U sporazumu kojeg je Grad potpisao s Hanželom otkrili smo da ima pravo na korištenje 12 mjesta, a koristi 14. Isto tako, u spomenutom Ugovoru sporne su i konstrukcije koje su prilično nejasne i koje otvaraju prostor za velike igre oko mogućnosti da se taj ugovor i raskine.

Možemo! Karlovac: Naš najveći neprijatelj je misao da se u Karlovcu ništa ne može promijeniti

VIŠE IZ RUBRIKE

    Povodom prve godine mandata u Gradskom vijeću Karlovca i Županijskoj skupštini Karlovačke županije vijećnici Platforme Možemo! Karlovac održali su konferenciju za novinare na kojoj su predstavili analizu svojeg političkog rada. Govorili su vijećnice Draženka Polović i Ana Matan, vijećnik Dobriša Adamec te županijski vijećnici Vlatka Krizmanić i Dubravko Golubić.

    Draženka Polović smatra da je vrijeme od godinu dana ozbiljnog političkog rada u GV i Županijskoj skupštini dovoljno da se biračima, ali i građanima podnese određena analiza o svemu što su radili, koji su njihovi dojmovi i spoznaje, ali i o tome što im je činiti u budućnosti. Među ostalim je naglasila da im je u fokusu bilo sistemsko praćenje gradskog sustava. Da bi imali cjelovitu sliku navela je aktivnosti Gradskom vijeću u brojkama, pa to izgleda ovako...

    Postavili su preko 100 vijećničkih pitanja, osam amandmana na proračun, od kojih su dva prihvaćena, davali su konkretne i argumentirane prijedloge za poboljšanje komunikacije, veću vidljivost svih subjekata političkog života, prenosili mnogobrojne primjedbe sugrađana koji im se kako kaže javljaju sa različitim problemima pa gotovo na dnevnoj bazi. I ne manje važno na što su posebno ponosni, u fokus su vratili obrazovanje i kulturu.

    Isto tako, predlagali su što je i prihvaćeno - trajanje sjednica Vijeća, koje su sada vremenski duže jer sudjeluju u raspravama po gotovo svim točkama dnevnog reda, a za koje se detaljno pripremaju.

    Svoje zasluge vide u boljem izvještavanju, transparentnosti, ali i boljem radu gradske uprave, upravo iz razloga što su detaljno pratili rad sustava, ukazivali na brojne nejasnoće i nepravilnosti. Problematizirali su i pitanje odvjetnika, odnosno privatnih ureda koje Grad angažira i plaća iako u sustavu ima zaposlene pravnike.

    Najnoviji primjer gradske nebrige Polović navodi slučaj rezerviranih parkirališnih mjesta uz robnu kuću, na koja monopol ima Nikola Hanžel.

    -U sporazumu kojeg je Grad potpisao s Hanželom otkrili smo da ima pravo na korištenje 12 mjesta, a koristi 14. Isto tako, u spomenutom Ugovoru sporne su i konstrukcije koje su prilično nejasne i koje otvaraju prostor za velike igre oko mogućnosti da se taj ugovor i raskine.

    Najviše žalosti činjenica da za sve ovo što smo do sada otkrili još nitko nije snosio odgovornost, iako za taj posao dobiva plaću i zauzima poziciju. No, u kontekstu zadnjih događaja to ne treba nikoga ni čuditi, zaključuje Polović.

    Županijski vijećnik Dubravko Golubić među ostalim je rekao da su bile tri glavne grupe tema kojima su se bavili u Skupštini: zdravstvo i briga o starijim i nemoćnim, ekologija, te posebno rad županijske uprave, županijskih ustanova i trgovačkih društava. Zadovoljan je što su uspjeli pomoći stanovnicima Lasinje, na čijem je području ponovo trebao početi s radom kamenolom.

    Svojim angažmanom podržali su borbu mještana da se ne dozvoli rad kamenolima koji je od prvih kuća udaljen tek parsto metara, pa je na zadovoljstvo svih prošli tjedan Stručno povjerenstvo Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja donijelo odluku da se zahvat proglašava neprihvatljivim za okoliš. Isto tako, podsjeća Golubić, na prijedlog Možemo! djelomično je riješen problem mještana uz Dobru, a tiče se rada HE Lešće.

