Matan:  Zadnji trenutak je da se napravi  zaokret u upravljanju gradskom imovinom te da registar imovine bude javan

Možemo! Karlovac o Strategiji upravljanja imovinom Grada Karlovca

VIŠE IZ RUBRIKE

    Politička platforma Možemo! Karlovac danas se na konferenciji za medije održanoj na Trgu bana Jelačića osvrnula na Strategiju upravljanja imovinom Grada Karlovca za razdoblje 2021. – 2027. godine. Ana Matan iz lokalne grupe Možemo! Karlovac mišljenja je da je zadnji trenutak da se napravi zaokret u upravljanju gradskom imovinom, no boji se da donesena Strategija taj zaokret ne donosi.

    -I sami smo tražili donošenje te Strategije, u rujnu je bila u javnoj raspravi Odluka o nekretninama. Potrošeno je 50 tisuća kuna za Strategiju, a što smo dobili. Grad kaže da smo dobili jedan fantastičan film koji uopće ne možemo gledati. Najvažniji dio Strategije je registar imovine Grada Karlovca, no on uopće nije javan. Gradska vlast se krije iza raznih zakona, pravilnika, propisa i odbija te se uporno trudi da ne učini registar imovine javnim. Smatramo da je javnost tog registra garancija dobrog upravljanja tim nekretninama, da je to garancija protiv zlouporabe koja bi mogla doći bilo sa strane gradske uprave, bilo od strane onih koji koriste te nekretnine. Objavljivanje takovog registra doprinijelo bi jednom općem povjerenju u proces upravljanja nekretninama, rekla je Matan.

    Osvrnula se i na upravljanje imovinom koja je u povratu. Radi se o imovini koja je oduzeta za vrijeme komunističke vladavine i ona je već 15 godina u procesu povrata.

    -U tih 15 godina Grad upravlja jednim dijelom tih nekretnina i za to vrijeme ne ulaže niti jedne lipe u te prostore. Nije nam jasno što Grad hoće od tih prostora i zašto se pojavljuje kao stranka u postupku povrata kada samo odugovlači rješenje problema i mogućnost da se ti prostori obnove. Tražimo i da se taj dio gradskih nekretnina učini javnim, da se zna koje su nekretnine u povratu, a s kojima Grad upravlja odnosno raspolaže, dodala je.

    Javnost nekretnina po mišljenju Matan je važna zato što politička platforma Možemo! kao jedan od važnih elemenata svojeg programa ima stambenu politiku.

    -Naša stambena politika predviđa više stanova u gradskom vlasništvu, da Grad gradi stanove ili da omogućuje izgradnju stanova za najam. A ako ne postoji povjerenje u tome da će Grad sa tim stanovima upravljati transparentno i na korist svih, onda će takva politika biti teško ostvariva, zaključila je.

    Upravljanje imovinom nije riješeno ni na nacionalnoj razini, ustvrdila je saborska zastupnica Sandra Benčić.

    -Država sama ne zna koje nekretnine ima u svojem vlasništvu, niti što se u njima u određenom trenutku događa odnosno u kojem su statusu. To ne znaju ni mnoge jedinice lokalne samouprave. Nužno je da su registri javnih dobara javni i da ih svatko može vidjeti. Zašto je to važno? To je važno zbog toga što zapravo upravljanje tim nekretninama bi se trebalo raditi u cilju zadovoljavanja potreba građana, prvenstveno stanovanja. Ono što želimo u svim gradovima provesti kao politiku je uvesti programe javnog stanovanja što konkretno znači da se postojeća imovina stavlja u funkciju stanova koji se daju  u dugoročni najam, posebno mladim ljudima i obiteljima po cijeni koja je značajnije niža od tržišne. Druga stvar je pak ta da se grade nove stambene jedinice koje će biti stavljene isto u tu funkciju ili u funkciju otkupa kroz najam. Zašto to želimo napraviti? Zato što ne želimo nove generacije stavljati u dužničko ropstvo u kakvom je bila naša generacija. Ono što je za građane dobro jest da javna vlast ulaže u ono što su esencijalne potrebe, a to je upravo stanovanje, poručila je Benčić.