Po isplati investicije, otprilike kroz 5 do 7 godina, ukupna proizvodnja i elektrana bit će u vlasništvu Bolnice te će sve što se proizvede biti besplatno

Krajem ove ili odmah poslije Nove godine započet će gradnja sunčane elektrane na krovu karlovačke Bolnice

VIŠE IZ RUBRIKE

    U karlovačkoj Općoj bolnici danas je potpisan sporazum o dodjeli tehničke pomoći  u pripremi projekta izgradnje integriranih sunčanih elektrana. Vrijednost mu je 125 tisuća kuna, a  potpisali su ga u prisutnosti županice Martine Furdek Hajdin ravnatelji Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske i Bolnice Julije Domac i Nikša Antica.

    -Sunčana elektrana nalazit će se na krovištu Opće bolnice Karlovac, a u njoj proizvedena električna energija koristila bi se za vlastite potrebe. Višak energije prodavao bi se u HEP ODS mrežu s time da bi godišnja proizvodnja električne energije bila oko 313 megavat – sati. Sve bi se radilo u dvije faze; sada smo pred ishođenjem elektroenergetske suglasnosti tako da će nam ovaj sporazum dati dodatni vjetar u leđa da zajedno s REGEA-om  to i realiziramo, izjavio je Antica.

    Ovim sporazumom „gurnut“ ćemo karlovačku Bolnicu prema jednom zelenom i održivom smjeru, istaknuo je ravnatelj REGEA-e  Julije Domac i nastavio:

    -Po planu projekta od prvog dana instalacije fotonaponske elektrane koja će bit instalirana bez kune troška za javni proračun Bolnice odnosno Županije -  Bolnica će imati jeftiniju električnu energiju. Time će ostvarivati financijsku uštedu, a kada se isplati cijela investicija sva proizvedena energija bit će potpuno besplatna. U financijskom pogledu, ovaj projekt ne može biti bolji. Karlovačka županija je inače dugi niz godina pionir u mnogim stvarima; ne samo u solarnoj energiji, nego i u energiji biomase. Ovim projektom, zajedno s drugim projektima koji su u pripremi u Karlovačkoj županiji čvrsto zadržavamo to mjesto i pokazujemo drugima put koji će se slijediti. REGEA provodi ovaj projekt PVMax na području cijele Republike Hrvatske i većina bolnica i javnih ustanova također će ove projekte pokrenuti u skoro vrijeme. Drago mi je što smo ovu priču počeli baš ovdje, rekao je Domac.

    Pojašnjavajući tko će sve platiti Domac je kazao:

    -Kompletno projektiranje i pripremu imamo osiguranu putem Europske investicijske banke i projekta PVMax kojeg je REGEA nositelj za područje cijele Hrvatske. Koncept ovog ugovora je takav da će Bolnica raspisati tender za izvođača radova koji će izvesti elektranu o svom trošku, prodavati električnu energiju Bolnici barem 10 posto jeftinije, nego što je cijena struje koju sada kupuje. Po isplati investicije, otprilike kroz 5 do 7 godina, ukupna proizvodnja i elektrana bit će u vlasništvu Bolnice. Tada bi sve što se bude proizvelo biti besplatno.

    Krajem godine ili odmah poslije Nove godine započet će radovi na krovu Bolnice. U prvoj fazi bit će postavljeno 950 fotonaponskih modula na obje zgrade, a u kasnijim fazama postoji mogućnost njihova postavljanja i  na druga mjesta, poput parkirališta.

    - Bolnica zaista može biti jedna mala tvornica električne energije, prije svega za sebe, ali onda i za potrebe energetskog sustava, naglasio je ravnatelj Antica.

    Karlovačka županija već dugi niz godina podupire korištenje obnovljivih izvora energije, kazala je županica Furdek Hajdin i dodala:

    -U proračunu za iduću godinu osigurat ćemo sredstva za energetsku obnovu i korištenje obnovljivih izvora energije za fizičke osobe. Naime, započeo je javni poziv te se građani mogu javljati za uređenje svojih stambenih objekata. Tržište je smanjilo cijenu fotonapona, tako da oni postaju sve više priuštivi i proizvodnja električne energije iz sunca, više nije rijetkost. Ono na što smo posebno ponosni je privatni sektor gdje su krovovi naših glavnih prerađivačkih industrija već nekoliko godina kompletno pokriveni fotonaponima, a sada to počinje činiti i javni sektor. S REGEA-om radimo i naše obrazovne institucije gdje je inicijativa da se na krovove škola isto tako postave fotonaponi. Škole nisu toliko veliki potrošači, tako da će veći dio energije koji se tu proizvede biti pušten u  mrežu i prodan. Isto tako pri šestoj izmjeni Prostornog plana Karlovačke županije imamo nekoliko inicijativa privatnog sektora za izgradnju fotonaponskih energana. One se uglavnom nalaze na području grada Karlovca, općina Krnjak i Vojnić te Rakovice. Tu upravo usmjeravamo, osim u gospodarskim zonama koje već sada predviđaju mogućnost izgradnje i na  druge lokacije koje se nalaze van građevinskog područja. Dakle,  prema zemljištu koje nije vrijedno obradivo poljoprivredno zemljište i koje nije šumsko tlo, rekla je županica te zaključila.

    -Tu je i veliki kapitalni projekt koji nas očekuje -geotermalna energija koji razvijamo zajedno s Gradom Karlovcem, odnosno tvrtkom Geotermika. On je veliki potencijal za energetski sustav, prvenstveno grada Karlovca kako u proizvodnji električne tako i toplinske energije, a  znamo da se polovina stanovništva u gradu Karlovcu grije putem Gradske toplane. Dugoročni efekt svega je manja proizvodnja CO2 i ne promijenimo li svijest i način korištenja energije za grijanje i hlađenje, akumulirat ćemo i dalje probleme, što nam nije u cilju. Upravo suprotno, treba potaknuti rješavanje problema.