Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta

Obnovljena mrtvačnica na Židovskom groblju dobit će novu namjenu – kulturnu i turističku

VIŠE IZ RUBRIKE

obnovljena baština

Mrtvačnica je posljednji sačuvani spomenik židovske sakralne arhitekture u Karlovcu

Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta obilježava se danas, u spomen na 27. siječnja 1945. godine kad je Crvena armija oslobodila koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj.

Predstavnici Udruge za očuvanje židovske baštine i kulture „Židovi u Karlovcu“ i gradonačelnik Damir Mandić tim su povodom na Židovskom groblju na Dubovcu položili cvijeće, zapalili svijeće i položili kamenčiće sjećanja.

Uz odavanje počasti žrtvama Holokausta predstavljena je i obnovljena mrtvačnica na Židovskom groblju.

Obnova traje od 2016. godine i u nju je uloženo 230 tisuća eura, koje je Ministarstvo kulture i medija sufinanciralo sa 93 tisuće eura, rekla je između ostalog gradska pročelnica za gradnju i zaštitu okoliša Ana Hranilović Trubić.

-Mrtvačnica je izgrađena 1892. godine. Bila je u lošem stanju i van funkcije. Zbog toga je Grad Karlovac uz potporu Ministarstva kulture i medija odlučio krenuti u njezinu obnovu. Nakon izrade projektne dokumentacije svake je godine odrađena jedna vrsta radova; prvo je napravljena statička sanacija, obnovljena je oborinska odvodnja, izolacija, obnovljena je i zamijenjena stolarija, uređen je okoliš, u unutrašnjosti su izvedeni električarski i ostali građevinsko obrtnički radovi, izvijestila je Hranilović Trubić.

Prošle godine na redu su bili restauratorski radovi, s kojima je, prema riječima Sonje Kočevar iz Konzervatorskog odjela u Karlovcu obnova zapravo i počela, jer su prvo provedena istraživanja kako bi se vidjelo u kakvom stanju i što se skriva ispod nekoliko slojeva boje.

-Prilikom restauratorskih radova otkrivena su tri sloja. Prvi je bio jednostavniji od ovog kojeg vidite, samo geometrijska podjela stropa u prevladavajućoj bež boji. Drugi sloj je ovaj koji vidite koji je ponovio geometrijsku podjelu, ali i  unio brojne bogate i dekorativne geometrijsko vegetabilne motive na sivoj podlozi i sa detaljima u karmin crvenoj i plavoj boji. Treći sloj je zapravo bio premaz kojim je ovaj oslik prekriven, ali na kojem je bio friz s tekstovima iz Starog zavjeta. Prilikom rekonstrukcije odlučili smo prezentirati najkvalitetniji i najvrjedniji sloj, ali dodati mu i tekstove koji su bili u trećoj fazi. Zidovi su dio prve faze, znači nisu se mijenjali i prezentirani su izvodnom obliku, opisala je Kočevar.

Za vraćanje starog sjaja mrtvačnici u ovoj završnoj fazi zaslužna je tvrtka restauratora Josipa Vuksana iz Velike Gorice.  Obnova mrtvačnice značajna je i utoliko jer je to posljednji sačuvani spomenik židovske sakralne arhitekture u Karlovcu, a Kočevar je najavila da još slijedi i prezentacija spomenika koji su uklonjeni s groblja i bili su pohranjeni u mrtvačnici, a izvađeni su 80- godina.

-Moramo odraditi valorizaciju i onda i odlučiti gdje i kako ćemo ih prezentirati. Dio će vjerojatno doći u unutrašnjost u bočne kapele, a vani je osiguran prostor za sve ostale. Time bi zapravo projekt prezentacije židovske mrtvačnice bio završen. Konzervatorski odjel priprema i u završnoj je fazi izrada rješenja za pojedinačnu zaštitu cjelokupnog Židovskog groblja i mrtvačnice radi upisa u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, napomenula je Sonja Kočevar.

Predsjednica udruge „Židovi u Karlovcu“ Tena Korkut zahvalila je svima koji su bili uključeni u obnovu mrtvačnice.

-Nama, malo preostalih potomaka, nekad brojne židovske zajednice ovo puno znači. S obzirom na kulturocid koji se, nažalost, dogodio nakon Drugog svjetskog rata, nemamo sinagogu imamo barem imamo mrtvačnicu. Sama mrtvačnica neće imati prilike puno služiti u svojoj izvornoj funkciji, mi se nadamo da bi bila moguća prenamjena i da bi se tu mogao odraditi koncert, naravno ozbiljne glazbe i mogu najaviti da će na ljeto biti jedan koncert sinagogalne glazbe i to pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture. Veselimo se da ćemo u ovom prostoru moći održavati neke običaje koji su bili vezani uz židovsku zajednicu, poručila je Korkut.

Profesorica povijesti u Ekonomskoj školi Tatjana Protulipac podsjetila je ovom prilikom na veliki doprinos židovske zajednice koju je imala u povijesti Karlovca. Protulipac i Korkut su podsjetile na važnost edukacije kad je u pitanju Holokaust i zločini protiv čovječnosti što su bile i teme znanstvenog skupa koji se proteklih dana održavao u Karlovcu.

Gradonačelnik Mandić i ovom je prigodom naglasio zašto je važno obilježavati Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta.

-Nastojimo prisjetiti se i podsjetiti na vrijeme u kojem su mnogi ljudi, mnogi Židovi prije svega izgubili ljudsko dostojanstvo na zvjerski i neljudski način i vraćanje u pamćenje svega što se događalo je pokušaj da im vratimo barem dio tog ljudskog dostojanstva. Vrijedi to ponavljati svake godine ispočetka jer ako gledamo vrijeme u kojem živimo, cijeli svijet živi vrijeme u kojem se ljudsko dostojanstvo izgubilo iz vida. I zato na ovaj dam moramo osvijestiti koliko je važno da sve ono što nas čini različitima u konačnici je nebitno u odnosu da smo prije svega svi – čovjek.

U nastavku je rekao da je ponosan što je mrtvačnica na Židovskom groblju obnovljena i pohvalio sve koji su bili uključeni u njezinu obnovu.

-Malo je duže trajalo, ali s obzirom da se radi o kulturnoj baštini mislim da je odrađeno baš onako kako treba. Osim ove materijalne obnove ovo je na neki način i odavanje priznanja židovskoj zajednici kroz povijest u gradu Karlovcu jer znamo da je židovska zajednica učinila puno toga dobroga i puno toga što danas baštinimo možemo zahvaliti njima. Kako je rečeno, ovaj objekt sigurno neće služiti za onu svrhu za što je izgrađen, ali sam uvjeren da je ovo jedan prostor koji će postati jedna točka na nekim turističkim rutama i naravno da će biti otvoren i svima za određena kulturna i umjetnička ostvarenja, poručio je gradonačelnik.