mjeseci ove godine imamo 210 osoba. Na razini PU karlovačke u kategoriji tjelesne ozljede imamo u 2020. godini devet osoba, a ove godine šest. Što se tiče prijetnji zabilježeno je 25 osoba, a govori se o nasilju između roditelja i djece i između braće.
Ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Karlovac Branka Hastor je između ostalog rekla:
-Obiđemo 950 osoba. Na svu sreću nismo uočili nasilje, možda jedan slučaj među supružnicima. Tada komuniciramo sa Centrom za socijalnu skrb i tu je problem starijih ljudi i tradicionalni odgoj žene kojima je to čak možda i normalno. One to prikrivaju i neće podnijeti prijave. Pokušavamo to riješiti i nismo imali na sreću tako velikih problema.
Među sudionicama ovog skupa bile su i predstavnice karlovačke županije i Grada Karlovca Maja Vučinić Knežević i Blaženka Presečan.