Karlovački mačevaoci obilježit će 1. rujna deset godina djelovanja kluba, koji je iz godine u godinu sve uspješniji
Krešimir Profozić: "Karlovački mačevalački kamp jedinstven je u svijetu"
VIŠE IZ RUBRIKE
Mačevalački klub "Karlovac" organizirao je nedavno pripreme, na kojima su osim članova karlovačkog kluba sudjelovali i reprezentativci u disciplini floret iz Zagreba, te ukupno šest natjecatelja iz Rumunjske, koji su u Karlovac doputovali sa seniorskim izbornikom za muški floret. Na kampu je ukupno sudjelovalo deset juniorskih i seniorskih reprezentativaca iz Hrvatske i Rumunjske. Uz svakodnevne treninge održano je i prigodno natjecanje. Članove Mačevalačkog kluba "Karlovac" očekuju do kraja godine brojna natjecanja i ove su pripreme bile izuzetno važne. Razgovarali smo s trenerom Krešimirom Profozićem, o provedenim pripremama, o rezultatima ostvarenim u prvom dijelu godine, natjecanjima koja ih očekuju, o planovima za ovu godinu i o budućnosti kluba.
Jeste li zadovoljni s provedenim kampom?
-Zadovoljan sam, bilo je super, bilo je vrlo kvalitetno, radno i vrijedno. Na ideju o kampu došao sam prije pola godine, kada sam vidio raspored za cijelu godinu. Mi u principu svako ljeto od 10. do 20. kolovoza, već zadnjih šest, sedam godina imamo redovno klupske pripreme, na koje dolaze i najbolji reprezentativci iz Zagreba. Ove godine došla mi je ideja da bi mogli malo pojačati konkurenciju i kvalitetu ljetnog kampa. U principu sam gledao koja zemlja ima natjecatelje, koji odgovaraju sparingu koji nama treba. Tražio sam zemlju koja nije svjetski top, kao Italija i Francuska, a koja je i pristupačna za pitati. Jednostavno sam u dvije, tri minute sve dogovorio s rumunjskim trenerom, kojeg poznajem i Rumunji su došli u Karlovac.
Koje kvalitete su natjecatelji koji su došli iz Rumunjske?
-Došao je izbornik juniorske i seniorske reprezentacije Rumunjske za floret i doveo je šest mačevaoca. Među njima su bili rumunjski juniorski i seniorski reprezentativci Silviu Rosu i Alexandru Sirb. To su natjecatelji s niz kvalitetnih rezultata na međunarodnim natjecanjima. Moram reći da smo apsolutno tu negdje s njima, možda čak i bolji. Oni su svi članovi kluba "Steaua" iz Bukurešta, koji je osnovan 1947. godine i to je vojni klub. Dakle, klub postoji već više od 70 godina, a financiraju ga vojska i država. U taj klub dolaze svi najbolji sportaši iz cijele države. Ako je netko jako talentiran, a u nekom drugom je klubu, mora doći u ovaj vojni klub, u kojem je financiran, ima plaćene trenere, koji su na vojnoj plaći, zapravo su vojna lica. Rumunji su doveli većinu članova tog kluba. Gledajući da taj klub postoji 70 godina, da su izvrsno financirani i praćeni, da imaju plaćene, trenere, putovanja i sparinge, a da mi postojimo tek deset godina i imamo puno lošije uvjete, mi smo s njima u najmanju ruku ravnopravni.
Kako se odvijao kamp?
-U principu smo prijepodne imali slobodne borbe svatko sa svakim, a poslijepodnevni dio treninga bio je osmišljen čisto natjecateljski, da se vidi gdje smo i mi i oni. To je bilo jedno teško natjecanje, ne samo zbog vrućine, jer nije baš bilo ugodno u mačevalačkim odijelima, nego to nije bio jedan turnir, već se natjecalo po ligaškom sistemu. Zbrajali su se rezultati svih sedam turnira. Tako da je to bio kvalitetan pokazatelj, gdje se nalazimo. Prijepodnevni treninzi odvijali su se u atomskom skloništu kod Gimnazije Karlovac, a turniri poslijepodne na Šetalištu dr. Franje Tuđmana. Vrijeme nam je išlo na ruku. Rumunji su bili oduševljeni kampom. Rumunjski izbornik bio je izuzetno zadovoljan sa sparingom na koji je ovdje naišao, tipom treninga prijepodne i turnirima poslijepodne. Zapravo, cijeli koncept kampa Rumunjima se jako svidio. Natjecatelji su se zbližili i sami su sudili na turnirima te nije bilo problema. S kampom su bili zadovoljni i reprezentativci iz Zagreba, koji dolaze k nama na pripreme svakog ljeta, oni su prijatelji s našim članovima. To su ustvari bile muške pripreme, jedine djevojke, koje su imale pristup tom kampu bile su cure iz našeg kluba. Htjele su doći i neke djevojke iz Zagreba, a i iz Rumunjske, no ja sam tražio isključivo muške.
Kakav je plan s kampom?
-Kamp će se sigurno širiti. Već je ove godine trebao biti malo širi, trebao je doći i jedan reprezentativac iz Srbije, a zaboravio sam pozvati jednog reprezentativca iz Slovenije, to mi je žao. Iduće godine doći će Rumunji, najbolji mačevaoci iz Srbije i Slovenije, a imam u planu zvati i dva juniorska reprezentativca iz Velike Britanije. Kamp će biti i dalje i iz godine u godinu podizat ćemo kvalitetu kampa. Ovo što imamo u Karlovcu jedinstveno je u svijetu. To je mnogima novo i specifično u svijetu, da mogu trenirati i natjecati se u parku. Karlovački mačevalački kamp jedinstven je u svijetu.
