Ivan i Darko proizvode ale piva skromnija alkoholom, slatkasta, imaju više ekstrakta, a okus je puniji i bogatiji od lagera

Kob, Crna čarobnica i Anisa nisu likovi iz bajke, već craft pive

VIŠE IZ RUBRIKE

    Ispod karlovačke tržnice, u podrumu nalazi se skromni i maleni pogon Pivovare podrum. Stari bakreni kotao iz 1939. godine na samom ulazu skriva priču početka kuhanja piva koje je osvojilo nepca mnogih.

    -Pivo je u počecima bilo namijenjeno samo za prodaju u mom kafiću na tržnici. Malo po malo uspio sam je prodati još ponekom kupcu, no to nije bilo dovoljno. Trebalo je plaćati najam za kafić i za podrum. Zbog prevelikih troškova, morao sam izabrati i odlučio sam nastaviti razvijati pivovaru, kazao je jedan od vlasnika Ivan Milašin.

    Od otvorenja 2016. godine pa do 2019. Ivan je radio sam. Te prve godine proizveo je svjetlo pivo Kob koje je jednostavnije, pitkije i najviše se prodaje. U proizvodnji piva potom mu se pridružio prijatelj Darko Ribić koji je odlučio uložiti i novac i vrijeme.

    -Svaki puta kada bi Darko došao iz Njemačke, dolazio je u kafić na tržnici. Uvijek je htio kušati pivo i iskreno reći svoje mišljenje.

    Rezultat njihova rada sada su tri vrste piva čiji specifičan omot budi znatiželju, a sve što rade, rade ručno.

    -Crna čarobnica nastala je za bikere iz motocluba Moto Legija i to je pivo teže od svjetle. Anisa je rezultat koronavirusa kada nismo imali posla. Nisam vjerovao da će ta kombinacija biti dobra, ali zbilja je. Okus je jači i posebniji, ima svojih zadovoljnih kušača.

    Ivan ne može odvagnuti koje je pivo bolje, svjetlo ili tamno, ali zato je sigurna da potonje bolje leži uz jelo.

    -Prije nisam pio pivo, ali počeo sam otkad ga radim. Specifično je što od ovoga piva nema nuspojava drugoga dana, možete ga više popiti i dobro ćete se osjećati.

    Ivan i Darko proizvode ale-ove, što znači da pivo fermentira na višoj temperaturi. Takva su piva skromnija alkoholom, slatkasta su, imaju više ekstrakta, okus je puniji i bogatiji od lagera.

    -Piva se kuša stalno, a dobiveni okus može se znati kušanjem u trenutku kada fermentacija prilazi kraju. Naravno, kuša se i kod punjenja.

    Pivo prodaju u beer shopovima, a ponešto u ugostiteljskim objektima. Za vrijeme koronavirusa prodaja je dobro išla u Rastokama gdje je njihovo pivo u ponudi kako u trgovini s domaćim proizvodima, tako i u restoranu. Ove godine sudjelovali su i na Danima piva Karlovac zajedno sa jednom zadarskom pivovarom što je pobudilo i veći interes kupaca. Vrijedni dvojac htio bi proizvodnju proširiti.

    - Od ovoga se posla može živjeti. Mi smo još mali i borimo se za tržište. Samo nas je dvoje, sve radimo sami. Koronavirus je jako utjecao na posao i tražili smo nove načine prodaje. Prodavali smo karton piva i za 100 kuna, oglašavali se preko letaka. Nismo zaradili ništa, ali barem smo pokrili sve troškove. Trenutno nismo u problemu, ali ako ovakva situacija potraje ili se pogorša, problemi će sami po sebi doći.