Nakratko oživljen "Žitni put"

VIŠE IZ RUBRIKE

    Danas je lađica krenula nekadašnjim, poznatim „Žitnim putem“ tj. započela je tradicionalnu 11. Plovidbu niz rijeku Kupu od Karlovca do Siska. Plovidba će trajati do 5. kolovoza, a organiziraju ju  Esperantsko društvo Sisak koje ujedno i obilježava svoju 41. godinu postojanja.

    -Naš cilj je da obilježimo tri događaja, naš takozvani Žitni put koji je nekada postojao prije dolaska željeznice, kada se Savom i Kupom lađama, brodaricama dopremala roba, a iz Slavonije hrast i žito ovdje u Karlovac, gdje je kasnije to pretovarivalo u kola i vozilo dalje za Rijeku, a obratno se dopremala riba i maslinovo ulje. Također, na ovaj način dajemo svoj doprinos proslavi Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja jer su između ostaloga i neki od nas branitelji, kazao nam je dopredsjednik Esperantskog društva Sisak Srećko Radulović.

    Na put Kupom lađari nose sve što im je potrebno, a više o dionici puta Radulović je kazao,

    -Imamo svake godine dionice od 135 kilometara koju prevalimo u pet dana, tako da dnevno prijeđemo 30 kilometara, nekada manje a nekada i više. Prva dionica danas je od Karlovca do Šišljavića, ima 33 kilometara. Tamo se dolazi oko 19 sati i ostaje se kampirati. Sutra ujutro se nastavlja u pola 11, pa se dolazi do Pokupskog. To nam je najteža dionica, ima 34 kilometara, nije toliko teška po dužini koliko je po dosta zahtjevna kada je mala voda. Međutim, s obzirom da je Kupa ove godine malo više bit će jednostavnije ploviti. Onda imamo, 3.8. treću dionicu od Pokupskog do Letovanića, tamo također kampiramo. Od Letovanića do Petrinje nam je najkraća dionica i ondje kampiramo i priključujemo se proslavi Dana pobjede i domovinske zahvalnosti što Petrinci organiziraju i onda od Petrinje do Siska imamo 20-30 kilometara i tamo se priključujemo proslavi Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja, kazao je Radulović.

    Plovidbom niz Kupu promoviraju i svoj međunarodni jezik – esperanto koji postoji već 132 godine i pokušava biti jezik-most između ostalih svjetskih šest tisuća jezika. (ma)

    foto: i.č.