Razgovor: Robert Franjković, organizator atletske utrke "Karlovački cener"
"Karlovačka utrka od 2020. godine bit će u kalendaru Svjetske atletske federacije"
VIŠE IZ RUBRIKE
Sedmo izdanje atletske utrke na deset kilometara "Karlovački cener" bit će održano u petak, 7. lipnja sa startom i ciljem na Trgu bana Josipa Jelačića. Prva utrka održana je 2013. godine, a od tada je "Karlovački cener" rastao i postao je jedan od značajnijih i masovnijih sportskih događaja u gradu na četiri rijeke. Utrka se održava u karlovačkoj Zvijezdi, prve četiri godine start i cilj bili su na početku Radićeve ulice, a ove godine će po treći baza utrke biti na Trgu bana Josipa Jelačića. Prve četiri godine trčala su se četiri kruga, a od kako su start i cilj na središnjem karlovačkom trgu trče se tri kruga. Ove godine "Karlovački cener" bit će kao jedan sportski uvod u obilježavanje 440. rođendana grada Karlovca. Pred ovogodišnju sedmu po redu atletsku utrku razgovarali smo s glavnim organizatorom "Karlovačkog cenera" Robertom Franjkovićem.
Pred nama je sedmi "Karlovački cener". Koje novosti donosi ovogodišnja utrka?
-Ima novosti, naši trkači su već prepoznali da svake godine uspijemo napraviti nešto novo, pa i ove sudionike očekuju neka iznenađenja. Ovo je sedmi po redu "Karlovački cener" i održat će se 6. i 7. lipnja na Trgu bana Josipa Jelačića. Sve počinje u četvrtak, 6. lipnja kada su na programu dječje utrke, za vrtićance i za učenike osnovnih škola. Ove godine glavni novitet je utrka, koja će biti održana u četvrtak. Znamo da ove godine Karlovac slavi 440. rođendan, osnovan je 1579. godine, pa smo pripremili utrku "Karlovačka milja", koja je dužine 1.579 metara, dakle nešto kraća od prave milje, ali je zato naša karlovačka. Utrka je otvorena za sve, očekujemo da će nastupiti i ljudi, koji nije nisu nikad trčali, jer ta dionica nije zahtjevna, kratka je, traje desetak, petnaestak minuta. Mislim da svatko može pretrčati ili prehodati tu stazu.
"Karlovačka milja" je zaista lijepa novost. Kuda će ići staza?
-Start "Karlovačke milje" bit će na Trgu bana Josipa Jelačića, staza ide prema Ruskom putu i Korani, pa pokraj Ekonomsko-turističke škole i Osnovne škole Dragojla Jarnević, kroz perivoj, pokraj košarkaškog igrališta ide do Ulice kralja Tomislava i do trga. Utrka počinje u 17 sati i 30 minuta, prije dječjih skupina. Očekujemo one koji ne mogu istrčati "Karlovački cener" i to je na neki način proslava rođendana grada Karlovca. Nadam se da će puno srednjoškolaca nastupiti u ovoj utrci i brojni sportaši iz Karlovca, kojima je deset kilometara previše.
Ideja je odlična, od kuda vam?
-Prošle godine bili smo u Budimpešti, u sedmom okrugu, oni imaju sličnu manifestaciju, imaju utrku na 5.000 metara i na 1.507, ovo sedam je po sedmom okrugu. Tamo nam je došla ideja za "Karlovačku milju", samo što smo dužinu staze vezali uz godinu nastanka grada Karlovca.
Prijavljivanje za "Karlovački cener" je već u tijeku putem vaše web stranice, jesu li i prijave za "Karlovačku milju" na isti način?
-Da, prijave su internetskim putem i za "Karlovački cener" i za "Karlovačku milju". Moram vam otkriti još jednu veliku novost, koja će biti uvedena iduće godine. Najvjerojatnije ćemo "Karlovački cener" iduće godine prebaciti na subotu, to je zbog trkača iz udaljenijih mjesta, jer se u petak još radi, pa ne mogu stići na utrku. Prijepodne bi bile dječje utrke i "Karlovačka milja", a poslijepodne elitna utrka i "cener". Ove godine je još sve po starom. Program na trgu počinje u petak u 15 sati, kada počinje preuzimanje brojeva i startnih paketa. Elitna utrka, u kojoj sudjeluju vrhunski atletičari počinje u 19 sati. Ove godine očekujemo niz kvalitetnih trkača, stižu atletičari iz Kenije i Etiopije, nekoliko odličnih europskih trkača, a u pregovorima smo s dva vrlo poznata imena, ali još nije sve dogovoreno. Bit će dosta trkača, koji su visoko rangirani na tablicama, a nastupit će i najbolji naši atletičari. Glavna utrka građana počinje u 20 sati, zajedno s utrkom štafeta. Očekujemo više od tisuću sudionika te utrke. Nakon utrke bit će koncert grupe Novi retro. Prijave su u tijeku i već je stiglo više od 600 prijava. Kotizacija za "Karlovački cener" je 100 kuna, za štafete 300 kuna i za "Karlovačku milju" simbolične 44 kune. Naša utrka je poznata po vrlo bogatom startnom paketu, a nagradni fond je vrlo bogat.
