Tvrtka Vodovod i kanalizacija je u protekloj godini zadržala kontinuitet stabilnog poslovanja, unatoč odricanju od dijela prihoda uslijed pandemije koronavirusa, istaknula je direktorica Katarina Malenica

Karlovac postaje veliko gradilište: Počinje projekt Aglomeracije Karlovca-Duga Resa, uređenja ulica, rekonstrukcije vodovodnih i kanalizacijskih mreža...

VIŠE IZ RUBRIKE

    Provedene poslovne aktivnosti tvrtke Vodovod i kanalizacija u protekloj godini, početak provedbe velikog komunalnog projekta Aglomeracija Karlovac-Duga Resa i ostali planovi za ovu godinu bili su tema današnje konferencije za novinare na prostoru Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Gornjem Mekušju koji ove godine obilježava 10 godina rada.

    -Što se tiče projekta Aglomeracije, u travnju 2020. godine potpisan je ugovor o sufinanciranju i dodjeli bespovratnih sredstava iz EU u iznosu od 227,5 milijuna kuna te je provedeno više postupaka javne nabave unutar projekta, istaknula je direktorica ViK-a, Katarina Malenica.

    Pobrojala je ugovorene nabave u okviru projekta. Tako je ugovoreno upravljanje projektom i podrška u provedbi postupka javne nabave u iznosu od 1,9 milijuna kuna, a WYG savjetovanje uveden u posao 28. prosinca 2020. godine, zatim usluga pravne podrške u provedbi projekta vrijedna 1,05 milijun kuna, a odvjetničko društvo Kožul i Petrinović uvedeni su u posao 29. prosinca protekle godine. Nadzor nad projektom u iznosu od 10,4 milijuna kuna obavljat će Projekt d.d. i Capital ing. d.o.o. koji su uvedeni u posao 4. siječnja ove godine.

    Za izgradnju solarne sušionice mulja vrijedne 15,29 milijuna kuna, ugovor je potpisan sa Montmontažom Zavartek  d.o.o. i Niskogradnjom d.o.o., koji su  uvedeni u posao 12. siječnja ove godine.

    Vezano uz komunikaciju i vidljivost, ugovor težak 599.000 kuna potpisan je s tvrtkom Integralni marketing i komunikacije, a uvedeni su u posao, 5. siječnja ove godine.

    Kako je rekla Malenica, natječaj za odabir izvođača radova na izgradnji linijskih građevina, odnosno rekonstrukciji vodovodne i kanalizacijske mreže je u tijeku, a procijenjena vrijednost ove ujedno najveće nabave iznosi 364.667 milijuna kuna.

    -Podsjećamo da je natječaj objavljen u srpnju 2020.g., ali zbog dvije izjavljene žalbe, koje su redom odbačene, otvaranje ponuda pomaknuto je sa rujna na prosinac 2020. godine. U narednom tjednu donijet će se Odluka o odabiru. Nakon toga slijedi zakonom propisani rok od 15 dana mirovanja. Ako u tom razdoblju ne pristigne žalba, pristupa se proceduri sklapanja ugovora. U tom slučaju očekujemo da će ugovori s odabranim izvođačem biti sklopljeni u ožujku, izjavila je između ostalog.

    Postupak nabave opreme i vozila pokrenut će se u travnju, a procijenjena vrijednost ove nabave iznosi 10 milijuna kuna.

    Projektom će se izgraditi 65 km kanalizacijske mreže, rekonstruirati 7 km kanalizacijske mreže, rekonstruirati 56 km vodoopskrbne mreže, izgraditi 27 crpnih stanica, izgraditi postrojenje za solarno sušenje mulja, nabaviti 5 vozila za održavanje sustava odvodnje.

    Kroz ugovor o upravljanju projektom ugovoreni su voditelji projekta, četiri stručnjaka u tehničkom dijelu, dva pravna stručnjaka, 10 stručnjaka iz ViK-a i Komunalnog Duga Resa. Kroz ugovor za nadzor ugovoreno je 13 stručnjaka, nadzornih inženjera i to strojarski, elektro, geomehanički, arheološki i geodetski inženjeri, koordinator zaštite na radu i glavni FIDIC inženjer.

