Svi „papiri“ spremni za dogradnju Škole, čeka se samo, „lova“

Medicinska škola od jeseni upisuje farmaceutske tehničare

VIŠE IZ RUBRIKE

    Medicinska škola Karlovac, osnovana 1960. godine, sljedeće godine proslavit će veliku obljetnicu, ali će i od nove školske godine prvi put obrazovati učenike za vrlo traženo deficitarno zanimanje - farmaceutskog tehničara. Bio je to samo jedan od nekoliko povoda za razgovor s ravnateljicom Jasminkom Štajcer koja se pohvalila velikom zapošljivošću i interesom brojnih ustanova za učenike koji završe ovu školu. Uz to doznali smo i u kojoj fazi je dogradnja i rekonstrukcija postojećeg objekta škole te niz drugih interesantnih detalja.
    -Škola je na postojećoj lokaciji, uz karlovačku Opću bolnicu, sagrađena 1975. godine, no postojeći prostor već sada ne zadovoljava sve potrebe. Uvjeti su se znatno promijenili, a i od Škole se u današnje vrijeme očekuje nešto sasvim drugo, kabinetska nastava, tako da unatrag nekoliko godina djeluju i na drugoj lokaciji u Gimnaziji i to u poslijepodnevnoj smjeni. Sadašnja pozicija škole je idealna i zbog blizine bolnice te obavljanja stručne prakse, priča nam na početku ravnateljica.
    -Imamo 13 razrednih odjela i tri smjera: petogodišnji za medicinsku sestru/tehničar – opće njege, četverogodišnji za fizioterapeutskog tehničara i od nove školske godine upisivat ćemo jedan novi također četverogodišnji program, za farmaceutskog tehničara, izuzetno traženo i deficitarno zanimanje. Školu pohađa 316 učenika, a sukladno dogovoru na razini županije od sljedeće školske godine upisivat ćemo 20 učenika u razred, što je ustvari idealno po svim pedagoškim standardima, kaže nam ravnateljica Jasminka Štajcer i pojašnjava kao su dobili dozvolu za upisivanje učenika za zanimanje farmaceutskog tehničara.
    - Obično kada se planira upis za sljedeću školsku godinu, nalazimo se u Karlovačkoj županiji koja nam je i osnivač. Tu su tada i predstavnici Zavoda za zapošljavanje, Obrtničke i Gospodarske komore, Ureda državne uprave, kao i ravnatelji svih srednjih škola te se tada raspravlja koja su zanimanja potrebna u našoj županiji, a koja bi trebalo u nekim rjeđim razmacima upisivati. Što se tiče nas, i dalje je jako atraktivno i traženo zanimanje medicinska sestra, dok ono za fizioterapeutskog tehničara u zadnje vrijeme ima nešto slabiju zapošljivost. Budući da se unatrag nekoliko godina farmaceutski tehničari smatraju deficitarnim zanimanjem, iznijeli smo prijedlog da bi Medicinska škola baš taj smjer upisivala. Poslali smo zahtjev u resorno ministarstvo te čekali odluku povjerenstva koje je razmatralo ima li škola sve uvjete za provođenje smjera. Odmah po dobivanju suglasnosti novo zanimanje smo prezentirali na Sajmu srednjih škola, a i na web stranci Škole su objavljeni svi relevantni podaci o njemu. U taj program upisat ćemo 20 učenika.
    Govoreći o stručnom kadru koji radi u školi Štajcer je kazala da im je najveći problem s liječnicima.
    -Primjerice nama sada odlaze dva liječnika i tražit ćemo nova dva za nastavu. Inače, što se tiče ostalog kadra nemamo problema; stalno se educiraju, napreduju u daljnja zvanja i slično. Što se tiče farmaceutskih tehničara, mi ne bi ni mogli dobiti suglasnost da nismo našli osobe koji će nam biti vanjski suradnici i tu moram pohvaliti suradnju s Općom bolnicom Karlovac s kojom i inače imamo ugovor o suradnji. Dogovorena je suradnja s magistrima farmacije u bolničkoj ljekarni gdje će učenici imati dio vježbi.
    Velika većina završenih učenika ove Škole lako se zapošljava, tvrdi ravnateljica.
