Razgovor: Nikša Antica, ravnatelj Opće bolnice Karlovac

Moramo reagirati odlučnije i odgovornije na stvarnost

VIŠE IZ RUBRIKE

    Broj oboljelih od covida-19 posljednjih je tjedana ponovo u porastu, raste broj hospitaliziranih bolnicama Karlovačke županije što je bila jedna od tema o kojima smo razgovarali s ravnateljem Opće bolnice Karlovac Nikšom Anticom.

    Hoće li se smanjivati opseg rada Bolnice u četvrtom valu korone te smjene na čelnim mjestima bolničkih odjela također su pitanja na koja je odgovarao Antica.

    • Od početka drugog vala korone na snazi je funkcionalna integracija bolnica. Kako se taj model pokazao do sada?

    -Na početku želim biti nedvosmislen, u sve tri bolnice u Karlovačkoj županiji, OB Karlovac, OB i bolnici hrvatskih branitelja u Ogulinu i Specijalnoj bolnici za produženo liječenje Duga Resa,  mogu iskrenim ponosom i zahvalnošću njihovim  djelatnicima kazati:  funkcionalna integracija ostvarena je u potpunosti. I to pravo onako kako je Stožer CZ Karlovačke županije na početku drugog vala, krajem listopada prošle godine donio i odluku o toj integraciji. Naravno uz potporu i puno razumijevanje Ministarstva zdravstva, u konačnici i Vlade RH. Ukupna javnost i naši građani su to prepoznali,  te su sve tri naše  bolnice dobile i godišnju nagradu Županije upravo za taj požrtvovni rad i za koncept koji je kasnije primijenjen i u drugim županijama.

    Između tog drugog i sada uoči četvrtog vala koncept funkcionalne integracije bolnica funkcionira na način da OB Karlovac kao centralna zdravstvena ustanova i akutna bolnica u Karlovačkoj županiji u suradnji s OB Ogulinom funkcionira na način da pacijenti koji su hospitalizirani i OB Karlovac s blagom kliničkom slikom, sukladno liječničkoj indikaciji i dogovoru liječnika OB Ogulin i OB Karlovac, budu premješteni u covid odjel OB Ogulin, jer ta je bolnica od strane Ministarstva zdravstva definirana kao sekundarni covid centar. Na taj način možemo balansirati opterećenje liječnika specijalista, medicinskih sestara i svog ostalog medicinskog i nemedicinskog osoblja u OB Karlovac.  Pritom, nikoga ne mogu, niti želim izdvajati, svi su sudjelovali i dali svoj ljudski i profesionalni maksimum  kako je to i imanentno liječničkom i zdravstvenom standardu.  Znali su da je liječenje i zbrinjavanje covid pacijenata sasvim drukčije iskustvo  od uobičajenog. Jednako tako, liječenje i skrb svih drugih pacijenata u ovo vrijeme pandemije, nismo zapuštali, a niti odgađali. Štoviše, naši djelatnici radili su paralelno i sa akutnim pacijentima i na covid odjelu OB Karlovac.

    Naravno, ne smijemo zaboraviti niti naše specijalizante, njih više od 70 koji su zaista svi također dali svoj doprinos u ova tri vala, uz sudjelovanje i razumijevanje onih bolničkih ustanova u kojima su na specijalizaciji, dakle klinikama u Rijeci i Zagrebu. Imam potrebu naglasiti da se sve ovo ne odnosi samo na liječnički sastav.  Vrsne pohvale  i svim našim sestrama, tehničarima, njegovateljima i svom drugom osoblju, koji su pokazali da su nosivi stup u OB Karlovac. Njihovim trudom svi su pacijenti kvalitetno zbrinuti, bilo da je riječ  o onima u OB Karlovac ili OB Ogulin. Tako je i Specijalna bolnica Duga Resa imala također u drugom i trećem valu covid pacijente. Naročito je važno naglasiti, da su naši brojni  pacijenti trebali produženo liječenje. U drugom su to valu bili pacijenti iz domova za starije i nemoćne, naravno s blagom kliničkom slikom. Oni, naime, nemaju primjerice, takvu infrastrukturu kao pravi covid odjel kao što imaju OB Karlovac i OB Ogulin.

