Financiran je iz Europskog socijalnog fonda, a za njegovu provedbu je osigurano 486 tisuća kuna, s time da je 85 posto sredstava osigurano iz Europskog socijalnog fonda, a ostatak iz državnog proračuna.

Novi projekt Ženske grupe "Karlovac" Korak - "Snažni u krizi"

VIŠE IZ RUBRIKE

    Ženska grupa Karlovac „Korak“ danas je na uvodnoj konferenciji predstavila projekt „Snažni u krizi“ koji će se provoditi 18 mjeseci u suradnji s partnerom SOS iz Virovitičko podravske županije. Financiran je iz Europskog socijalnog fonda, a za njegovu provedbu je osigurano 486 tisuća kuna. Od tog iznosa 85 posto sredstava osigurano je iz Europskog socijalnog fonda, a ostatak iz državnog proračuna.

    - Cilj i svrha ovog projekta je jačanje kapaciteta i unapređenje kapaciteta lokalnih organizacija civilnog društva s područja Karlovačke i Virovitičko podravske županije kako bismo povećali učinkovitost rada u hitnim situacijama. Krize koje su se odvijale od pandemije COVID-a do potresa, duboko su promijenile ne samo kretanja unutar Hrvatske, nego i globalna kretanja pa i naše živote. U kontekstu nasilja u obitelji moramo naglasiti da nije sigurnije raditi kod kuće i dobili smo na neki način krizu u krizi. Naime, u tom kriznom vremenu, po podacima i PU karlovačke i MUP-a, imamo   porast prijava nasilja u obitelji od 100 posto. Neke zemlje u EU bilježe pet puta veći broj prijava. No, žrtava je možda i više budući da su bile izolirane i izmaknute od vanjskoga svijeta, rekla je voditeljica projekta Nina Gross i nastavila:

    -Drago nam je što ćemo ovim projektom pojačati vlastite kapacitete kako bi mogli pomoći lokalnoj zajednici u kriznim situacijama i reagirati na vrijeme. Na taj način pomoći ćemo i našim krajnjim korisnicima; to su žrtve nasilja u obitelji. U partnerstvu sa SOS Virovitica ćemo provoditi niz aktivnosti poput organizacije menadžmenta volontera te program očuvanja mentalnog zdravlja kao i izobrazbe u području socijalnog uključivanja sa osobama pogođenim kriznim situacijama i žrtvama nasilja u obitelji. Posebno ćemo se angažirati u specijalističkim znanjima i stjecanjima specijalističkih znanja iz područja kriznog menadžmenta, kazala je Gross.

    U sklopu projekta bit će tiskan sigurnosni plan za žrtve nasilja u obitelji koji je bitna stavka kako bi se moglo izaći iz kruga nasilja. Osim toga napravit će se i dva digitalna priručnika; jedan od njih bit će za samopomoć, a drugi će biti za podršku ranjivim skupinama.

    U drugoj polovici provedbe projekta održat će se najmanje jedan okrugli stol. Projekt se provodi u skladu s Nacionalnom strategijom zaštite od nasilja u obitelji, a temelji se na Konvenciji Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i obitelji.

    -Nadam se da ćemo nakon provedbe ovog projekta izaći snažniji, moćniji i jači u kriznim vremenima, zaključila je Gross.

    Svoju organizaciju na pressici je predstavila i koordinatorica SOS-a iz Virovitičko podravske županije Karolina Tunić koji su partneri u ovom projektu.