    -Svi stručnjaci financirani su EU novcem. Ovaj je projekt od nacionalnog interesa, te imamo veliku podršku Ministarstva i Hrvatskih voda. Kroz studiju izvedivosti i CBA analizu (troškovi i koristi), dokazana je opravdanost projekta, inače ne bi bio sufinanciran iz EU fondova. Tehnički, ekonomski i ekološki aspekti studije ocijenjeni su pozitivno, te ih je odobrio Jaspers, naglasila je Malenica.

    Malenica se osvrnula i na druge značajne projekte u ovoj godini. Tako je kao projekte s Gradom Karlovcem istaknula prvu fazu rekonstrukcije vodoopskrbe i kanalizacije na potezu Vrazova-Jagićeva Starčevićeva, vrijednu 1,3 milijuna kuna, te rekonstrukciju vodovoda i kanalizaciju u Nemičićevoj ulici vrijednu 2,1 milijun kuna.

    Među investicijama same tvrtke istaknula je izgradnju tlačnog vodoopskrbnog cjevovoda Jelsa, rekonstrukciju vodoopsrkbnog cjevovoda u Rečičkoj ulici, Odvojak Turanj- izgradnja vodovoda i  kanalizacije, vodoopskrbne cjevovode Gradac i Vodostaj, magistralni vodoopskrbni cjevovod Tušilović u cesti D1, rekonstrukcija vode i kanalizacije u Kupskoj i Pivovarskoj ulici,  nastavak radova u sklopu rekonstrukcije državne ceste D6 u iznosu od 6,5 milijuna kuna i drugo.

    Govoreći o radu tvrtke u protekloj godini, naglasila je kako je zadržala kontinuitet stabilnog poslovanja, unatoč odricanju od dijela prihoda uslijed pandemije koronavirusa.

    Tako su provedene uštede na plaćama smanjenjem od pet, odnosno 10 posto u trajanju od šest mjeseci. Smanjili su cijenu usluge pražnjenja septičkih jama, za 38,7 posto, provedene su i provode se mjere za pravne subjekte oslobađanjem od plaćanja varijabilnog dijela cijene vodnih usluga za subjekte koji nisu, odnosno ne rade sukladno odlukama Nacionalnog stožera, a koji su vezani zajedničkim vodomjerom u stambenim zgradama sa ostalim stanarima. Za građane su, kako je istaknula, imali mjeru odgode plaćanja kamata do 30. lipnja 2020. godine.

    -Tijekom 2020. godine realizirani su radovi ukupne vrijednosti 13,6 milijuna kn, uz sufinanciranje Hrvatskih voda. Izgrađena je kanalizacija i obnovljena vodoopskrbna mreža u dijelu naselja Gornje Mekušje, obnovljen je vodoopskrbni sustav u dijelu naselja Ladvenjak, završeni su radovi na izgradnji vodoopskrbnog cjevovoda Vujići, izveden priključak plina za uređaj za pročišćavanje otpadnih voda, što je preduvjet za izgradnju solarne sušionice mulja. Nastavljene su aktivnosti u sklopu projekta rekonstrukcije državne ceste DC6, investicije kojom rukovode Hrvatske ceste.

    Nastavljen je rad na strateškim projektima, a to su izgradnja novog vodocrpilišta u gradu Karlovcu, smanjenje gubitaka vode i Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture Aglomeracije Karlovac- Duga Resa ( Karlovac 2).

    Izgradnja vodocrpilišta u Mostanju od strateškog je značaja za budućnost vodoopskrbe grada i okolice, kapacitet iznosi 300 litara u sekundi, a voda po porijeklu odgovara borlinskoj. Tijekom 2020. godine izrađen je elaborat o zonama sanitarne zaštite, pripremljen nacrt Odluke o zonama sanitarne zaštite vodocrpilišta,  ugovorena i započela izrada koncepcijskog rješenja budućeg vodocrpilišta.  

    Kako bi se moglo pristupiti mjeri smanjenja tlaka u okviru Programa smanjenja gubitaka, ugrađeni su mjerači protoka, zasuni i nove pumpe na vodocrpilištima koje će proizvoditi tlak od 4,5 do 5 bara. Smanjenje tlaka provodit će se postepeno i najprije tijekom noćnih sati, kako bi se cjelokupni sustav optimizirao i prilagodio. Tu aktivnost započet ćemo tijekom veljače, najavila je.

    Malenica je istaknula kako je proteklu godinu obilježio i znatan broj kvarova na sustavu vodoopskrbe.

