Roditelje će vrtić koštati 500 kuna za prvo dijete i po 400 kuna za svako slijedeće, kazao je načelnik općine Dejan Mihajlović
Krnjak dobio vrtić u kojem je smješteno 17-ero djece
VIŠE IZ RUBRIKE

Općina Krnjak 14. je općina u Karlovačkoj županiji koja je dobila vrtić. Prostor za vrtić, nazvan Maslačak, osiguran je u Osnovnoj školi Katarine Zrinski i danas je svečano otvoren. Ravnateljica škole Željka Stojković u uvodu je naglasila kako je to preteča pravog vrtića čijem se otvorenju nadaju kroz godinu dvije.
-Mi smo se do sada bavili školskim odgojem i obrazovanjem, ali nam je falio nam je ovaj predškolski odgoj i to su najbolje naše učiteljice znale koliko je to bitno kad dođu djeca u prvi razred. Drago mi je da je ova škola nakon jedne velike energetske obnove, nakon IPA projekta dočekala i vrtić i želim mu da raste, da ima puno djece i puno grupa i mislim da je to najvažnije za ovo ruralno područje, naglasila je Stojković.
Za sad smješten u jednoj od učionica škole, ovaj je vrtić rezultat suradnje Općine Krnjak, Karlovačke županije i Ministarstva demografije, odnosno Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, čiji je predstavnik Domagoj Novosel također bio na današnjem otvorenju.
Načelnik Krnjaka Dejan Mihajlović kazao je da je vrtić uvjet da se zaustavi pad broja učenika u osnovnoj školi, ali i iseljavanja iz ruralnih područja. Za sad će vrtić imati jednu grupu djece u dobi od 3 do 7 godina.
-U ovoj grupi će biti 17-ero mališana i u predškoli devet, što je ukupno 26 polaznika, budućih prvašića OŠ Katarine Zrinski. Općina je sa Srpskim narodnim vijećem uložila oko 155 tisuća kuna u uređenje prostora, Županija je pomogla po pitanju energenata i ostalih materijalnih troškova. Općina Krnjak će osigurati plaće odgojiteljica tako da smo u jednoj sinergiji učinili da danas imamo vrtić u općini u kojoj ga do sada nikad nije bilo. Ministarstvo pomaže s 500 kuna po djetetu i na taj značajno utječe na smanjenje troškova vrtića koji bi se protivnom prelijevao na roditelje. Roditelje će vrtić koštati 500 kuna za prvo dijete i po 400 kuna za svako slijedeće koje pohađa vrtić, istaknuo je Mihajlović.
Dodao je kako stanovnici Krnjaka, osobito najmlađi ne smiju biti zakinuti zato što žive na ruralnom području te da će se Općina potruditi da po sadržaju vrtić Krnjak bude u rangu s gradskima pa i bolji od toga.
Zamjenica župana Vesna Hajsan Dolinar je podsjetila da je ovo šesti vrtić u županiji koji se formiran prema modelu suradnje s osnovnim školama.
- Moram naglasiti da je 2017. godine od 17 općina bilo samo pet koje su imale svoje vrtiće; Rakovica, Vojnić, Draganić, Josipdol i Žakanje, a danas imamo 14 općina koje imaju neki oblik predškolskog odgojno obrazovnog programa, vrtića ili predškole. Generalski Stol i Bariliović su otvorili vrtiće u okviru jedinica lokalne samouprave, a Tounj, Lasinja, Bosiljevo, Saborsko, Cetingrad i danas Krnjak u ovakvom jednom okviru zajedno sa školom. Za iduću godinu ostaje nam još Plaški i Netretić i Karlovačka županija će u svakoj svojoj jedinici imati vrtić osim u Ribniku gdje nema dovoljno djece za jedan odgojno obrazovni program, a ta djeca su smještena u Žakanju i Karlovcu, rekla je Hajsan Dolinar kao i da Ministarstvo pokriva troškove plaća tehničkog osoblja zaposlenika.
Uz prostor za vrtić uređeno je i dječje igralište namijenjeno vrtićkoj djeci. Djeca su povodom otvorenja dobila simbolične poklone, a najviše su ih razveselili romobili koje im je darovao Branko Gorše, poduzetnik iz Žakanja.