Sirijske obitelji pronašle u ovom gradu mjesto za novi početak i život, neki pronašli i posao
Karlovac uspješan primjer integracije sirijskih izbjeglica
VIŠE IZ RUBRIKE
Karlovac se pokazao kao dobar grad domaćin, mjesto stanovanja i novog početka za sirijske izbjegličke obitelji, a to je razlog da je završnica projekta integracije osoba pod međunarodnom zaštitom održana danas u Karlovcu.
Integracije nema bez posla, kako je naglasio državni tajnik u Ministarstvu unutarnjih poslova Žarko Katić, a u Karlovcu Sirijci nisu pronašli samo mjesto za život nego i posao. Jedna od tvrtki gdje rade dvojica sirijskih izbjeglica je IV-ER - KONTEX-VATROGASNE CIJEVI.
-Kad su došli nisu imali iskustva, ali naučili su raditi, imali su mentore. Kad su došli raditi odmah sam pitao kad se mole i sve ostalo i da ćemo to sve osigurati. Specijalizirali su se za neke poslove i odlični su. Drago nam je da su došli. Možda netko nema dobra iskustva, ali mi imamo, kazao je Ivica Cvitković vlasnik tvrtke IV-ER-KVC. Dodao je da tvrtka 80 posto proizvodnje izvozi.
Zahvalu za pomoć pri integraciji sirijskih obitelji, time što im je osigurao posao, Cvitkoviću je uputio i gradonačelnik Damir Mandić, kao i svima koji su radili na ovom projektu.
-Što se tiče gradske uprave mi smo se odmah stavili na raspolaganje. Ono što se pokazalo u Karlovcu, a što mi volimo naglasiti i činjenica je da je Karlovac otvoren grad. Svih deset obitelji koje su dobile stan u Karlovcu su primljeni zaista dobro. Osim ovog zapošljavanja sve obitelji u našem gradu imaju i zdravstvenu skrb, djeca pohađaju školu i mislim da Republika Hrvatska može to istaknuti, kao jedan pozitivan primjer onoga što smo kao ljudi, kao narod spremni odraditi za one koji su u potrebi. Treba još puno toga pripremiti i odraditi, ali uvjeren sam da će biti sve bolje i bolje, poručio je Mandić.
Projekt integracije osoba pod međunarodnom zaštitom provelo je MUP u suradnji s Isusovačkom službom za izbjeglice (JRS), kako je napomenuo Žarko Katić.
-Vlada RH je donijela nekoliko odluka o preseljenju sirijskih izbjeglica iz Turske 2015., 2017 i 2019.. Prve dvije odluke su implementirane i u Hrvatsku je ukupno došlo 250 sirijskih izbjeglica. Odlučili smo se za sirijske izbjeglice iz Turske sa obiteljima, tako da je bilo puno djece, maloljetnih osoba, neki su i rođeni ovdje po dolasku. To više nisu izbjeglice, oni su potomci izbjeglica, rođeni u jednoj zemlji EU i vjerujem da će ovdje naći sretan život kasnije, istaknuo je Katić.
U proteklih 14 godina Hrvatska je odobrila 936 međunarodnih zaštita dakle azila i supsidijarnih zaštita za osobe koje su u svojim zemljama proganjane.
Ravnatelj Isusovačke službe za izbjeglice u jugoistočnoj Europi p. Stanko Perica naglasio je da svi koji su uključeni u ovaj posao znaju koliko je izazovan, koliko je pun prepreka i da je potrebno puno truda da bi priča o integraciji završila na najbolji način.
-Postavlja se pitanje je li suživot različitih religija moguć, mi ovdje u Hrvatskoj pokazujemo da zaista je moguć, ali uz trud svih nas. Nama je kao Isusovačkoj službi za izbjeglice bila velika čast biti MUP-u na ovom projektu u mislim da smo postigli velike rezultate i ovo je jedan plod tog naše rada, istaknuo je Perica.