Ima dosta radova u starom dijelu grada, kako će izgledati staza ove godine?
-Da, već ove godine je dosta radova, a vidjet ćemo za iduću godinu, kada se najavljuju radovi i na Trgu bana Josipa Jelačića. Za sada smo u koordinaciji s Gradskim uredom za promet i s Policijskom upravom karlovačkom. Staza će ove godine biti promijenjena, ostaje standard da se trče tri kruga. Staza će biti brža i s puno manje zavoja. Radimo na tome da stazu finaliziramo i da dobijemo službenu potvrdu.
Utrka je iz godine u godinu sve uglednija, a prošle godine ste najavili da bi utrka mogla ući u kalendar Svjetske atletske federacije. Kakva je trenutna situacija?
-Da, to je točno, "Karlovački cener" je sve uglednija utrka, jedna od najboljih, najljepših, najposjećenijih i najpopularnijih atletskih utrka u Hrvatskoj. Mi smo već od prvog dana prepoznati od Hrvatskog atletskog saveza, a sada smo prepoznati i od Svjetske atletske federacije. Prošle godine smo išli, doduše neslužbeno, s aplikacijom za dobivanje statusa "Bronze label" od Svjetske atletske federacije. Došao je delegat Svjetske atletske federacije, pregledao je stazu i dao svoje opaske. Koliko sam uspio saznati, dao je vrlo pozitivne komentare. Ove godine imamo službenu aplikaciju za dobivanje statusa "Bronze label". Očekujemo da će utrka 2020. godine imati status IAAF-a "Bronze label". "Karlovački cener" bio bi prva utrka u Hrvatskoj s tim statusom. Bili bi u kalendaru Svjetske atletske federacije, što puno znači. Ugled utrke je velik među trkačima, profesionalnim trkačima i rekreativcima. Znaju što ih u Karlovcu čeka, znaju da je staza brza, da se sve odvija po zadanim pravilima, da se poštuje satnica i da se mogu dobro zabaviti te da mogu upoznati Karlovac. "Karlovački cener" ove godine je uvertira u obilježavanje 440. rođendana grada Karlovca. Imamo odličnu podršku od Grada Karlovca i gradonačelnika Damira Mandića.
Osim "Karlovačkog cenera" organizirate još niz utrka u Hrvatskoj. Koje su to utrke?
-Da, osim "Karlovačkog cenera" moj tim iz Atletskog kluba "Maraton 2000" organizira još pet utrka. Organizatori smo "Proljetnog polumaratona" u Zagrebu, polumaratona "Krka", dvodnevne manifestacije "Plitvički maraton", u rujnu ćemo po prvi put raditi "Pulski maraton", a u Šibeniku organiziramo utrku na deset kilometara u povodu rođendana Dražena Petrovića "Šibenskih 10". Meni kao Karlovčaninu "Karlovački cener" je najdraži, ali treba istaknuti da je po kvaliteti među tri najbolje utrke u Hrvatskoj, a i po masovnosti. Ove godine svi koji nastupe na barem jednoj od naših utrka imaju priliku osvojiti Ford Fiestu na pet godina. Izvlačenje dobitnika nagrada bit će u Šibeniku.
"Karlovački cener" učinio je puno za populariziranje trčanja u Karlovcu. Što mislite o tome?
-To mi je posebno drago. Treba istaknuti da utrka raste iz godine u godinu. Ono što je bitno reći da je 2013. godine bilo 169 sudionika, a među njima samo dvadeset Karlovčana. Prošle godine bilo je više od tristo karlovačkih trkača, što znači da su Karlovčani prihvatili ovu utrku i da je trčanje u gradu na četiri rijeke sve popularnije. Ove godine očekujemo još više karlovačkih trkača i zbog "Karlovačke milje". Ispunili smo jedan od ciljeva, a to je da što više Karlovčana trči. Drugi cilj je da sudionici utrke ostanu u Karlovcu barem dva dana, da prespavaju i upoznaju grad. Treći cilj je da "Karlovački cener" bude prva utrka u Hrvatskoj, koja će ući u kalendar Svjetske atletske federacije. Zahvaljujem svima koji nam pomažu oko utrke, a posebno Gradu Karlovcu i Policijskoj upravi karlovačkoj.
Branko Obradović
Foto: b.o.