    -Naš prijedlog je bio da se u ljetnom razdoblju njezin rad smanji na tehnički minimum. Samo smo djelomično zadovoljni sadašnjim ljetnim noćnim režimom rada dok traje sezona kupanja, što je na neki način djelomično uvažavanje naših prijedloga, kazao je Golubić.

    -Na svim sjednicama Županijske skupštine smo aktivno sudjelovali  i davali svoje primjedbe na rad županijske uprave, a naročito na rad i izbore ravnatelja Županijske uprave za ceste, Razvojne agencije Karlovačke županije, KODOS-a i NATURA VIVA.  Gotovo uvijek u poslovanju ovih ustanova i društava nailazili smo na velike probleme vezane za nepoštivanje propisa i trošenje proračunskih sredstava, nastavio je.

    A da smo bili u pravu kad smo upozoravali na nepravilnosti i tražili smjene upravnih vijeća i ravnatelja, odnosno direktora ovih ustanova i društava pokazuje i afera „Željezo“ koja je ovih dana top tema u svim nacionalnim i lokalnim medijima i zbog koje se smije cijela država, kaže Golubić. To nam je potvrda da svoj posao dobro radiomo, pa ćemo tako nastaviti I dalje, ako ne i još žešće.

    Njegova kolegica Vlatka Krizmanić kazala je da je u Skupštini govorila najviše o onome za što je najkompetentnija, a to je zdravstvo.

    -Učestalo smo apelirali na racionalizaciju troškova u zdravstvu, prije svega spajanjem Uprava Domova zdravlja kojih u županiji imamo šest, u jedan Županijski dom zdravlja. Upravo to se sada zagovara u novom nacrtu Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Tražili smo da se poboljšaju uvjeti rada i plaće za medicinske sestre i tehničare. Tražili i da zaživi hitna služba dentalne medicine, a sve smo to potkrijepili dokazima da novaca za naše prijedloge u Županiji ima, samo se mora drugačije prerasporediti, kaže Krizmanić. Tražili smo i da se smanji cijena najma ugovornim ordinacijama, ali i da se u zdravstvu županije više ulaže u opremu i uređaje, koji su dotrajali i često se kvari (CT), a manje u građevinske radove, fasade i nove objekte, kaže Krizmanić.

    Gradski vijećnik Možemo! Dobriša Adamec naglasio je da uvijek nastupaju kao progresivna oporba, pa su tako pokrenuli niz inicijativa, a izdvojio one koje su dale rezultata.

    -To je otvoreni proračun, gospodarenje Kozjačom, uvođenje pametnih kanti za komunalni otpad, izrada javnog registra gradske imovine, sufinanciranje čuvanja djece u privatnim obrtima i planiranje biciklističke infrastrukture.  Vezano na planiranje biciklističke strukture na jesen će biti izrađena Prometna studija sa prijedlogom kvalitetne biciklističke infrastrukture sa magistralama koje će povezati rubne dijelove grada sa centrom i poslovnim zonama, izložio je Adamec.

    -Ova podloga će između ostaloga poslužiti i tome da se više ne ponovi D6 gdje uz sve probleme ne postoji ni biciklistička staza i gdje je prošli tjedan policija kažnjavala bicikliste, naglašava Adamec. Kaže da su već nekoliko puta na sjednicama Gradskog vijeća tražili da se u škole uvede građanski odgoj, koji je u drugim sredinama već standard, a mi ga još uvijek „guramo“. Najavio je da će i na sjednici koja je idući tjedan po treći put uložiti isti amandman.

    I konačno, gradska vijećnica Ana Matan poručila je građanima da već na proljeće imaju priliku promjeniti političku klimu, ako nisu zadovoljni sadašnjom. Zahvalila je građanima koji im se javljaju putem društvenih mreža ili na njihovu web stranicu te pozvala da to čine i dalje jer oni ukazuju na probleme i otvaraju ih, a važni su i za grad i županiju.

    -Svi zajedno već na proljeće imamo priliku na izborima za Gradske četvrti i Mjesne odbore razbiti okove ovog koruptivno-klijentelističkog sustava koji je zarobio ovaj grad, rekla je Matan.

    -Naš najveći neprijatelj je misao da se u Karlovcu ništa ne može promijeniti. To nije istina. Kao što su govorili moji kolege, ustrajnim i ozbiljnim političkim radom mogu se napraviti pomaci na bolje. Mi idemo malim koracima, ali do velikih promjena, rekla je na kraju današnjeg predstavljanja jednogodišnjeg rada Platforme Možemo! Karlovac Ana Matan.