Nacionalno svetište svetog Josipa

Mons. Mlakić: "Opasnost i prisila na idolopoklonstvo danas nije nestala, politička korektnost traži od političara da idu i protiv vlastite savjesti"

VIŠE IZ RUBRIKE

Čovjek je najslobodniji kada odbaci sve idole svijeta i klanja se samo Bogu

U Nacionalnom svetištu svetog Josipa u srijedu 9. travnja, misno je slavlje predvodio mons. Marinko Mlakić, generalni vikar Šibenske biskupije, koncelebrirao je mons. Antun Sente ml., rektor Josipova svetišta dok je đakonsku službu vršio đakon Ivan Iviček. Misnom slavlju prethodila je pobožnost svetom Josipu te sudjelovanje mnoštva vjernika u korizmenoj ispovijedi koju su posluživali svećenici Karlovačkog dekanata.

U prigodnoj homiliji mons. Mlakić tumačeći ponašanje mladića Šadraka, Mešada i Abed Nega i knjige proroka Danijela između ostalog je kazao kako je izazov idolopoklonstva prisutan uvijek u životu svih vjernika.

-Velika je i temeljna mudrost znati prepoznati u čemu se sastoji taj izazov i koji su to idoli i koje su to sile koje nas tjeraju da im se klanjamo. Danas to u našoj stvarnosti i u našem vremenu neće biti nikakvo pogansko božanstvo. U demokratskom svijetu religija se u najmanju ruku tolerira. Nitko nas neće prisiljavati poput ove trojice mladića ili kao prve kršćane da moramo formalno iskazivati štovanje određenim kipovima idolima kao bogovima,  ali to ne znači da opasnost i prisila na idolopoklonstvo danas nestala. Štoviše ona je na svoj način još podmuklija jer nam svijet uvijek nudi svoje idole, ali u različitim obličjima i na različite načine nas sili da im se poklonimo. Predstavlja nam ih kao privlačne, kao unosne, kao suvremene, kao nešto što je danas normalno što svi prihvaćaju. Ti su idoli novac, uspjeh, karijera, popularnost, zdravlje, tjelesno zdravlje, egocentrizam – stavljati sebe u središte, prilagodba mentalitetu današnjeg vremena, nekritičko prihvaćanje potrošačkog i uživalačkog mentaliteta koji nam se danas silno i agresivno nameće. To je primjerice politička korektnost koja traži od političara da idu i protiv vlastite savjesti. To je tolerancija shvaćena na način da zamagljuje pravu istinu o čovjeku. Ako je priznaješ onda te se proglašava netolerantnim, zaostalim, zatucanim. Na različite na se načine prisiljava da se svim tim idolima poklanjamo, a da se na svoj način odreknemo Boga iako se to nigdje tako izričito neće reći. Osobito je danas na udaru crkveni moral kao i dosljednost u moralu koji se u javnosti predstavlja kao isključivost, kao određeni fanatizam. Dolazimo do toga da je u očima svijeta dobar katolik onaj tko je manje katolik, tko se manje drži vjere u Boga i moralnih načela kako ih naučava katolička Crkva. I čini se da je upravo takva vrsta idolopoklonstva uvelike zahvatila i mnoge vjernike katolike. Tako će mnogi kazati da ne treba previše moliti, da ne treba previše ići u crkvu. Mnogi će kazati: da ja sam vjernik, kršten sam, ali baš ne prihvaćam sve što Crkva naučava. Imam ja nekakvog svog Boga, svoj nauk, na svoj način se ja molim itd. A one koji neće tako, koji će ostati vjerni i dosljedni Crkvenom moralu i istinama koje Crkva naučava proglasit će netolerantnim, da su iz nekog drugog vremena ili nekog drugog vijeka, rekao je, između ostalog, mons. Mlakić.  

Pri kraju misnog slavlja mons. Sente je zahvalio svećenicima i vjernicima što su sudjelovali u sakramentu pomirenja te ih pozvao na sudjelovanje u bogatom programu liturgijskih slavlja Velikog tjedna i uskršnjih blagdana. Posebno ih je pozvao da slijedeće srijede sudjeluju u misi koju će svojim pjevanjem obogatiti članovi KUD-ova grada Karlovca izvođenjem tradicionalnih korizmeniih popijevki, te na korizmenu duhovnu obnovu koju će na Veliki četvrtak u 17 sati u Josipovu svetištu voditi dr. Anto Pavlović, duhovnik u Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu u Zagrebu.