Dr. Magdić: Naši dnevni kapaciteti su oko 40 uzoraka, ako budu gotovi isti dan; ako bi rezultati bili sljedeći dan uzimali bi oko 95 uzoraka

Od početka listopada kompletna dijagnostika na koronavirus u Zavodu za javno zdravstvo KA-županije

VIŠE IZ RUBRIKE

    U prostorijama Službe za mikrobiologiju županijskog Zavoda za javno zdravstvo u tijeku je prilagodba prostora, odnosno jednog dijela za osnivanje Laboratorija za molekularnu dijagnostiku. Takav laboratorij ima svoje zakonitosti i pravilnike koje Zavod mora slijediti, prvenstveno zbog toga što se radi o visoko rizičnim zaraznim materijalima koji će tamo biti obrađivani. Uz sve to jako je bitna i sigurnost djelatnika Zavoda kako bi imali sve uvjete za obradu te vrste uzoraka.

    -Radi se o pripremama za izvođenje dijagnostike na novi koronavirus u našem Zavodu. Zahvaljujem Karlovačkoj županiji koja nas u svemu podupire i financira ove radove, zamjenici župana Vesni Hajsan Dolinar i pročelnici Maji Vučinić Knežević, ali i svima koji su u tome sudjelovali. Isto tako zahvala i Stožeru civilne zaštite Karlovačke županije koji prepoznaje, prati i razumije potrebu organiziranja jednog takvog laboratorija, kaže nam ravnateljica županijskog Zavoda za javno zdravstvo dr. Jelica Magdić i nastavlja.

    -Spremamo se na dijagnostiku bolesti koja je uzorkovana novim koronavirusom. Nadamo se; radovi su počeli, idu svojim tokom, da ćemo  koncem rujna ili početkom listopada početi s dijagnostikom. Zahvaljujem se voditeljici Službe dr. Tamari Marković i svim djelatnicima koji uz sav posao koji odrađuju vezano uz pretrage koje radimo za većinu vanbolničke populacije Karlovačke županije, što su našli snage i vremena za uvođenje, jedne za nas potpuno nove dijagnostike, ističe ravnateljica.

    Radovi na prilagodbi prostora su vrijedni oko 185 tisuća kuna.

    Onog trenutka kada profunkcionira Laboratorij za molekularnu dijagnostiku u Karlovcu će biti moguće obaviti cjelokupni postupak od uzimanja uzoraka do obrade i izdavanja nalaza onima koji budu podvrgnuti testiranju na Covid-19.

    -Sve će ipak u konačnici ovisiti o broju uzoraka. Naši kapaciteti su ipak ograničeni, nemamo strojeve koji bi mogli obrađivati dnevno tisuće uzoraka. Aparatura koju smo kupili i koja je suvremena, kvalitetna i moderna nabavljena je prošle godine za dijagnostiku druge vrste. Na njoj već radimo dijagnostiku spolno prenosivih bolesti, a sada smo u fazi prilagodbe. Naši dnevni kapaciteti su oko 40 uzoraka, ako budu gotovi isti dan. Ako se pak budemo dogovorili da rezultati nalaza budu sljedećeg dana, možemo raditi oko 95 uzoraka. Hoće li se raditi poslijepodnevne, noćne smjene, tko će sve biti uključen, rješavat će se u hodu. Moći će dolaziti i pacijenti koje su uputili liječnici primarne zdravstvene zaštite, ali i oni koji plaćaju sami, odnosno koji moraju imati obavljenu pretragu, pojasnila je ravnateljica dr. Magdić.

    Uspoređujući  trenutnu situaciju kada se uzorci uzimaju isključivo u karlovačkoj Općoj bolnici s onom koja će biti kada proradi Laboratorij za molekularnu dijagnostiku, dr. Magdić je rekla.

    -Sve ovisi o broju uzoraka. Nadamo se da na jesen neće biti takva situacija da će trebati uzimati stotine uzoraka. U biti sve je stvar broja uzoraka i naših kadrovskih mogućnosti. Spremamo se za zapošljavanje još jednog djelatnika, prvostupnika medicinsko laboratorijske dijagnostike jer doslovce će jedan liječnik ili barem dva inženjera i tehničara biti zauzeti Covidom. Uz to cijeli ostali posao koji imamo, naravno mora biti obavljen. Možda ćemo i moći, ovisno o broju uzoraka, rješavati stvar u roku od nekoliko sati.

    Još uvijek nije razrađen dolazak i pristup pacijenata, odnosno gdje bi se uzimali uzorci budući da sam način uzimanja uzoraka ima svoja pravila.

    -Ovo što sada ima Bolnica, drive in, je  jedan od najboljih načina upravo zbog smanjenja mogućnosti zaraze, što ljudi koji dolaze na testiranje, što djelatnika koji uzimaju uzorke. Razrađujemo sustav, da li će to ostati drive in, hoće li to biti Covid ambulanta, hoće li se dio uzoraka uzimati kod nas, javnost će na vrijeme biti obaviještena.

    Prokomentirala je i činjenicu, budući da je specijalist mikorobiologije,  da je u posljednje vrijeme sve više zaraženih i oboljelih mlađih osoba, za razliku od početka pandemije kada su uglavnom starije osobe bile najugroženije. Radi li se o mutaciji virusa?

    -Moguća je mutacija virusa, još uvijek o njemu ne znamo dovoljno. Možda je trenutno situacija takva da se mladi više kreću, komuniciraju i druže, možda manje paze na epidemiološke preporuke od strane HZJZ. Sreća da su to u ovom trenutku mlade i zdrave osobe koje onda imaju daleko blaže kliničke slike ili uopće nemaju simptoma. No, ono što svi ponavljaju pa ću i ja; mladi su uvijek bili u kontaktu sa starijim osobama koje su podložnije infekcijama i koji su kronični  bolesnici. Stoga molim sve mlade da malo pripaze i na svoje starije članove obitelji, odnosno one koji su u njihovom okruženju. Pripremamo za jesen kada ćemo vidjeti što će dalje biti s virusom, a i ono što se često spominje, a to je situacija s pojavom gripe kada će dijagnostički biti vrlo teško razlikovati radi li se o gripi ili infekciji koronavirusom. Pretpostavljam da će tada biti potreban i daleko veći broj testiranja.

    Proteklih nekoliko dana u Karlovačkoj županiji primjetan je veći broj testiranja, hoće li se ta dinamika nastaviti i dalje?

    -I dalje ćemo slijediti smjernice Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i pratiti situaciju na terenu te naravno pitati struku – epidemiologe. Pokušat ćemo biti spremni, ako bude potrebno testirati više osoba, onda ćemo to i učiniti, poručila je ravnateljica županijskog Zavoda za javno zdravstvo dr. Jelica Magdić.