Krajnji korisnici projekta su mladi tamburaši i deset štićenika djece bez roditeljske skrbi u Centru za pružanje usluga u zajednici „Vladimir Nazor'', zajednički rad i ravnopravnost s Karlovačkim tamburaškim orkestrom te sviranje u orkestru kao određeni vid muzikoterapije koja na jedinstven način pomaže lakšoj socijalizaciji djece.

Kreće „Spas za tamburu 1-2-3“, projekt očuvanja tamburaške glazbene

VIŠE IZ RUBRIKE

    -U potrazi za spasom tambure i tamburaške glazbe, Karlovački tamburaški orkestar obratio se Glazbenoj školi Karlovac koja je zajednički projekt kandidirala na natječaj Ministarstva znanosti i obrazovanja, koje ga je tijekom listopada i odobrilo i sufinancira sa 160 tisuća kuna, rekla je na današnjem predstavljanju projekta koji traje do 30. rujna iduće godine, Sandra Toth, predsjednica Karlovačkog tamburaškog orkestra.

    U projekt su uključena tri grada Karlovačke županije, Karlovac, Ozalj i Duga Resa i pozvani su gotovo svi tamburaški orkestri koji djeluju u tim lokalnim zajednicama, Karlovački tamburaški orkestar, FA ,,Matija Gubec'', KUD ,,Rečica'', KUD ,,Sv. Juraj'' Draganić, KUD ,,Sv. Juraj'' Duga Resa, KUD ,,Ključ'' Trg, Tamburaški orkestar GŠKA PO Ozalj, a uključeni su i štićenici Centra za pružanje usluga u zajednici ,,Vladimir Nazor“.

    -Cilj projekta je djeci i mladima omogućiti da izvan redovito odgojno-obrazovnog sustava steknu dodatno znanje i vještine. Krajnji korisnici projekta su mladi tamburaši i deset štićenika djece bez roditeljske skrbi u Centru za pružanje usluga u zajednici „Vladimir Nazor'', zajednički rad i ravnopravnost s Karlovačkim tamburaškim orkestrom te sviranje u orkestru kao određeni vid muzikoterapije koja na jedinstven način pomaže lakšoj socijalizaciji djece, izjavila je voditeljica projekta i ravnateljica Glazbene škole Karlovac Snježana Mrljak.

    Radionice nastave tambure i glazbene teorije odvijat će se u prostorijama Glazbene škole Karlovac u terminu zimskih i proljetnih praznika, a planira se i trodnevni rad u Hostelu Selce u lipnju iduće godine.

    -U sklopu Projekta predviđena su 3 koncerta koji će se održati na dan grada Duge Rese u Amfiteatru, otvorenju Ljeta u Ozlju u Etno parku i na dan grada Karlovca u Glazbenom Paviljonu. Na koncertu će veliki orkestar od oko 100 tamburaša zasvirati zajedno popularne klasične melodije i tako prikazati uspješan završetak projekta, kaže Mrljak.

    Cijeli tijek projekta biti će sniman i fotografiran kao i dodatno snimljen dronom. Iz tog materijala će se snimiti dokumentarni film, a isto tako će se izraditi glazbena e-razglednica kao jedinstveni turistički proizvodi Karlovca, Ozlja i Duga Rese, građani će moći pratiti prijenos koncerata live streamom na stranicama škola grada Karlovca, Ozlja i Duga Rese.

    Projektom su predviđene i radionice za voditelje ansambala kao cjeloživotno obrazovanje i radionice za polaznike koji bi se educirali u tri etape. Glavni voditelj radionice tambure je Mario Zbiljski koji je diplomirao Bakk Tamburizza u Beču, također je aranžer, voditelj ansambala, snimatelj i producent izvedaba uživo. Voditelji radionice nastave tambure su Bojan Petković profesor violine i tambure u Glazbenoj školi Karlovac i Astrid Pavletić profesorica violine.

    Voditelj radionice nastave teorijskih predmeta je Sandro Rebić profesor teorijskih glazbenih predmeta u Glazbenoj školi Karlovac, a volontiraju Alen Blažević voditelj Karlovačkog tamburaškog orkestra, Matija Prigorac profesor povijesti, Bianca Kostić mag. mus. viole, Franjo Pečarić prof. tambure u Sisku. Na projektu je zaposlena i administratorica projekta Lara Migalić.

    Projekt je ukupno vrijedan 270 tisuća kuna, sa 160 tisuća kuna  financira ga Ministarstva znanosti i obrazovanja, a ostalih 110 tisuća kuna osigurali su Karlovačka županija i Gradovi Karlovac, Ozalj, Duga Resa, Glazbena škola Karlovac i Karlovački tamburaški orkestar.