Ugovorima se financira smještaj u Učenički dom, sva potrebna nastavno didaktička oprema te radna odijela nužna za rad na gradilištu; neki će pojedinačno iznositi više od 8 tisuća kuna na godišnjoj razini
KA-županija sufinancira troškove školovanja za 13 učenika koji se školuju za limare, tesare i tapetare
VIŠE IZ RUBRIKE
Zamjenica županice Vesna Hajsan Dolinar uručila je danas ugovore o sufinanciranju troškova školovanja redovitih učenika u deficitarnim strukovnim zanimanjima u ovoj školskoj godini. Dobili su ih učenici koji se školuju za limare, tesare i tapetare u Tehničkoj školi, MIOŠ-u i Šumarsko drvodjeljskoj školi.
Među onima koji su potpisali ugovor je i učenik trećeg razreda MIOŠ-a Marin Rupčić koji je kazao da mu ova potpora jako puno znači jer svaka kuna dobro dođe te će mu znatno olakšati školovanje.
-Dobio sam sve što mi je potrebno za školu; knjige, bilježnice, radno odijelo, sve što treba za školu.
U ime ravnatelja strukovnih škola kratko se obratio ravnatelj Tehničke škole Ivan Janković istaknuvši da je zajednički interes da se upisuje više učenika u deficitarnim zanimanjima te da se posljednjih godina vodi kvalitetna upisna politika.
-Vjerujem da vam ova pomoć jako puno znači, kao i vašim roditeljima. Ovo je izuzetno dobro što radi naš osnivač – Karlovačka županija te treba i dalje tražiti modalitete pomoći kako deficitarna zanimanja staviti što je moguće više u pogon. Naši obrtnici su tu više nego široke ruke te i oni imaju neposredne ugovore s roditeljima ili učenicima o sufinanciranju njihovog školovanja. Posebno ističem da većina obrtnika očekuje da učenik kod njega ostane raditi samo onoliko koliko ga je financirao. On će pronaći način i modalitet da ulaže u njega, da ga obrazuje za rad na najmodernijim strojevima i da ga zadrži za sebe. Svi vi, ako ostanete u Hrvatskoj, napravili ste veliku stvar; da ne odete negdje drugdje, rekao je Janković.
-Karlovačka županija je podijelila 13 ugovora za ona zanimanja koja tri i više godine nisu upisivana, a gospodarski sektor ih je izdvojio kao iznimno potrebne. U tim ugovorima financiramo smještaj u Učenički dom, svu potrebnu nastavno didaktičku opremu te radna odijela nužna za rad na gradilištu. Tako će neki od ugovora pojedinačno iznositi više od 8 tisuća kuna na godišnjoj razini, ovisno o potpisniku. Ovome treba dodati i ostale mogućnosti za dobivanja potpora; od one Ministarstva gospodarstva u iznosu od 1.250 kuna koja se isplaćuje 12 mjeseci i daje se za jedinstveni model obrazovanja, STEM stipendija i županijskih stipendija. Uz to općine i gradovi daju stipendije kako bi se poduprla zanimanja koja su potrebna tržištu rada ne samo u Karlovačkoj županiji, već u cijeloj zemlji, izjavila je zamjenica županice Vesna Hajsan Dolinar.
Budući da je danas Svjetski dan učitelja uputila je čestitku svima koji rade u sustavu obrazovanja.