STUDIJ PREHRAMBENE TEHNOLOGIJE NA VELEUČILIŠTU U KARLOVCU

Najbolja promocija nekog studija i privlačni faktor za neke nove buduće brucoše su pozitivna iskustva i preporuke zadovoljnih studenata

VIŠE IZ RUBRIKE

    Odjel prehrambene tehnologije Veleučilišta u Karlovcu već više od 20 godina održava nastavu u sklopu preddiplomskog stručnog studija Prehrambena tehnologija, prvenstveno orijentiranog na usvajanje i praktičnu primjenu znanja iz područja pivarstva i prerade mlijeka, ali i ostalih djelatnosti prehrambene industrije.

    -Nastavni plan i program našeg studija osmišljen je na način da stjecanjem kvalifikacije osigura učinkovito usvajanje temeljnih i inženjerskih znanja i vještina potrebnih za uspješno uključivanje na tržište rada unutar prehrambenih tvrtki, samozapošljavanje u okviru vlastitih poduzetničkih projekata ili za nastavak obrazovanja na nekom od specijalističkih ili diplomskih studija. Budući da se radi o stručnom studiju, naglasak nastavnog plana i programa je na praktičnim vježbama, terenskoj nastavi te stručnoj praksi, rekla nam je dr. sc. Marijana Blažić, prof. v. š. i pročelnica odjela prehrambene tehnologije.

    Odjel prehrambene tehnologije raspolaže suvremeno opremljenim poluautomatiziranim procesnim praktikumom pivarstva u kojem studenti kroz praktičnu nastavu razvijaju vještine proizvodnje različitih stilova piva, stječu znanja potrebna za samostalnu kontrolu procesa proizvodnje piva te se osposobljavaju za rad u pivarskoj industriji. Uz to, u novoopremljenom fizikalno-kemijskom laboratoriju za kontrolu  kvalitete proizvoda, stječu temeljna znanja potrebna za kontrolu kvalitete sirovina i konačnog proizvoda. Na istom principu temelji se i praktični dio nastave u kemijskom praktikumu, mikrobiološkom laboratoriju, senzorskom laboratoriju te procesnom laboratoriju za mlijeko i mliječne proizvode, koji je upravo unaprijeđen sredstvima iz aktualnog znanstveno-istraživačkog projekta „Modifikacija procesa zrenja sira i razvoj proizvoda na bazi sirutke-SIRENA“, su-financiranog sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. prilikom čega je kupljena sofisticirana oprema za unaprjeđenje procesa proizvodnje sira, razvoj novih mliječnih proizvoda i kontrolu njihove kvalitete.

    -Uz redovnu nastavu na studiju, istraživački tim Odjela prehrambene tehnologije studente rado uključuje i u svoj znanstveno-istraživački rad i na taj način ih motivira za daljnji akademski i osobni razvoj. Velik broj naših studenata upravo je u sklopu projektnih i znanstveno-istraživačkih aktivnosti  Odjela izradio svoje završne radove, a praktična znanja i kritičko razmišljanje koje su pri tome stekli bilo je odskočna daska za daljnje usavršavanje, kazala je pročelnica Blažić.

    Osim u suvremeno opremljenim laboratorijima i praktikumima Veleučilišta, dio praktične nastave održava se kod potencijalnih budućih poslodavaca studentima kad završe studij, a koji već dugi niz godina rado primaju studente Prehrambene tehnologije i omogućuju im stjecanje praktičnih vještina na mjestu same proizvodnje ili prerade. Studenti se tako već u ranoj fazi studija imaju priliku upoznati s potencijalnim poslodavcima i zahtjevima struke za koje se mogu pripremiti do trenutka stupanja na tržište rada. Odjel prehrambene tehnologije ima dugogodišnju suradnju s gospodarskim subjektima poput Agroproteinke, Dukata, Francka, Ireks arome, tu su još i KIM, KRAŠ, LEDO, Zvijezda, Heineken, Zmajska pivovara, Nova Runda, Juicy, Maraska, Jamnica i Jana, prijespomenute Zagrebačke otpadne vode, zatim Ina, Zagrebačka pivovara, Podravka, PPK i mnogi drugi.

