Karlovačka kalvarija - novi projekt monsinjora Antuna Sentea

VIŠE IZ RUBRIKE

    Nacionalno svetište svetog Josipa ima dva velika graditelja, jedan je bio prečasni Marjan Radanović, a drugi je zasigurno sadašnji rektor, mons. Antun Sente. U Nacionalnom svetištu redovito se uređuje crkva i njezin okoliš. Primjer toga su postavljeni vitraji, najveći crkveni mozaik u Hrvatskoj, novouređeno parkiralište i francuska cesta prema kapelici Ranjenog Isusa. Uz sve to monsinjor Antun Sente, rektor Nacionalnog svetišta ima u planu izgradnju "Karlovačke kalvarije" koja bi povezivala Nacionalno svetište sa Starim gradom Dubovcem.

    -Uređujući Nacionalno svetište i primjećujući sve veći broj hodočasnika koji ovdje rado dolazi, a to je najvidljivije na Josipovo kada smo više od 10.000 hodočasnika, naravno da se rađaju i otvaraju nove ideje. Promatrajući aktivnosti na Starom gradu mislim da bi bila dobra ideja kada bismo ga povezali s Nacionalnim svetištem. Vjerujem kako će mnogi Karlovčani reći kako je on već povezan puteljkom kod župne crkve BDM Snježne, ali ljudi koji dolaze u Karlovac za taj put ne znaju. Mišljenja sam kako bi bilo dobro kada bismo napravili Karlovačku kalvariju, kao što postoji u Mariji Bistrici. Ona bi počela kod križa koji se nalazi između Nacionalnog svetišta i groblja, zatim bi staza vodila do BDM Snježne, razdvajala bi se i kasnije vodila do Starog grada, rekao je mons. Antun Sente.

    Projekt Karlovačke kalvarije ima za cilj popularizirati Nacionalno svetište i Karlovac kao hodočasnička odredišta. Za sada je sve još na razini ideje.

    -Ideja za projekt mi se javila prije par godina kada sam bio svjedok događanja na Starom gradu Dubovcu, ondje su stari zanati prezentirali svoja umijeća, a posjetitelja je nažalost bilo malo.  U tom je trenutku u svetištu bilo oko tisući hodočasnika. Da je tada postojala ta staza, siguran sam da bi se barem dio hodočasnika prošetao njome do Starog grada. Projektom bi htjeli hodočasnicima ponuditi i bogatiji program.