    -Unatoč tome, sustav je  u velikoj mjeri stabilan. Društvo upravlja sa gotovo 700 km vodoopskrbne mreže, šest vodocrpilišta, 12 vodosprema i 16 precrpnih stanica, te vodom snabdijeva oko 55.000 korisnika; nad svim parametrima sustava provodi se neprekidan nadzor i kontrola putem Nadzorno-upravljačkog centra smještenog u sjedištu tvrtke. Svakodnevno se provodi analiza zdravstvene ispravnosti pitke vode u našem laboratoriju. Tijekom 2020. godine analizirano je ukupno 2.080 uzoraka vode, i svi uzorci su bili ispravni. Tijekom prošle godine  sanirano je više od 1.700 kvarova, a razlozi puknuća su prvenstveno visoki tlakovi i dotrajalost mreže. Dio sustava, gotovo 60 km, obnovit će se kroz projekt Aglomeracije, dok će se problem učestalih puknuća na sustavu Jelsa( proteže se od vodocrpilišta Borlin do Draganića) rješavati izgradnjom tlačnog cjevovoda za vodospremu Jelsa, čime će se razdvojiti tlačni i gravitacijski sustav, postići stabilnija vodoopskrba, smanjiti  tlak u cijevima te minimalizirati broj puknuća, naglasila je direktorica ViK-a.

    Gradonačelnik Damir Mandić zahvalio je svim djelatnicima ViK-a istaknuvši kako su im uvjeti za rad, za redovne i izvanredne aktivnosti u protekloj godini bili jako teški i kako su uz sve probleme odradili zaista vrhunski posao.

    -Što se tiče Gradske uprave mi smo zajedno s ViK-om fokusirani na završetak procedure vezano uz Aglomeraciju Karlovac-Duga Resa. Došli smo u poziciju da imamo ovako jedan vrijedan projekt ne samo financijski, nego i tehnički zahvaljujući projektu ISPA, istaknuo je Mandić podsjetivši kako je Karlovac bio prvi grad u Hrvatskoj koji je financirao svoj pročistač europskim sredstvima.

    Naglasio je kako je Grad Karlovac preuzeo obvezu u tijeku tog projekta ukupno vrijednog 420 milijuna kuna bez PDV-a, financirati i one komunalne potrebe sugrađana koje nisu dio europskog sufinanciranja.

    -Tu prije svega mislim na nogostupe, javnu rasvjetu, DTK mrežu, u Zvijezdi će biti popločavanje Radićeve i okolnih ulica. Grad Karlovac u ovih 420 milijuna kuna sudjeluje sa 100 milijuna kuna. U svim mjesnim odborima i gradskim četvrtima gdje će se radovi odvijati, Grad Karlovac je isprojektirao, odnosno dobio građevinske dozvole prije svega za nogostupe, odnosno javnu rasvjetu, što je ustvari podizanje komunalnog standarda na tim područjima, na Turnju, Kamenskom, Gornjoj Švarči, Drežniku, Hrnetiću, Gornjem Mrzlom Polju, Maloj Švarči, Gornjem Mekušju, Donjoj Švarči i Jamadolu. S obzirom da će ovi radovi trajati tri godine i s obzirom da ćemo mi paralelno s njima u Karlovcu imati i neke druge velike projekte koji se provode, prije svega mislim na obilaznicu Turnja, odnosno aktivnosti vezane uz sustav obrane od poplava, mi smo zajedno s ViK-om naručili jednu prometnu studiju o organiziranju prometa za vrijeme provođenja projekta kako bi život naših sugrađana što manje patio, premda će biti jako zahtjevno i jako teško. Grad Karlovac će sa svoje strane, svim građanima na području gdje se provode radovi poslati pismo kako bi oni točno znali što se radi u njihovom mjesnom odboru, odnosno gradskoj četvrti, koji su planovi izvršenja radova i koji je sustav organiziranja prometa. Kada je riječ o Zvijezdi, bit će posebno izazovno s obzirom na organizaciju prometa, ali je činjenica da bez ulaganja u komunalnu infrastrukturu Zvijezde vrlo teško možemo govoriti o revitalizaciji našeg najvrjednijeg kulturnog dobra, istaknuo je između ostalog Mandić, dodavši kako se nada da će do kraja veljače, odnosno početkom ožujka imati potpisane ugovore s izvođačima za Zvijezdu.