Karlovački dekanat
Jubilejsko hodočašće karlovačkih svećenika Riječkom nadbiskupijom
VIŠE IZ RUBRIKE
Svećenici Karlovačkog dekanata sudjelovali na jubilejskom hodočašću po važnim mjestima Riječke nadbiskupije u utorak 18. veljače 2025. godine. Povod hodočašća jest činjenica da u Karlovačkom dekanatu djeluju tri svećenika rođena u Rijeci. o. Stjepan Hruškar, pavlin na Kamenskom, o. Gaudencije Vito Spetić, kapelan u Općoj bolnici Karlovac i fra Siniša Pucić, župnik vikar u Presvetom Trojstvu, te želje da svoju svećeničku braću bolje upoznaju sa znamenitostima Riječke nadbiskupije. Kao hodočasnici nade u godini Jubileja predvođeni svojim dekanom mons. Antunom Senteom karlovački su svećenici svoje hodočašće započeli misnim slavljem u hrvatskom Nazaretu, odnosno svetištu Majke Božje Trsatske. Trsatski gvardijan fra Krunoslav Kocijan upoznao je karlovačke svećenike sa znamenitostima Trsatskog svetišta te ih proveo po muzeju Svetišta gdje im je pokazao mnoštvo zavjetnih darova te predmete nemjerljive vrijednosti iz liturgijskog i pastoralnog života Marijine kučice na Trsatu. Lijep je bio i susret s fra Markom Čosićem, ekonomom Svetišta, koji je svoju svećeničku službu započeo u karlovačkom franjevačkom samostanu.
Vlč. Antun Kolić, župnik Banije, vlč. Duje Kurtović, župnik Švarče, vlč. Nikola Špiljak, upravitelj župe Mahično, fra Leopold Palić, karlovački gvardijan, o. Luka Madunić, župni vikar na Kamenskom, te rođeni riječani o Gaudencije i fra Siniša predvođeni dekanom mons. Senteom uputili su se u kapucinski samostan Gospe Lurdske na riječkoj Žabici gdje ih je dočekao gvardijan fra Miljenko Vrabec OFM Cap te ih upoznao s poviješću i znamenitosti kapucinskog samostana u Rijeci. Karlovačkim su svećenicima posebno bile zanimljive ćelije u kojoj je kratko živi sveti Leopold Bogdan Mandić te ćelija sluge Božjeg te fra Ante Josipa Tomičića. Kroz središte grada Rijeke karlovačke svećenike proveo je mons. Sanjin Francetić, riječki dekan i župnik riječke Assunte. Provevši ih pored različitih spomenika koji čuvaju i govore o povijesti Rijeke još i iz rimskih vremena prije ulaska u katedralu svetog Vida zaustavili su se u kapeli svetih Fabijana i Sebastijana. O liturgijskom životu te povijesnim i kulturnim znamenitosti riječke katedrale svetog Vida svećenicima iz Karlovca govorio je rektor riječke katedrale prof Ivan Stošić, te im pokazao katedralnu riznicu. Mons. Francetić goste iz Karlovca poveo je do "svoje" župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije (Vele Crikve, Assunte) koja je oduvijek bila najvažnije sakralno zdanje u Rijeci. Nastala je u jugoistočnom dijelu starog grada, na temeljima rimskih termi. Iako je crkva sv. Vida postala katedralom 1925. godine, Vela Crikva je bila i ostala središnji bogoslužni centar grada. U njoj su se krstile brojne generacije Riječana kao i riječka majka Marija Krucifiksa Kozulić, a bogoslužje se održavalo na hrvatskom jeziku i glagoljici, pojasnio je svećenicima iz Karlovca te im kazao kako su ispred pročelja crkve otkriveni vrlo kvalitetni kasnoantički mozaici, koji upućuju na ranokršćanski kultni prostor iz 5. ili 6. stoljeća.
Zadnja postaja jubilejskog hodočašća karlovačkih svećenika po Riječkoj nadbiskupiji bila je župna crkva svetih Filipa i Jakova na Grobniku u kojoj je kršten fra Zvijezdan Linić. Prof. dr. Dražen Volk grobnički župnik upoznao je svoje karlovačke prijatelje s bogatom poviješću Grobnika, kamenim spomenicima devet gradova Vinodolskog zakonika, te s bogatom glagoljaškom baštinom, kao i s kaštelskim kompleksom obitelji Frankopan koji su upravljali Grobnikom i Dubovcem, gradom na kojem je nastao sadašnji Karlovac.
Svim svojim riječkim domaćinima u ime karlovačkih svećenika zahvalio je mons. Sente te im uručio prigodni dar kao i Župni list Karlovačkog dekanata.