    Mi smo od prošle uprave nastavili, uz pomoć mojih najbližih suradnika, moje zamjenice doktorice Lončarić-Katušin, pomoćnika za kvalitetu doktorice Ropar,  glavne sestre bolnice gospođe Vižintin,  te cijelog ravnateljstva kao i mojih ostalih suradnika,  da donju zgradu odnosno Švarču 1, određenim intervencijama i investicijama,  pretvorimo u pravu covid bolnicu u punom obliku s funkcionalnim respiracijskim centrom. Imamo trideset i dva respiratora u ustanovi, 23 su stacionarna, od čega tri mogu imati visoki protok kisika, devet transportnih i posebno pet uređaja koji su samo za visoki protok kisika za one najteže bolesnike. Ovdje spominjem veliku pomoć Karlovačke županije, ali i Ministarstva zdravstva, koji su nam uskočili donacijama respiratora. Dakle, sada smo opremljeni da možemo zbrinjavati i one najteže bolesnike.

    • Covid od prošle godine diktira način rada bolnice. Kakva je sada organizacija, radi li bolnica punim kapacitetom?

    -Upravo ta integracija i taj model je važan jer cijelo vrijeme od drugog vala praktički pa sve do danas zapravo OB Karlovac u kontinuitetu nikada nije prestala sa svojim tzv. elektivnim programima rada, nisu stale operacije i rad ambulanta. Mi smo u kontinuitetu, ali naravno u smanjenu obimu, obavljali i hitnosti i onkološke pacijente tako da naši pacijenti nisu niti u jednom momentu osjetili zastoj zdravstvene zaštite u Karlovačkoj županiji, bilo da je riječ o našim stanovnicima, bilo o pacijentima koji su zbog neke druge hitnosti, primjerice prometne nezgode, trebali biti zbrinuti u OB Karlovac.

    Mogu reći kako se OB Karlovac od 6. rujna vratila u tzv. puni operativni program kao u vrijeme prije covida, s punim kapacitetom operacijskih dvorana. Integracija nam je omogućila da možemo  pružati zdravstvenu zaštitu u punom obliku.

    Čitavo vrijeme kvalitetna je suradnja OB Karlovac i kliničkih centara, bilo da je riječ o klinici „Fran Mihaljević“, KB Dubrava ili našoj referentnoj ustanovi KBC „Sestre milosrdnice“. Surađujemo  pri premještanju pacijenata sa srčanim zastojima, moždanim udarima ili covid pacijentima kojima je bila potrebna skrb u klinikama sukladno medicinskim protokolima te naputcima Ministarstva i HZJZ. To u kontinuitetu funkcionira i danas.

    • Ostvarujete li suradnju s ustanovama u drugim lokalnim samoupravama?

    -Svakako. U okolnostima potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji, naše su zdravstvene jedinice puno pomagale.  Posebno naglašavam Službu interne medicine, ali i Jedinicu za intenzivno liječenje i Kirurgiju i njihove čelne ljude. U OB Sisak, koja s 300 kreveta pala na 30, gdje smo zbrinjavali internističke pacijente. U premještajima pacijenata iz sisačke u našu bolnicu i u OB Ogulin, veliki posao je,  kao koordinator sanitetskih prijevoza i hitne medicine, odradio i dalje odrađuje Zavod za hitnu medicinu Karlovačke županije.  Pri tomu, snažnu profesionalnu  potporu dao je županijski  Stožer CZ, Zavoda za javno zdravstvo Karlovačke županije s kojima smo svakodnevno u praktičnoj komunikaciji.

    Treba spomenuti da OB Karlovac primarno, obavlja PCR testiranja i brza antigenska testiranja za svoje pacijente, ali i za one koji s uputnicom dođu u bolnicu na testiranje, ali testiramo i kad drive in u bivšoj vojarni Luščiću ne radi. Bolnica mora imati i tu ulogu, posebice za ljude u tranzitu jer smo tranzitna županija, da i ti ljudi mogu dobiti brzi antigenski test, a onda naravno i covid potvrdu.

    • Najavljuje se četvrti val covida. Uvodite li neke posebne pripreme?

    -Glede četvrtog vala, tijekom ljetnih mjeseci OB Karlovac se temeljito pripremala prateći dnevno stanje u bolničkom sustavu Karlovačke županije.  Prema podacima očito smo na početku četvrtog vala pandemije covida-19. Infrastrukturno smo spremni, zgrada Švarča 1 je opremljena za covid-19, bilo je prostora da naše djelatnike tijekom ljetnih mjeseci i odmorimo, mogli su, dobrim dijelom,  iskoristiti godišnje odmore i pripremiti se da možemo kvalitetno jesensku sezonu i četvrti val.      

    Zapravo bolnica ni u jednom trenutku nije prestala s covid-režimom,  jer smo i dalje u pandemiji. Na ulazima u bolnicu,  u poliklinike i fizikalnu medicinu, kao i u bolničkom dijelu i na odjelima se obavlja primarna trijaža.

    Isto se odnosi u normalnom režimu i na pratnju pri porodima te posjetama, sukladno naputcima HZJZ-a i Povjerenstva za bolničke infekcije u OB Karlovac. Spomenuta praksa funkcionira u najboljem redu, čime smo znatno smanjili rizik zaraze.