    -U posljednjih nekoliko godina studenti sve više iskazuju interes za korištenjem programa mobilnosti studenata, saznajemo od doktorice Blažić. Studenti prehrambene tehnologije Veleučilišta u Karlovcu također imaju mogućnost mobilnosti putem Erasmus+ programa u vidu održavanja stručne prakse i/ili nastave na inozemnim sveučilištima. Iako je uslijed pandemije mobilnost u posljednjih godinu dana ograničena, na studiju prehrambene tehnologije Veleučilišta u Karlovcu u prethodnim godinama uspješno su ostvarene razmjene studenata sa Sveučilištem u Brasovu, Rumunjska te Sveučilištem Cagliari u Italiji, a zahvaljujući mobilnosti nastavnika ostvarene su mogućnosti mobilnosti studenata i prema zemljama poput Argentine, Slovenije, Danske na sveučilištima s kojima Veleučilište sklopi ugovor o bilatelarnoj suradnji. Internacionalizacija studija prehrambene tehnologije kroz Erasmus+ program osim stručnog usavršavanja omogućuje studentima i usavršavanje jezičnih vještina, razmjenu znanja i iskustava u internacionalnom okruženju, ali i širenje vidika te osobni razvoj i zadovoljstvo koje studiranje čini još interesantnijim, zaključila je pročelnica Blažić.

    Studentima pivarstva je omogućeno da na terenskoj nastavi ili za vrijeme prakse vide kako izgledaju i funkcioniraju komercijalne pivovare

    Na studiju pivarstva koji je jedinstven u Hrvatskoj, ali i regiji, studenti u novouređenom procesnom praktikumu (Veleučilišnoj mikropivovari) te fizikalno-kemijskim i mikrobiološkim laboratorijima imaju prilike steći sva znanja i vještine koja će im kasnije biti potrebna za samostalni rad u pivovari. O kakvim točno znanjima je riječ – objasnio je dr. sc. Goran Šarić, v. pred. -Ona uključuju znanja o pivarskim sirovinama (voda, kvasac, hmelj, slad, dodaci), nusproizvodima dobivenim tijekom procesa proizvodnje te njihovim mogućnostima iskorištavanja, mikrobiologiji piva, svim važnim biokemijskim promjenama, svim tehnološkim postupcima i opremi potrebnim da bi se proizvelo pivo, fizikalno-kemijskoj, mikrobiološkoj i senzorskoj analizi piva i pivarskih sirovina i dr., pojasnio je Šarić.

    Pivarski praktikum je opremljen svom potrebnom opremom za proizvodnju piva, koja se može usporediti s puno većim komercijalnim postrojenjima. Tamo studenti, uz nadzor voditelja, samostalno proizvode svoje pivo koje, nakon što napune ambalažu, analiziraju u fizikalno-kemijskom i mikrobiološkom laboratoriju. -Osim analize gotovog proizvoda, studenti tijekom cijelog procesa proizvodnje (ukomljavanja, fermentacije i odležavanja piva) vrše mjerenja potrebna da bi se osigurala dobra kvaliteta i mikrobiološka čistoća dobivenog piva. Fizikalno-kemijski i mikrobiološki laboratoriji su opremljeni najsuvremenijom i vrlo preciznom opremom za analizu piva kakva se nalazi i u laboratorijima velikih, industrijskih pivovara, a koju studenti pivarstva također koriste na svojim vježbama, kazao je doktor Šarić.

    Velika pažnja posvećuje se praktičnom radu i terenskoj nastavi koji su jako zastupljeni tijekom cijelog studija. Izvrsna suradnja Veleučilišta s velikim (npr. Heineken Karlovac, Zagrebačka pivovara, Osječka pivovara) , ali i manjim «craft» pivovarama (npr. Zmajska pivovara, Pivovara Varionica, Pivovara Nova runda) omogućava studentima da na terenskoj nastavi ili za vrijeme prakse vide kako izgledaju i funkcioniraju komercijalne pivovare.

    Usmjerenje Prerada mlijeka je stručni studij i sve ono što studenti usvoje na predavanjima mogu isprobati u praktikumu i laboratorijima

    Usmjerenje Prerada mlijeka studenti biraju u 4. semestru i do kraja studija usko se specijaliziraju za ovaj dio prehrambene tehnologije. Studenti se upoznaju sa proizvodnjom mlijeka na farmama, te kako proizvesti mlijeko što kvalitetnijeg kemijskog sastava i dobre mikrobiološke kakvoće. Također, studenti se upoznaju i sa strojevima koji farmerima olakšavaju proizvodnju i pomažu u postizanju zadanih parametara kakvoće. Detalje o ovom smjeru dao nam je dr. sc. Bojan Matijević, prof. v. š.

