Radionica „Zero waste boje“ je interdisciplinarni program namijenjen svima koji vole stjecati znanja o održivom načinu života, smanjenju količina otpada i zaštiti okoliša i prirode te istovremeno uživati u kulturnom i prirodnom nasljeđu

Održane muzejske radionice „Zero waste boje“

VIŠE IZ RUBRIKE

    U sklopu atraktivne edukativne izložbe „Priroda laboratorij boja: tradicionalno tehnološko znanje“ u Gradskom muzeju Karlovac, od srijede do petka, održan je trodnevni program radionica pod nazivom „Zero waste boje“.

    Na radionicama je sudjelovalo 140 djece iz dječjih vrtića Gaza, Grabrik, Banija i Novi centar. Voditeljice radionica bile su  Katarina Ivanišin Kardum i Lana Bede i  stručna suradnica Nikolina Bencetić. Zbog velikog interesa publike, izložba je produžena do 4. srpnja, ove godine.

    Gostujuća izložba „Priroda laboratorij boja: tradicionalno tehnološko znanje“ Tehničkog muzeja Nikola Tesla, Zagreb otvorena je 10. svibnja u Gradskom muzeju Karlovac u sklopu programa "Festivala znanosti 2021.“

    Na izložbi je predstavljeno tradicionalno znanje o upotrebi prirodnih boja mineralnog i biljnog porijekla u kućanstvu, a temelji se na terenskom istraživanju provedenom tijekom 2015. i 2016. godine na dubrovačkom području na krajnjem jugu Hrvatske.

    Istraživanje je provedeno na različitim lokacijama od Pelješca i Dubrovakog primorja do Konovala, uključujući nepristupačna ruralna područja, kao i zaštićena područja prirodne i kulturne baštine. Kazivači koji su sudjelovali u terenskom radu vrlo su rado iznosili svoja znanja ili sjećanja o primjeni prirodnih boja u kućanstvu, prije svega za bojanje zidova, jaja u uskrsno vrijeme, odjeće i ribarskih mreža.

    Obnova tradicionalnog znanja o prirodnim izvorima bojila i tehnologijama proizvodnje pridonosi očuvanju baštine te ta znanja mogu biti podloga istraživačkom radu pojedinca i suvremene manufakture i industrije u osmišljavanju ekološki i zdravstveno prihvatljivijih proizvoda.

    Izložba je interaktivna i nudi pregršt aktivnosti za djecu i mlade, od slaganja modela klačine - vapnenice do upoznavanja kemijskih formula pojedinih biljnih pigmenata. Uz ulaznicu se dobiva radni list na koji se otiskuju pečati u bojama koje su se dobivale od prirodnih sirovina poput vapna, alepskog bora, šipka, jasena i broća.

    Izložba je do sada bila postavljena u Zagrebu, Dubrovniku i Pelješcu, privukavši više tisuća posjetitelja.

    Autorice izložbe su Katarina Ivanišin Kardum, MA i dr. sc. Marija Crnčević, dipl. ing., a kustos izložbe u Gradskom muzeju Karlovac je Lana Bede.

    Stručni suradnici na izložbi su dr. sc. Ana Sutlović sa Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Katija Dolinar s Instituta za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku i Marijana Miljas Đuračić iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije.

    Autor izložbenog postava je Roman Šilje, a ilustracija i dizajna Narcisa Vukojević. Uz izložbu je tiskan katalog i vodič.

    Radionica „Zero waste boje“ je interdisciplinarni program uz izložbu „Priroda laboratorij boja: tradicionalno tehnološko znanje“, namijenjen svima koji vole stjecati znanja o održivom načinu života, smanjenju količina otpada i zaštiti okoliša i prirode te istovremeno uživati u kulturnom i prirodnom nasljeđu.

    Tijekom radionice sudionici su otkrili koji su najpoznatiji primjeri bojenja prirodnim bojilima u kućanstvu na jugu Hrvatske, kako učiniti i primjenjivati prirodna bojila porijeklom od broća, luka, šipka… I sve to - bez stvaranja otpada.