    -Što se tiče fizioterapeutskih tehničara, najčešće posao dobivaju u bolnici, a u posljednje vrijeme i sve više ih traže privatni obrti. Imaju mogućnost odlaska i na Višu zdravstvenu školu i također mogu napredovati u zvanju. S druge strane potražnja za završenim medicinskim sestrama je ogromna i većina njih odmah ima osiguran posao. Velika potražnja za tim zanimanjem je u našoj Hitnoj medicinskoj službi. Navest ću da su nas posjetili predstavnici bolnice Sveta Magdalena koji daju posebno kvalitetne uvjete za mlade ljude. Naše učenike traže i u KB Dubrava, zatim iz KBC Rijeka, a da ne kažem koliko ima zainteresiranih poslodavaca iz inozemstva. Prema mojim saznanjima, ipak naši učenici ne idu u tako velikom broju na rad u inozemstvo, mislim da su to ipak oni koji imaju veće radno iskustvo u bolnicama i drugim ustanovama.
    Napomenula je da po generaciji jedan učenik nastavlja školovanje na medicini, a većina na Visokoj zdravstvenoj školi. Teško joj je bilo izdvojiti nekog od poznatih đaka, ali u svakom slučaju jako puno ih je prošlo upravo kroz Školu i rade u karlovačkoj Bolnici.
    Veliki izazov kako pred osnivačem, tako i pred ravnateljicom je rekonstrukcija i dogradnja Škole.
    -U potpunosti imamo pripremljenu dokumentaciju za dogradnju Škole i naša ideja je dograditi ju za još dva kata na postojeći dio. Ustvari bi to bila i rekonstrukcija i dogradnja škole. Građevinska dozvola je već drugi puta produžena i doista za taj posao nemamo puno vremena, te su pred nama još tri godine da bismo počeli s realizacijo. Projekt bi u potpunosti zadovoljio sve ono što mi trebamo; od klasičnih učionica do kabineta, laboratorija, kabineta vještina, posebne dvorane za predavanja do manjeg restorana gdje bi naši učenici mogli objedovati. Prema sadašnjim procjenama cijeli posao bi koštao oko 30-tak milijuna kuna. Osnivač, Karlovačka županija, je financirala izradu kompletne projektne dokumentacije i pratila sve ono što je trebalo napraviti da bi uopće došli do te faze. Prvo, budući smo s bolnicom bili na istom zemljištu, trebalo je formirati česticu kako bi mogli uopće konkurirati na fondove Europske unije. U razgovoru s osnivačem došli smo do zaključka da bi se pokušala osigurati sredstva iz nekoliko ministarstava i u fazi smo pregovora. U proljeće je produžena građevinska dozvola i pred nama su tri godine za realizaciju dogradnje i rekonstrukcije škole. Vjerujem da će se naći načina da se to sve i napravi, kaže ravnateljica Jasminka Štajcer i optimistično zaključuje.
    - Projekt koji smo osmislili nije samo za potrebe Medicinske škole. On bi davao jednu širinu i na neki način kvalitetu našem gradu jer imamo suglasnosti i za provođenje programa obrazovanja odraslih. Neko vrijeme smo provodili osposobljavanje njegovateljica, ali bi u slučaju dogradnje Škole napravili i neka druga osposobljavanja i prekvalifikacije koje bi omogućile u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje veću zapošljivost osoba koje su trenutno nezaposlene, a za kojima postoji velika potreba. Naime, imamo jako puno poziva i iz drugih gradova i interesira ih imamo li mi prekvalifikacije. To je nešto što bi nam postalo prioritet, a i želja nam je da se razvijamo u tom smjeru jer na taj način postali bi i samoodrživi, dakle imali bi sredstva koja bi ulagali u nešto drugo, primjerice opremu. Dogradnjom škole prešli bi na jednosmjenski rad, dok bi u poslijepodnevnim terminima prostor mogli ustupiti karlovačkom Veleučilištu s kojima imamo jako dobru suradnju. (mm)

    Foto: Igor Čepurkovski