Možemo! o tematskoj sjednici Saborskog odbora o zamućenoj vodi

Karlovački sustav vodoopskrbe je star, broj pritužbi građana narastao na više od 600

VIŠE IZ RUBRIKE

Tematska sjednica Saborskog odbora za zaštitu okoliša i prirode o zamućenoj vodi u Karlovcu, održana je u ponedjeljak. O glavnim naglascima sjednice danas su na konferenciji za novinare govorili Dobriša Adamec, saborska zastupnica Draženka Polović i Ivica Furač iz Možemo, koji su bili na tematskoj sjednici.

Polović je napomenula da je sjednica sazvana na njezinu inicijativu kao i gradonačelnika i saborskog zastupnika Damira Mandića. Iznijela je koji su bili glavni zahtjevi Možemo prema Saborskom odboru, a to je da se odgovori zašto se događaju zamućenja, što tvrtka Vodovod i kanalizacija poduzima da se ta situacija riješi i da se odgovori kakvo zdravstveno stanje vode u vodoopskrbnom sustavu.

Pobrojala je da su na sjednici bili predstavnici ViK-a, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Ministarstva zdravstva, Državnog inspektorata, Zavoda za javno zdravstvo Karlovačke županije koji istaknuli da su parametri koji pokazuju zdravstvenu ispravnost vode u granicama normale, osim kad je ona zamućena.

- Dokumentacija ViK-a je ipak drugačija od izvješća državnih institucija i razlike koje smo uočili su brojne. Spomenut ću samo neke. Iz dokumentacije se vidi rast pritužbi građana, 2020. godine je bilo 15 pritužbi na kvalitetu vode, 2022. godine 150 da bi 2024. do sada bilo 636 i od toga, u izvješću piše, 562 pritužbe su bile opravdane, istaknula je Polović.

-Doznali smo da se tek od desetog, jedanaestog mjeseca provodi, znači od trenutka kad smo digli cijeli problem na nacionalnu razinu i kad smo počeli o tome žestoko, snažno i puno govoriti, od tada  po nalogu, a to govori i gradonačelnik  koji je predsjednik skupštine ViK-a, počinju stalna ispiranja cjevovoda, dodala je saborska zastupnica.

Zamjenica pučke pravobraniteljice, Dijana Kesonja na kraju sjednice sažela je priču u nekoliko segmenata, budući da su materijali bili vrlo opsežni.

-Pučka pravobraniteljica je konstatirala da se informacije razlikuju, da prema dokumentaciji, osi ovih pritužbi vidimo da ima puno razloga za zbunjenost i nepovjerenje građana Karlovca, da informacije i informiranje o cijeloj situaciji nije bilo na razini na kojoj je trebalo biti, da se u eteru nalazi puno informacija o razlozima zamućenja vode što naravno dovodi do zbunjenosti i nepovjerenja u sustav. S druge strane na sjednici odbora nismo saznali do kada će situacija trajati i što će se točno poduzeti da se ona riješi. To je ono što građanima treba reći, jasno i razumljivo, upozorila je pučka pravobraniteljica, istaknula je Draženka Polović.

Napomenula je da se i na sjednici potvrdilo da Karlovac ima staru i dotrajalu vodovodnu mrežu, s prosječnom starosti iznad 30 godina, da u cjevovodima ima puno taloga, a pored toga su problem i kadrovi tako na ispiranju rade samo dva radnika.

Adamec je naglasio da su prije dvije godine informacije iz ViK-a bile da mangana u vodocrpilištima nema, a prema sada dostupnim informacijama to je dugogodišnji problem.

-Od preostala tri bunara na vodocrpilištu Gaza 1, koje je jedno od glavnih vodocrpilišta potrebno je povremeno zatvarati neke od ta tri bunara zato što se povremeno diže koncentracija mangana. Prošao je dugi niz godina od kad se čeka izgradnja vodocrpilišta na Mostanju, a sve to vrijeme se ovaj inicijativni problem nije krenuo rješavati, napomenuo je Adamec kao i da se mangan taložio u cijevima.

Zbog izvanrednih okolnosti, a to su radovi na aglomeraciji, istaknuo je dalje Adamec, dolazi do dizanja taloga i onda se pojavljuje kod krajnjih korisnika.

-Ovo sve potvrđuje i očitovanje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u kojem piše da nije nimalo čudno da kod krajnjih potrošača imamo jako loše nalaze, kao što je bio nalaz mangana na Dubovcu prije mjesec i pol dana. Zaključak koji direktno proizlazi iz tog očitovanja da za nalaz iz onog stana na Dubovcu nije kriv onaj metar cijevi sa kojim gradonačelnik maše nego je kriva dugogodišnja nebriga o vodoopskrbnom sustavu, rekao je Dobriša Adamec i zaključno naglasio da se za projekt aglomeracije trebalo bolje pripremiti.

Ivica Furač ukazao je na netransparentnost poslovanja Vodvoda i kanalizacije. Kako se moglo čuti na tematskoj sjednici nije bilo niti bivše direktorice niti novog direktora tvrtke.