Gradnja 3,5 km nogostupa u Zagrebačkoj trebala bi započeti iduće godine, a isto tako dogodine i sportske dvorane u Ozlju

Na Aktualnom satu Županijske skupštine od nogostupa u Zagrebačkoj do sportske dvorane u Ozlju

VIŠE IZ RUBRIKE

    Županijska skupština svoju današnju sjednicu kako je to već uobičajeno započela je Aktualnim satom i pitanjima vijećnika županijskim dužnosnicima i ravnateljima županijskih ustanova. Izdvojili smo neka pitanja i odgovore.

    -Što je s nekada spominjanom gradnjom čvora Draganić na autocesti Rijeka -Zagreb ? Vezano uz to je i izlaz koji bi trebao biti negdje na početku ili na kraju Draganića, odnosno kod kanala  Kupa-Kupa, a veže se na dio grada Karlovca, odnosno Pojatno. Tu pak  nije razriješeno pitanje nogostupa uz DC -1, javna rasvjeta je isto tako malo pomaknuta unutra od ceste, a ujutro i navečer djeca idu u školu i nepregledno je. Kada će biti izgrađen nogostup u tom dijelu od kanala Kupa-Kupa do Ilovca, pitao je  HDZ-ov vijećnik Krunoslav Tomačić.

    U opširnom odgovoru zamjenica župana koja obnaša dužnost župana  Martina Furdek Hajdin je najprije rekla.

    -Mi smo u redovitim koordinacijama, posebno Grad Karlovac s Hrvatskim cestama . Ishođene su građevinske dozvole i za samo rekonstrukciju, zajedno s izgradnjom nogostupa i za svu infrastrukturu koja ide uz samu cestu. Ono što jest mogućnost je to da bi već u planu nabave u prvom kvartalu 2021. godine bio ovaj postupak, odnosno ova investicija. Ako to tako bude, i u tijeku provedene javne nabave ne bude nekih žalbi, moguće je za očekivati da bi u 2021. godini moglo doći i do početka radova. Sam zahvat je duljine 3,5 kilometara, predviđen je nogostup širine 2 metra, a u sklopu projekta će se uređivati i autobusna stajališta. Četiri su postojeća, dakle dva para i dodat će se još jedan par autobusnih stajališta, odgovorila je Furdek Hajdin vezano uz gradnju nogostupa u Zagrebačkoj ulici.

    Čvor Draganić na autocesti Rijeka - Zagreb nije predviđen, nastavila je v.d župana.

    -Bili smo na prezentaciji Studije izvodljivosti  koja je vezana za rekonstrukciju auto ceste Rijeka – Zagreb, upravo na potezu od grada Karlovca do Lučkoga gdje će se izvoditi treća traka. U sklopu  tih radova predviđa se i rekonstrukcija postojećih čvorišta. Čvor Karlovac je jedno od najopterećenijih i najranije izgrađeno pa ono stoga svojim tehničkim elementima danas uopće  ne zadovoljava potrebama prometa te zaista već dugo očekujemo njegovu rekonstrukciju. Da bi imali sve elemente koje zahtjeva današnje opterećenje i promet, a i tehnologija naplate; čvor će se pomaknuti prema samom kanalu Kupa – Kupa, negdje za oko 1, 5 – 2 kilometara. Što se same dinamike tiče, ona je vezana za ovo financijsko razdoblje. Dakle, Studija izvodljivosti je opravdala ovaj projekt, učinila ga je provedivim i osigurala europsku komponentu u samom projektu koja iznosi 85 posto, a čitav zahvat je procijenjen negdje na milijardu kuna. U idućih par godina, do 2022. ili 2023. godine, očekujemo svu potrebitu dokumentaciju. Sam projekt bi trebao biti realiziran do 2027. godine, kazala je zamjenica župana koja obnaša dužnost župana Martina Furdek Hajdin.

