Okrugli stol
“Korištenje modernih tehnologija od strane mladih”
VIŠE IZ RUBRIKE
Društvo za socijalnu podršku u okviru projekta „Bontončić ponašanja na Internetu” organiziralo je u suradnji s Hrvatskim zavodom za socijalni rad Područnim uredom Karlovac i Udrugom Carpe Diem okrugli stol pod nazivom “Korištenje modernih tehnologija od strane mladih”.
Okrugli stol namijenjen je stručnjacima različitih profila od socijalnih radnika, psihologa, pravnika, odgojnih, obrazovnih, zdravstvenih djelatnika do predstavnika nevladinih organizacija. Cilj je bio predstaviti učinke provedbe projekta „Bontončić ponašanja na Internetu“ te sa stručnog aspekta progovoriti o problemima s kojim izazovima se susreću današnji mladi, roditelji i stručnjaci pri uporabi modernih tehnologija. Ujedno je cilj bio predstaviti modele i primjere dobre prakse kako učinkovito odgovoriti na izazove uporabe modernih tehnologija.
Mirjana Pogačić, v.d. predstojnice Hrvatskog zavoda za socijalni rad, područnog ureda Karlovac tom je prilikom izjavila kako se radi o vrlo aktualnoj temi.
-Korištenje tehnologija sve više uzima maha, sve te tehnologije mijenjaju se velikom brzinom i potrebno je pratiti ih da ne bi krenule u nekom smjeru koje je nepoželjan, jer vrlo je tanka granica između korištenja tehnologija za neke dobrobiti i za povećanje kvalitete života, ali isto tako postoji mogućnost i raznih načina zlostavljanja, poručila je Pogačić.
Govoreći o projektu „Bontončić ponašanja na internetu“ koji je pred samim završetkom, predsjednica Društva za socijalnu podršku, Katarina Radat je između ostalog istaknula kako im je cilj uz edukaciju mladih bio educirati i stručnjake.
-Nekako mi stručnjaci ne idemo u korak s tim modernim tehnologijama i zato je jako bitno upoznati i informirati i stručnjake, izjavila je između ostalog.
Diplomirana socijalna radnica Tea Čičić osvrnula se na rezultate istraživačkog rada koje je provela u sklopu svog diplomskog rada.
-Istraživanje se bavilo odstupajućim ponašanjima u online igrama. to su ponašanja koja se mogu pojaviti kao neke najobičnije uvrede poput "glup si", "igraš loše" i slično, ali mogu obuhvatiti i širi spektar ponašanja koja mogu predstavljati govor mržnje, seksualno uznemiravanje, čak i neka kaznena djela kao što je spolno iskorištavanje djece ili kao što su na primjer prijevare, istaknula je između ostalog Čičić.
Okrugli stol organiziran je uz financijsku podršku Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Republike Hrvatske.