    Ukoliko progresija i broj hospitaliziranih pacijenata bude rastao i dalje, i jačao četvrti val, možemo  dijelom smanjiti program, ali ne i obustaviti naročito ne naš operativni program. 

    • Kolika je cijepljenost zaposlenih u karlovačkoj bolnici?

    -Najprije da iznesem činjenicu o  85 postotnom cijepljenosti liječnika OB Karlovac. Sestre su u nešto nižem broju, ali ukupan prosjek svih zaposlenih je oko 70 posto, što ćemo  nastojati  da bude i veća, kao i  moguća potreba za cijepljenjem trećim dozama za one koji su se cijepili  u prijašnjim rokovima. Pratimo naputke sa nacionalne razine.

    • Dugovi bolnica tema su koja godinama prati zdravstvo. Jeste li uspjeli smanjiti minus OB Karlovac?

    -OB Karlovac nije, i ne može biti otok ni iznimka u odnosu na ostale u hrvatskom zdravstvenom sustavu, ona dijeli istu sudbinu. Moram zahvaliti svojim prethodnicima i upravama koji su predano radili svoj posao, ali što sam zatekao nije nimalo sjajno stanje bilo da je riječ  o dugovanjima ili o plaćanju lijekova i potrošnog materijala, ukratko dnevnom poslovanju. Sa svojim suradnicima napravio sam izradio vrlo detaljne analize rada u proteklih 4-5 godina te aktualne covid 2020.  i 2021. godinu za sve odjele i službe, praktički do svakog pojedinog radilišta. Zaključak je kako se svi zajedno moramo izboriti za više rada u bolnici, prihvaćanje više pacijenata, smanjiti liste čekanja, poboljšati ukupnu kvalitetu zdravstvene usluge u bolnici, racionalizirati troškove na svim razinama. Rekao bih zbirno, krupne i zahtjevne promjene u poslovanju i vođenju našeg sustava. Naravno i uz pomoć Ministarstva i Vlade RH određeni koraci su već napravljeni i OB Karlovac je podmirio 30 milijuna kuna dospjelih obveza za lijekove i potrošni medicinski materijal. To će se nastaviti i dalje po najavama u Ministarstvu i Vladi. No, naglašavam, morali smo pristupiti reorganizaciji rada, opterećenja djelatnika, sukladno smjernicama i pravilnicima koji važe za sve bolnice. Mogu navesti da nam se obujam izvršenja, usluga koje fakturiramo povećao, ali prostora za daljnji napredak još ima. Za posebne DTP postupke povećali smo naplatu za 25 posto i izvršenje osnovnog limita za gotovo 50 posto u odnosu na prethodna razdoblja i prethodne uprave. S druge strane, stanje covida nas stalno na određeni način destabilizira, ali bez obzira na to, uz dodatne mjere i  edukaciju našeg  liječničkog i administrativnog kadra postižemo vidljive pomake na bolje. Uveden je sustav kontrolinga bolničkog sustava i na dnevnoj se bazi prati prekovremeni rad, potrošnja lijekova, potrošnog materijala, kvalitetno upravljanje zalihama,  i dr. Spominjem i zaokret u kvalitetnom planiranju servisiranja uređaja i opreme, odgovorno planiranje potrebnih investicija. U tu smo svrhu ojačali našu jedinicu za upravljanje kvalitetom, kao i  tim za bolničke infekcije, a što ćemo zadržati kao kontinuiranu praksu  poboljšanja rada OB Karlovac. Moja poruka i geslo  je:  timski rad i međusobno uvažavanje  raspoloživih kompetencija je preduvjet za bolju i uspješniju OB Karlovac.

    • Kakvo je trenutno financijsko stanje Bolnice?

    -Dospjele obveze OB Karlovac se smanjuju i sada iznose nešto preko 34 milijuna kuna, a ukupne obveze bolnice su približno sto milijuna kuna i one se u kontinuitetu smanjuju. Što se tiče opskrbe lijekovima i potrošnim materijalom nemamo nikakvih zastoja i u dogovorenim su  granicama utvrđenim između Vlade i veledrogerija. Račune uredno  i podmirujemo, bilo iz sredstava poslovanja, bilo iz sredstava pomoći od strane Ministarstva zdravstva i Ministarstva financija, odnosno državnog proračuna.