    -Važan dio u edukaciji naših studenata je i ekologija, učimo ih kako organizirati ekološku proizvodnju mlijeka i ukazujemo im na izazove s kojima se susreću. Tržišni potencijal manjih i srednjih obiteljskih farmi nalazi se u ekološkoj proizvodnji. Učimo studente kako mlijeko nastaje u mliječnoj žlijezdi, o čuvanju, kemijskom sastavu, fizikalnim i reološkim svojstvima. Također, cilj je naučiti ih uzrocima promjene sastojaka mlijeka, prepoznati specifičnosti različitih vrsta mlijeka, te njegovu nutritivnu i zdravstvenu vrijednost. Kada su savladali osnovne pojmove o mlijeku kao sirovini studenti su spremni usvojiti znanja o tehnološkim procesima proizvodnje tekućih mliječnih proizvoda, fermentiranih mlijeka, sireva, maslaca, ugušćenog mlijeka, mlijeka u prahu i sladoleda, objašnjava nam profesor Matijević i nastavlja: -Apsolviranje programa studentu omogućava razumijevanje tehnološkog procesa, specifičnosti proizvodnje, te moguće greške i kako ih otkloniti.

    Usmjerenje Prerada mlijeka je stručni studij i sve ono što studenti usvoje na predavanjima mogu isprobati u kemijskom praktikumu, mikrobiološkom laboratoriju, senzorskom laboratoriju te procesnom laboratoriju za mlijeko i mliječne proizvode. Također, jedan dio nastave odvija se i u velikim industrijskim mljekarama, ali i na malim obiteljskim gospodarstvima. -Tome pridajemo posebnu pažnju jer studenti mogu vidjeti specifičnosti industrijske proizvodnje i malih obiteljskih pogona. Na taj način studenti postaju spremni za uključivanje u rad, bilo kod nekog poslodavca ili da sami pokrenu vlastitu proizvodnju, kaže doktor Matijević.

    -Važan dio proizvodnje piva i prerade mlijeka čine mikroorganizmi, bilo da imaju korisnu ulogu u proizvodnji ili da nam kvare proizvod i rade štetu. Ovo stalno naglašavam svojim studentima, pa bih želio istaknuti i ovom prilikom jer smo kroz projekt „Atrij znanja“ nadogradili naš mikrobiološki laboratorij i suvremeno ga opremili. U mikrobiološkom laboratoriju studenti mogu savladati različite mikrobiološke tehnike i naučiti neke klasične mikrobiološke metode, ali i neke suvremene instrumentalne metode. Završetkom studija studenti mogu raditi sve poslove u mikrobiološkom laboratoriju, od same pripreme uzorka za analizu, provedbe analize i očitavanja rezultata, ali i prepoznati mikrobiološke probleme u proizvodnji te način kako ih riješiti, zaključno kaže dr. sc. Bojan Matijević.

    Studenti prehrambene tehnologije Veleučilišta u Karlovcu usvajaju i znanja o zaštiti okoliša

    Karlovačko veleučilište se svakodnevno razvija te je danas vrlo prepoznatljivo zahvaljujući uspješno provedenim projektima. Studenti imaju mnoge mogućnosti za upoznavanje s modernim tehnologijama u preradi hrane, ali i zaštite okoliša. Od dr. sc. Sandra Zavadlav, prof. v. š. smo saznali kako tijekom studija studenti redovito posjećuju najveći i najmoderniji pročistača komunalnih voda u istočnoj Europi – ZOV (Zagrebačke otpadne vode, Centralni uređaj za pročišćavanje otpadnih voda grada Zagreba). Važnost pročistača te pročišćavanje otpadne vode teme su koje studenti na Veleučilištu interaktivno slušaju u sklopu kolegija Tehnologija zaštite okoliša na stručnom studiju Veleučilišta u Karlovcu.

    Doktorica Zavadlav svake godine s radošću predstavlja svoje nove studente djelatnicima pročistača komunalnih voda u Zagrebu koji ih uče tehnološkim procesima pročišćavanja otpadnih voda na samome uređaju. Studenti s veseljem  sudjeluju i u organiziranju eko radionica za vrijeme obilježavanja Dana planeta Zemlje u travnju s ekolozima i ostalim zaposlenicima ZOV-a. Tehnolozi iz ZOV-a često ponavljaju kako priželjkuju nove suradnje s Veleučilištem u Karlovcu i vesele se sjajnim mladim ljudima koji sada imaju idealne uvjete za svoj studentski život u Karlovcu, a u budućnosti mogućnost zapošljavanja na jednom od ovakvih pročistača otpadnih voda

    Studenti dolaze iz različitih dijelova Hrvatske i jako su zadovoljni organizacijom studija, a sviđa im se i Karlovac – preporučaju budućim studentima da odaberu Prehrambenu tehnologiju