Što vas sve očekuje ove jeseni?
-Očekuje nas previše toga, neće biti slobodnih vikenda. Rumunji su nas pozvali da dođemo kod njih, kada hoćemo. Oni u sklopu kluba "Steaua" imaju vlastite prostorije u kojima imaju sve uvjete, pa i spavaonice za sportaše. Pozvali su nas na sparing s reprezentacijom Rumunjske. Sada nas očekuju dva tjedna boravka u Amsterdamu, imat ćemo tamo kamp i turnir. Nakon toga idemo na turnire u Bratislavi, Zagrebu i Budimpešti. Zatim idemo na dva tjedna u London na pripreme i turnir, a nakon toga slijedi turnir u Beču. Do Nove godine smo jednostavno pretrpani obavezama. Ne znam kako ću uspjeti složiti kvalitetne treninge u Karlovcu preko tjedna, koliko će biti naporno. To je zato što su ove sezone najbolji natjecatelji još juniori, a natječu se i u seniorskoj konkurenciji. Svaka kategorija ima određeno kada su turniri. Kadetima i juniorima sezona traje od 15. kolovoza do 1. svibnja, a seniorima u principu od 1. studenog do 20. srpnja. Pošto su naši najbolji natjecatelji i juniori i seniori, sezona nam traje od 1. kolovoza do 20. srpnja. Imat ćemo deset dana odmora.
Na koja će sve velika natjecanja ići vaši najbolji natjecatelji?
-Najbolji kadeti, juniori i seniori idu na najveća svjetska natjecanja, na svjetske kupove za kadete, juniore i seniore, na europske kupove, satelite, te nastupaju u sastavu reprezentacije na europskim i svjetskim prvenstvima za kadete, juniore, U 23 i za seniore. Najbolji će ići na sva velika natjecanja, a oni koji nisu na toj razini, koji su u razvoju, ići će na natjecanja po Hrvatskoj. Apsolutno ćemo se truditi podići ih što više, pa da i oni idu na neka veća natjecanja kroz godinu. Antonio Gojak, Anton Mravunac i Lara Fabac ići će na sva najveća natjecanja, to je reprezentativna trojka. Gojak je juniorski i seniorski reprezentativac, Mravunac juniorski i seniorski, Fabac je kadetska reprezentativka, a možda nastupi i za juniorsku reprezentaciju. Čeka se i službena potvrda mene kao trenera reprezentacije za kadete, juniore i seniore u floretu. Ja to već radim četiri, pet godina. Od ove trojke se i najviše očekuje, a u klubu oni i pomažu mladima, nitko kod nas nije zapostavljen.
Situacija za mačevanje u Karlovcu je sve bolja. Kakvo je vaše mišljenje?
-U Karlovcu se situacija za mačevanje popravlja. Mi se stvarno trudimo da brinemo o djeci u našem klubu, stvari se jesu malo popravile, a nadam se da će još više. Kada nam se stvari mrvicu poprave, mi ćemo se još duplo popraviti, još ćemo više trenirati. Lijepo je kad Grad Karlovac i naše sportske strukture ipak cijene naš trud i rezultate. 1. rujna bit će deset godina od prvog treninga u klubu. U tih deset godina dosta smo stvari napravili i puno medalja osvojili i trudimo se biti što bolji. Nakon deset godina, ja volontiram devet godina, radim za klub i kada bi me Grad Karlovac i Karlovačka sportska priznali, nitko ne bi bio sretniji od mene. Mogu obećati još više rada i truda te još više medalja. Bilo bi to stvarno lijepo. U deset godina puno toga je urađeno, ne samo za Karlovac, nego i šire. Puno truda, rada i sportskih uspjeha. Puno pobjeda naših kadeta, juniora i seniora u proteklih godinu dana protiv reprezentativaca iz Japana, Amerike, Italije, Francuske i Rusije. Stvarno se trudimo i sve to skupa je došlo s puno kvalitetnog rada i uz pomoć dobre logistike i zahvaljujući dobrom partnerstvu sa Zagrebačkim mačevalačkim savezom i Hrvatskim mačevalačkim savezom.
Imate odličnu suradnju sa zagrebačkim mačevaocima, zajednički trenirate i idete na natjecanja. Kako to objašnjavate?
-To je naše partnerstvo, a sve u cilju napredovanja hrvatskog mačevanja. Sportski klubovi u Karlovcu imaju problema, kada sportaši odu u Zagreb na fakultete, oni tada odlaze iz karlovačkih klubova. To je veliki problem, oni odlaze u druge klubovi. Sportaši koji ne žele studirati i ostaju u Karlovcu, zbog radnih obaveza prestaju trenirati. Mi tih problema nemamo. Imamo dobru suradnju sa Zagrebačkim mačevalačkim savezom i Hrvatskim mačevalačkim savezom. Naši članovi ostaju u našem klubu, a u Zagrebu treniraju s reprezentacijom. Ja članove kluba redovno tjedno vodim u Zagreb na sparing, pogotovo reprezentativce. Mi imamo zaista korektne odnose sa Zagrebačkim mačevalačkim savezom i Hrvatskim mačevalačkim savezom, jer i oni žele što bolje natjecatelje i što bolje rezultate. Mi također to želimo, zajedno treniramo i družimo se. Redovno idemo zajedno na sva velika natjecanja. Ne moramo se bojati da će neki naš član morati otići iz kluba zbog studija iz Zagreba.
Branko Obradović