Dubina bušotine bila bi oko 2.900 metara, a temperatura vode na površini iznosila bi 140 stupnjeva Celzijusa.
Korištenje geotermalne energije za grijanje grada kao prioritet
VIŠE IZ RUBRIKE
Dosadašnje aktivnosti i predstojeći planovi tvrtke GeotermiKA bile su tema današnje konferencije za novinare.
Govoreći o nizu do sada provedenih koraka, direktor tvrtke GeotermiKA, Vlatko Kovačić podsjetio je kako je 2019. godine osnovano trgovačko društvo GeotermiKA, nakon čega je slijedilo prikupljanje potrebne dokumentacije. Lokacija istražne bušotine koja se nalazi devet kilometara od grada Karlovca, iznad D36 na Šumbaru određena je 2020. godine. Idejni projekt izrade istražne bušotine geotermalne vode je 2021. godine završen i odobren od strane nadležnog Ministarstva. Ove godine uslijedilo je potpisivanje ugovora s izrađivačima glavnog projekta za izradu istražne bušotine i izgradnju radnog prostora za smještaj bušaćeg postrojenja. Ovih dana očekuje se sklapanje ugovora za snimanje magnetotelurskih podataka, odnosno za snimanje podzemlja gdje se određuju slojevi i geološka slika na lokaciji bušotine. U razdoblju od 2023. do 2025 godine, kako je najavio Kovačić, očekuje se izrada istražne bušotine, zatim izvođenje hodrodinamičkih mjerenja i termodinamičkih ispitivanja i na kraju slijedi ishođenje dozvole za pridobivanje geotermalnih voda i sklapanje ugovora o njihovoj eksploataciji.
Kovačić je istaknuo kako su jučer Ministarstvu gospodarstva predali na provjeru projekt istražne bušotine i do ljeta očekuju dobivanje lokacijske dozvole.
-Istraživanje geotermalnih izvora je dug proces i puno je koraka koje moramo i prema Agenciji za ugljikovodike i prema nadležnom Ministarstvu obaviti, poručio je Kovačić.
Kovačić je naglasio i veliku podršku Grad Karlovca koji je od 2019. godine za redovan rad i izradu projektno tehničke dokumentacije do sada uložio 2,52 milijuna kuna, a u ovogodišnjem proračunu planira i dodatna sredstva za sufinanciranje projekta. Kroz natječaj European City Facility z projekt odobreno je 450 tisuća kuna, najnovija vijest je da su kroz „norvešku omotnicu“ odobrena sredstva u iznosu od 3,920 milijuna kuna. Naime, GeotermiKA i Grad Karlovac provodit će projekt uređenja bušotinskog radnog prostora za smještaj bušaćeg postrojenje vrijedan 5,8 milijuna kuna.
Inače, dubina bušotine bila bi oko 2.900 metara, a temperatura vode na površini iznosila bi više od 140 stupnjeva Celzijusa. Tijekom zime toplina bi se koristila za grijanje, a tijekom ljeta za proizvodnju električne energije.
Gradonačelnik Damir Mandić podsjetio je kako je osnovno opredjeljenje s razine Gradske uprave a na tragu svih dosadašnjih istraživanja i iskustava, da se potencijal iskoristi koliko god je moguće i u svim segmentima.
-Cilj nam je prije svega grijati grad na geotermalne izvore, a sve nakon toga je isto tako opcija, poručio je Mandić naglasivši kako su ovakvi projekti iznimno skupi u svakom obliku, ne samo istraživanje, nego i kasnije proizvodnja, ali dugoročno su sigurno isplativi, ne samo zbog smanjenja utjecaja na klimu, nego i financijski.
Vezano za "zeleno i digitalno" u Karlovcu osvrnuo se na projekte koji su u provedbi i koji su provedeni, a odnose se na zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
-Kada ih sve zbrojimo imamo više od 400 milijuna kuna europskog novca. Kada govorimo o energetskoj učinkovitosti Grad Karlovac je sve svoje javne zgrade od 2018. godine do danas obnovio i učinio energetski učinkovitima. Sve to koštalo je 35 milijuna kuna, od čega 20 milijuna kuna europskih sredstava, a ostatak iz Gradskog proračuna, kazao je.
Nadalje, podsjetio je na projekt postavljanja solarnih panela vrijedan više od 3,5 milijuna kuna u sklopu kojeg će 14 javnih zgrada postati električno energetski neovisne. Naglasio je i kako je u tijeku izrada projektne dokumentacije za potpunu izmjenu javne rasvjete u gradu Karlovcu, te se očekuje da će do kraja ove godine za to biti raspisana javna nabava. Također, istaknuo je obnovu vrelovoda bez kojeg geoterma uopće ne bi bila konkurentna na bilo kojem europskom natječaju, a od 133 milijuna kuna, 104 milijuna kuna je europski novac. Zatim, osvrnuo se na značajan projekt aglomeracije kojeg provodi Vodovod i kanalizacija, projekt zaštite naših rijeka, na projekt Čistoće koji bi do kraja lipnja trebao biti gotov i u sklopu kojeg će se u potpunosti postaviti infrastruktura za gospodarenje otpadom.
-Vrlo je važno da mi u gradu Karlovcu osvijestimo sami sebi da je i na nama velika odgovornost, od toga da štedimo energiju, da kontroliramo potrošnju energije i u konačnici da vodimo brigu o prostoru, o okolišu u kojem živimo, zaključio je Mandić.