    Na dan kad smo došli u posjet studentima u njihov superlabos (ponedjeljak, 24. siječnja 2022.) obilježavao se međunarodni dan obrazovanja. Znakovito. Malu grupu od tek sedam studenata zatekli smo na laboratorijskim vježbama iz kolegija Tehnologija čišćenja i dezinfekcije, i porazgovarali s njima o njihovim iskustvima studiranja na ovom studiju. Dvadesetogodišnjaci Lora i Rene su jedini sa studija pivarstva, oboje su na drugoj godini. Rene se odlučio za smjer pivarstva zbog toga što je prethodno imao iskustva u homebrew domaćoj proizvodnji piva sa samoukim ocem i htio je naučiti više kako bi po završetku studija mogao otvoriti svoju malu pivovaru, to mu je želja. Iako je Zagorje iz kojeg dolazi poznato po vinu, njegova ljubav je pivo. Ovdje je smješten u domu, cijene doma su od 550 do 650 kuna, što je prihvatljivo. Karlovac mu se sviđa, kaže da je mirno i tiho, a ljeti se obožava kupati u Mrežnici. Ipak, svaki vikend odlazi kući.

    Reneova kolegica Lora je iz Svete Nedjelje, ona svaki dan putuje, treba joj nekih sat vremena do Karlovca. Ona je također zadovoljna studijem, kao i većini najzanimljivije joj je u labosu. Svi su u bijelim kutama koje si sami trebaj nabaviti, a rukavice, naočale i ostalu opremu dobiju od Veleučilišta. Prošla je godina bila djelomično u znaku online nastave, kaže Lora, ali sad kad su ponovno uživo na nastavi sad je bolje. Grupa je mala, ali se dobro slažu. Nakon tri godine stručnog studija planira nastaviti na diplomski studij nutricionizma u Rijeci.

    Ostatak grupe je na Preradi mlijeka. Silvija (23) je iz Jastrebarskog, a Petra (22) iz Zagreba. One ističu da je prednost ovog studija što se radi u malim grupama, za razliku od nekih drugih fakulteta, profesori ih lakše zapamte (što ujedno možda može biti i mana), i više im se posvete. Gotovo da se radi o individualnom radu s njima, a imaju i puno više industrijske prakse, što je dobro. Silvija se vidi po završetku studija u svojoj sirani, a Petra bi se htjela zaposliti u industriji u nekom laboratoriju. Složile su se da je na studiju najteža organska kemija i s njom mnogi imaju problema oko polaganja. Na svakom fakultetu postoji tako neki selekcijski predmet na kojem se vidi tko je za nastavak studija, a tko nije. Mnogi imaju predrasudu da je studiranje Prehrambene tehnologije lagano, pa se zeznu. Od broja upisanih se broj prepolovi ubrzo, a do kraja ih ostane tek nekolicina po godini. Prije se upisivalo i po 50, nekada čak i oko 80 studenata. To je palo na 25, danas je došlo i na petnaestak ljudi na prvoj godini. Djece je manje, studija je sve više, trendovi popularnih studija se mijenjaju, više je razloga za pad broja upisanih. Zabrinjavajući je podatak da je na hrvatskim fakultetima lani ostalo više od 11.000 praznih neupisanih mjesta. Ali najbolja promocija nekog studija i privlačni faktor za neke nove buduće brucoše su pozitivna iskustva i preporuke zadovoljnih studenata.

    Iz Zagreba su i Marta i Thomas, jedina domaća cura u grupi je Ema, kojoj iz Luščića nije daleko do faksa. Većina je logički odabrala studij Prehrambene tehnologije zbog toga što su u srednju školu išli za prehrambenog tehničara ili tehničara nutricionista. Svi se slažu da je na njihovom studiju dobro to što sve što nauče u teoriji imaju priliku probati i u praksi. Suvremeno opremljeni laboratoriji idu definitivno u prilog kvalitetnom studiranju, individualni pristup u malim grupama, kao i profesori koji svi imaju jako mnogo iskustva u struci i mogu studente dobro pripremiti za poslove koji ih čekaju nakon završetka studija. Na kraju krajeva, Karlovac je geografski dobro pozicioniran, na razmeđi mnogih puteva, jeftiniji je kao grad za studiranje od Zagreba, ima kvalitetan domski smještaj i dobro je prometno povezan, a učenje za ljetne rokove na kupalištima naših četiriju rijeka je dodatni bonus na sve gore napisano.