Neka nam vrtić bude tijesan, neka bude dupkom pun i neka imamo potrebu proširiti ga za koju godinu, poručila je ravnateljica Dječjeg vrtića Četiri rijeke, Bernarda Vuksan
Novoobnovljeni vrtić Dubovac spreman za početak rada
VIŠE IZ RUBRIKE

Završila je obnova vrtića Dubovac ukupno vrijedna 7,475 milijuna kuna.
Ravnateljica Dječjeg vrtića Četiri rijeke, Bernarda Vuksan rekla je kako će vrtić početi s radom u ponedjeljak, a u šest vrtićkih i jasličkih skupina i jednoj igraonici boravit će 160 djece sa 14 odgojitelja i četiri spremačice. U distribucijsku kuhinju dolazit će hrana za djecu iz centralne kuhinje na Švarči.
-Ovo je već peti objekt u sklopu Dječjeg vrtića Četiri rijeke koji je kompletno obnovljen i jako smo svi sretni i zadovoljni. Ovim putem zahvaljujem svima koji su na bilo koji način pridonijeli da se ovaj projekt realizira, posebno svim nadležnima u Gradu Karlovcu, te svim djelatnicima vrtića Četiri rijeke koji su ovo iznijeli najviše u organizaciji sa članovima obitelji i roditeljima. Neka nam vrtić bude tijesan, neka bude dupkom pun i neka imamo potrebu proširiti ga za koju godinu, poručila je između ostalog Vuksan.
Gradonačelnik Damir Mandić istaknuo je kako s vrtićem Dubovac zapravo zatvaraju krug obnove vrtićkih objekata u Karlovcu, jer što se tiče obnove vrtića na Baniji, tamo su preostali radovi koje će vrlo brzo biti završeni.
-Na taj način smo osposobili sve vrtićke objekte za narednih 15, 20 godina da se u njima zaista mogu odvijati sve aktivnosti sukladno pedagoškom standardu. Smatram da su materijalni uvjeti u našim vrtićima među najboljima u Hrvatskoj. I ste strane mislim da naše odgajateljice i svi koji rade u vrtićima mogu biti zadovoljni. Naravno da se uvijek otvara element broja djece po skupinama i ovom prilikom zahvaljujem svi odgojiteljicama na trudu i radu i mogu samo reći da će Grad Karlovac sa svoje strane pronaći način kako im se zahvaliti, poručio je Mandić.
Najavio je i kako će narednih tjedana složiti izvješće o svim ulaganjima u karlovačke vrtiće kako bi se vidjelo kolika je materijalna ušteda troškova ustanova.
-Moramo uskoro pronaći lokaciju i krenut projektirati novi, veći objekt da u Karlovcu maknemo s dnevnog reda to pitanje imaju li sva djeca svoje mjesto u vrtićima, izjavio je gradonačelnik naglasivši kako je ulaganje u vrtiće najveća demografska mjera, jednako važna kao i osiguranje radnih mjesta.
Na kraju se poimence zahvalio svima koji su na bilo koji način sudjelovali u projektu.
Nazočnima se obratila i naša sugrađanka i saborska zastupnica Maja Grba Bujević koja je i emotivno vezana za ovaj vrtić.
-Godinama sam kao Banijanka dolazila ovdje na igralište igrati rukomet, a kada sam se preselila na Jelsu tu sam dovodila sina, a koji je danas 30-godišnjak. Tete su bile sjajne i zato me još više veseli što je ovaj vrtić danas ovakav kakav je. Čim moj unuk David malo poraste i njega ću dovoditi u ovaj vrtić, istaknula je u vrlo emotivnom govoru Grba Bujević.
Nikolina Maradin, projektantica rekonstrukcije, rekla je kako je ovaj objekt koji je sagrađen 1973. godine radio njezin otac Ivan Maradin koji je na Dubovcu proživio veći dio života, te kako i nju uz ovaj objekt vežu brojne uspomene.
-Ono što krasi ovaj objekt je da je i tada bio suvremen u svojim prostorima, izuzetno odgojiteljskog karaktera i s godinama se ta nit jednostavno izgubila, što zbog potrebe za nekakvim prostorima itd. Pročistili smo ga i on je ponovno postao ono što je i voljela bih da ga odgojitelji koji će raditi u njemu shvate kao jedan prostor izuzetno edukativnog karaktera i da je vrlo poseban, naglasila je Maradin.
Inače, u sklopu rekonstrukcije provedena je i energetska obnova objekta. Tako je zamijenjena postojeća vanjska stolarija s novom PVC stolarijom, izvedena je izolacija fasade, napravljena je izolacija krova i podova, rekonstruirana je kotlovnica koja sada koristi zemni plin, ugrađena je energetski učinkovita LED rasvjeta, a izveden je i mehanički sustav prozračivanja putem rekuperatora.
Cilj projekta bio je smanjenje potrošnje energije korištenjem mjera energetske učinkovitosti.
-Energetska obnova unaprijedila je energetski razred građevine od F na B kategoriju, smanjena je emisija CO2 za 92,54 posto i postignuta je godišnja energetska ušteda od 171.141 kWh/god, istaknuo je voditelj projekta Robert Vodopić.
Ukupna vrijednost prihvatljivih troškova je 4,28 milijuna kuna, a projekt je sa 1,748 milijuna kuna sufinancirala Europska unija iz EU fonda za regionalni razvoj.
Opremu vanjskih igrala dječjeg igrališta sa 10.000 australskih dolara sufinanciralo je Hrvatsko karlovačko društvo iz Sydneya.
Provođenje projekta počelo je 15. veljače 2019. godine, a završio je prije roka jer mu je trajanje bilo predviđeno do 15. veljače 2021. godine.