Tri dana su bili promjena u društvu, ali nisu zaboravili biti odgovorni

"Malo je potrebno za vraćanje osmijeha na lice, a ovo vrijeme je možda i najbolje za davanje svog srca drugome"

VIŠE IZ RUBRIKE

    Mladi Karlovčani i ove su se godine upustili u volontersku pustolovinu i organizirali projekt "72 sata bez kompromisa". Naime, međunarodni je to projekt kojemu se ove godine pridružilo 14 hrvatskih gradova i jedna općina. Karlovac u ovom projektu sudjeluje drugu godinu zaredom u organizaciji ZAMAK-a. Iako su mislili da će projekt biti otkazan zbog korona-pandemije, mladi su udružili svoje snage i uz pridržavanje svih epidemioloških mjera i uputa Nacionalnog stožera civilne zaštite uspjeli organizirati ovu pravu, mogli bismo reći, volontersku avanturu.

    -Glavni cilj projekta je promocija volonterstva, a mladima se želi približiti na jedan kreativan način volontiranje, želi ih se potaknuti da budu aktivni članovi svojih zajednica te da prepoznaju potrebe svoje okoline. Ovaj projekt od drugih razlikuje upravo i sam njegov naziv "beskompromisnost" gdje mladi daruju svoje vrijeme, vještine, talente te se stavljaju na raspolaganje najpotrebnijim članovima društva. Malo je potrebno za vraćanje osmijeha na lice, a ovo vrijeme je možda i najbolje za davanje svog srca drugome, ističe nam voditeljica projekta u Karlovcu Ivana Vranešić.

    Na projektu je sudjelovalo 70-ak mladih iz našega grada i županije u desetak različitih volonterskih akcija.

    -Potrudili smo se da većina akcija bude na otvorenom, a dobro vrijeme nam je tome poslužilo. Akcije su bile razne, ekološke, radne i socijalne. Uređivali smo okoliš od crkve Blažene Djevice Marije Snježne na Dubovcu do Staroga grada te okoliš oko Župe Banija, krečili smo i uređivali prostorije u Domu za odgoj djece i mladeži na Baniji, družili smo se s korisnicima Udruge Milosrđe-Centar za beskućnike te s korisnicima Udruge slijepih Karlovačke županije. Zatim u suradnji s Udrugom Zvončići izrađivali smo kreativne, senzorne igre za mališane, a s Udrugom Jak kao Jakov i gospođom Ivančicom Rubido izrađivali smo zaštitne maskice. Centar za mlade Grabrik udružio je s nama snage i obojili smo zid ispred Centra. Zaista je bilo puno akcija, a plaća koju smo dobili je najveća - osmjesi na licima naših sugrađana.

    Kako nam i ističe voditeljica projekta, sve se je održavalo uz maksimalno poštivanje epidemioloških mjera.

    -Volonteri su usprkos tome što smo na otvorenom nosili zaštitne medicinske maske jer smo htjeli ostati i biti odgovorni koliko god je to moguće. Želimo biti promjena u društvu, ali isto tako želimo i možemo biti odgovorni.

    Tijekom cijeloga projekta vodili su se geslom "Budi promjena", volonteri su ovim akcija htjeli probuditi u Karlovcu duh volonterstva i pomaganja onima kojima je to najpotrebnije.

    -Projekt se ostvario na svim razinama i ostat će u dobrom sjećanju svim sudionicima. Svatko je dao dio, ako ne i cijeloga, sebe. Upoznala sam nove ljude, pomagala drugima, a zauzvrat dobila puno više. Obogatili smo ljude kojima smo pomogli, a uz to i naučili nešto novo, rekla je volonterka Mateja.

    -Na akciji uređivanja prostorija u Domu za odgoj djece i mladeži bilo super. Kao najveća akcija zahtijevala je i najveći broj volontera, pa sam tako upoznala puno novih i dragih ljudi. Iznenadila sam se pozitivnim duhom svih volontera i spremnosti na rad i pomoć. Svi smo dobro surađivali, pjevali i odradili uspješno sve zadatke. Teško je nakon ovakvog iskustva ne poželjeti opet doći na projekt i napraviti nešto korisno i pritom obogatiti sebe jednim novim iskustvom, nadodaje Lucija.

    -Ekipa na volonterskoj akciji, na kojoj sam ja sudjelovala, bila je super. Iako smo bili različitih godina, lijepo smo se slagali i družili. Osjećaj nakon uspješno odrađene akcije je neprocjenjiv, ističe Lorena.

    Projekt "72 sata bez kompromisa" u Karlovcu se održavao od 15. do 18. listopada, a na njemu su sudjelovali mladi od 15 do 35 godina.