Terapija razgovorom

Ljekovita moć razgovora, posebno kod starijih osoba

VIŠE IZ RUBRIKE

Topla riječ znači više od tablete!

Nije uvijek lako govoriti o svojim osjećajima, ali ima puno istine u onoj staroj izreci ''podijeljen problem je prepolovljen problem''. Dokazano je da terapije razgovorom djeluju – a osobito dobro mogu djelovati na starije osobe.

Naše mentalno zdravlje važnije je nego ikad - osobito zato što to kako se mentalno osjećamo može imati veliki utjecaj na to kako se fizički osjećamo. Ako vam stvari padaju teško i to utječe na vaše raspoloženje i kako se osjećate, onda je razgovor sa svojim liječnikom opće prakse dobro mjesto za početak.

Razgovor o vašem mentalnom zdravlju može biti nešto od čega zazirete, ali vaš je liječnik opće prakse naviknut na takve razgovore i neće vas osuđivati. Oni su tu da pomognu i znat će što učiniti.

Postoji nešto što se zove ''terapija razgovorom'', što stvarno može pomoći ljudima koji se osjećaju potišteno, tjeskobno ili izvan sebe. Uključuju razgovor s nekim tko je posebno obučen da nam pomogne upravljati svojim mislima i osjećajima te njihovim učinkom na naše ponašanje i raspoloženje. Da, to su i klasične terapije kod psihologa/psihijatra, ali i razgovor sam kao takav pomaže – pa je svojevrsna terapija svakome tko ima problem razgovor s nekom osobom od povjerenja, koja zna slušati, utješiti, koja pokazuje razumijevanje, bilo da se radi o članu obitelji ili prijatelju. Ovdje ipak govorimo o onoj ''medicinskoj'' terapiji, a ne klasičnom razgovoru. Populacija kojoj je posebice potrebna topla i srdačna riječ, uho za slušanje, rame za plakanje i kvalitetan sugovornik – su osobe treće životne dobi.

Postoje različite vrste terapija razgovorom. Najčešće su kognitivno bihevioralna terapija (KBT) i psihoterapija. Kognitivna bihevioralna terapija može vam pomoći promatrajući i mijenjajući način na koji razmišljate i ponašate se. Temelji se na ideji da na način na koji se osjećamo utječu naše misli, uvjerenja i ponašanje. Psihoterapija pak omogućuje da razgovarate o svojim problemima i osjećajima u sigurnom okruženju. Sugovornici su stručnjaci koji su obučeni slušati i suosjećati. Oni vam neće dati čarobni recept ili odgovor na svako vaše pitanje, ali će vas podržati i voditi da razumijete svoje probleme i nosite se s negativnim mislima i osjećajima. Bez pilula!

Razgovor je često najbolji način da se počnete osjećati bolje. Nije uvijek lako govoriti o svojim osjećajima, ali ima puno istine u onoj staroj izreci ''podijeljen problem je prepolovljen problem''. Dokazano je da terapije razgovorom djeluju – a osobito dobro mogu djelovati na starije osobe. Čak i ako ste ih već isprobali i niste bili sigurni, možete ponovno pokušati s terapijama razgovorom.

Svi prolazimo kroz razdoblja emocionalnog stresa. Neki ljudi imaju kratkotrajne probleme i nije im potrebno liječenje. Ali za druge, sudjelovanje u terapiji razgovorom može napraviti veliku razliku u tome kako se osjećaju i možda promijeniti njihov pogled na život. Bez obzira nosite li se s gubitkom voljene osobe, borite li se s bolešću ili se osjećate tjeskobno, pod stresom ili depresijom, možda je vrijeme da razmislite o terapiji razgovorom. Možete potražiti neku privatnu ordinaciju ili pitati svog obiteljskog liječnika za savjet i preporuku.