    HNS-ov  županijski vijećnik Hrvoje Hoffman je postavio nekoliko pitanja. Izdvojili smo ono vezano uz županijske pakete pomoći za novorođenčad.

    -Smatram da sam paket kojeg je Karlovačka županija uvela nije dobra mjera. Bolje bi bila isplata novca, odnosno neka kombinacija paketa i novca. Predlažem da se to pitanje riješi na taj način da se isplaćuje ili novac ili da se uvede kombinacija paket – novac te da se ukupna vrijednost ove mjere po novorođenčetu poveća na 2.000 kuna. Mislim da Karlovačka županija kao krovna na cijelom području, na kojem neke općine i gradovi isplaćuju više, bi trebala davati više.

    -Karlovačka županija je jedna od osam županija koja demografski pomaže obitelji koje su dobile prinovu. Sve ostale županije ne izdvajaju sredstva. Od tih osam, samo dvije županije daju za treće  i svako sljedeće dijete naknadu; ne za prvo, drugo kao što daje Karlovačka županija, a ostalih pet županija daje iznose 500 kuna ili manje od 1.000  kuna. Mi smo donijeli  odluku koja je prije svega usmjerena na demografiju, odnosno na očuvanje radnih mjesta. Ukoliko roditelji, mlade obitelji nemaju osigurano radno mjesto, teško će se odlučiti za povećanje članova svoje obitelji. Stoga je naša odluka usmjerena ne samo na financijsku pomoć, već i pomoć u opremanju u paketima za novorođenu djecu koja je donesena na osnovu preporuka medicinske struke, pedijatara i ljekarničke struke, na osnovi preporuka mladih majki. Dakle, cijeli sustav je birao sam sadržaj paketa, koje su to potrebe jer na žalost ne mogu sve majke kupiti nadstandard opreme koju ovi paketi sadržavaju. Isto tako brinemo i o radnim mjestima jer su tri tvrtke s područja naše županije angažirane u svemu i opremile su pakete pomoći. Sadržaj nije mali, paketi su u vrijednosti 700 kuna za sve tri kategorije, no postupkom javne nabave mi smo uštedjeli 30 posto, odnosno oni su 30 posto jeftiniji nego što bi bili u veledrogerijama ili u dućanima. Za prvo dijete dobiva se 800 kuna, drugo rođeno dijete na taj paket još 900 kuna, a za treće i svako slijedeće dijete 1.000 kuna. Kada bi to bila tržišna vrijednost, vrijednost paketa za treće i  svako sljedeće dijete bila bi veća od 2.000 kuna, odgovorila je zamjenica župana Vesna Hajsan Dolinar.

    Među pitanjima postavljenim na Aktualnom satu Županijske skupštine bilo je i ono HDZ-ovog vijećnika Ivice Gloecknera.

    -U kojoj je fazi izgradnja školske sportske dvorane u Ozlju i kada možemo očekivati početak radova?

    -Projektna dokumentacija je gotova. Karlovačka županija je u proračunu za iduću godinu za sportsku dvoranu osigurala milijun kuna. Radi se zapravo o dogradnji s tri učionice čime se stvara i mogućnost prelaska u jednosmjenski rad jer upravo tri razredna odjela moraju ići u drugu smjenu, odgovorila je zamjenica župana Vesna Hajsan Dolinar.

    Osim ove sportske dvorane, najavila je iduće godine početak gradnje sportskih dvorana i u drugim mjestima u Karlovačkoj županiji.

    -Ukupno smo na mjeru Fonda za oporavak prijavili sportske dvorane u Dugoj Resi, Ozlju, ali i u Lasinji i Cetingradu, a planira se i u Bosiljevu.  Prijavljeno je 79 milijuna i 200 tisuća kuna. U idućoj godini očekujemo potpisivanje ugovora i početak gradnje, ne samo ozaljske sportske dvorane, nego i ostalih.

    Foto: Dinko Neskusil