    Krenuli smo i u postupak međunarodne akreditacije za kvalitetu – AACI,  i četvrta smo bolnica koja je u Hrvatskoj krenula u taj postupak, uz Gospić, Pulu i Varaždin. Što se pak tiče značajnih investicija završeno je preuređenje pulmologije i urologije i očekujemo njihovo  skoro otvorenje. Tu je  i nastavak našeg projekta helidroma. Projekt je pokrenut u suradnji s američkim veleposlanstvom i Vladom RH i Ministarstvom zdravstva. Kompletni su građevinski radovi završeni, oprema je postavljena, očekujemo uskoro tehnički pregled i njegovo puštanje u rad.

    • Spomenuli ste reorganizaciju rada, a nedavno su bile i smjene voditelja pojedinih odjela?

    -OB Karlovac je u procesu donošenja nove sistematizacije i organizacije odjela i služba i očekujemo do kraja godine da će se ovi dokumenti usvojiti. Ona je determinirana svim zakonskim normama i pravilnicima o minimalnim standardima za sve opće bolnice u Hrvatskoj, ali i produkt svih detaljnih analiza rada za svakog pojedinog djelatnika, odjel i Službu u bolnici. U dosadašnjem tijeku mandata  razgovarao sam kolegijalno  sa svim rukovoditeljima službi i odjela i glavnim sestrama te ukazivao na potrebu promjene u radu i organizaciji. Htio sam svima dati priliku da opravdaju povjerenje koje im je dano kroz institut vršitelja dužnosti, jer nisam htio prejudicirati da samim mojim dolaskom neki kolega ili kolegica više neće biti na nekom čelnom mjestu.

    U godinu dana smo analizirali svakog liječnika, svaku sestru i svakog djelatnika i detektirali smo radno opterećenje, što su izvršili, koliko se postupaka odradilo i njihove u konačnici organizacijske sposobnosti, što se tiče šefova odjela.

    Od 1. rujna, sukladno tome, dogodile su se promjene na dvjema čelnim pozicijama najvećih službi u bolnici, u Službi za internu medicinu i Službi za kirurgiju. Zahvaljujem kolegama koji su do sada vodili te odjele i oni su i dalje liječnici u našoj bolnici i dalje očekujemo  da predano i kvalitetno obavljaju  svoje dnevne zadatke, ne samo u bolnici jer imaju aktivnosti koje se tiču i znanstveno istraživačkih programa  kao suradnika na fakultetima i visokim učilištima s kojima Opća bolnica Karlovac surađuje i surađivat će i dalje. Procjena mog stručnog tima, kao i moja osobna, da je potrebno napraviti promjenu čelnih ljudi da dademo novu energiju, jer  novi su i zahtjevi pred nama što se tiče nagomilanih teškoća i izazova, kao i zahtjevi za novim idejama za poboljšanje poslovnih procesa u OB Karlovac zahtijevaju jednu novu energiju i nove ideje. Zato sam od 1. rujna imenovao dr. Dražena Tufekovića, doktora opće kirurgije i subspecijalista abdominalne kirurgije na mjesto v.d. pročelnika Službe za kirurgiju, a dr. Ivanu Kovačić, subspecijalisticu gastroenterologije na mjesto v. d. mjesto pročelnice Službe za internu medicinu te doktora Ronalda Lipošćaka, subspecijalista kardiologije na mjestu v.d. voditelja odjela za kardiologiju sa koronarnom jedinicom.

    Potkrijepljeno mišljenjem struke, procesi se jednostavno moraju ubrzati i naš odgovor na izazove koji nas čekaju zahtijevaju brže reakcije u skladu s promjenama koje se događaju brže nego što smo  očekivali i zamislili. Hrvatska je od početka svoje samostalnosti u nekoj vrsti sporosti odgovora  na izazove vremena.  Ali to nije ništa drugo nego  stvarnost na koju moramo reagirati odlučnije i odgovornije svaki u svom dijelu odgovornosti.

    U ovom svom dijelu za koji sam zadužen, jednostavno, htio sam pomladiti menadžment, jer rukovoditelji služba i svih odjela kao i glavne sestre, su produžena ruka upravi i moramo svi još bolje, još odgovornije surađivati na dobrobit  naših pacijenata.  Ako pođemo od pretpostavke da je bolest, i svaka ugroza zdravlja vrsta dezintegracije čovjeka, onda u našim bolničkim ustanovama, zahvaljujući  prije svega svijesti naših liječnika i čitava medicinskog osoblja, život svakog čovjeka vraćamo njegovu ljudskom integritetu. Vraćamo čovjeka  sudjelovanju i uživanja  u punini  stvarnosti i njegova dostojanstva. Tome sve podređujemo u našim ustanovama. A uspjeh ovisi o sposobnosti, etičnosti, odlučnosti da  na stvarnost gledamo dugoročnije i  da našu budućnost činimo mogućom i sigurnom. To ja vidim, smatram i zovem  našom središnjom misijom.