Dan koji obilježavamo na inicijativu Hrvatske udruge menadžera sigurnosti treću godinu za redom upozorava na sve opasnosti koje se kriju iza možda najdraže igračke kako manjih tako i odraslih.

Jeste li znali da prosječno 110 puta u danu gledamo je li nam štogod stiglo na mobitel? Pridruži se i obilježi Nacionalni dan bez mobitela u prometu

VIŠE IZ RUBRIKE

    Projekt 'Dan bez mobitela u prometu' provodi Hrvatska udruga menadžera sigurnosti kao kampanju osvješćivanja s ciljem smanjenja prometnih nesreća uzrokovanih korištenjem mobitela od strane svih sudionika u prometu - vozača, biciklista i pješaka. Mobitel je četvrti ubojica na cesti, a u Hrvatskoj ga za volanom koristi 91% vozača, 33% biciklista i 50% pješaka. Svi su oni više usredotočeni na ekran pametnog telefona, a ne na promet. Kako piše večernji.hr, zabrinjavajući je podatak da oko 40% građana ne bi mijenjalo svoju naviku, neovisno o kaznama koje bi očito trebale biti veće kako bi sudionici u prometu osvijestili opasnosti koje donosi korištenje mobitela u prometu. Odgovaranje na SMS poruke vozaču oduzima pozornost na najmanje 5 sekundi što je dovoljno da vozilo pri brzini od 50 kilometara na sat prijeđe 70 metara bez kontrole vozača. Također, smanjena pozornost vozača koji vozi i telefonira jedna je smanjenoj pozornosti vozača koji u krvi ima 1 promil alkohola, čime vjerojatnost da će takav vozač doživjeti nesreću raste 9 puta. Sve su to podaci poznati Hrvatskoj udruzi menadžera sigurnosti koja je i inicirala pokretanje Nacionalnog dana bez mobitela u prometu, želeći time povećati svijest o opasnostima koje donosi korištenje mobitela u prometu te smanjiti broj nesreća uzrokovanih njihovim korištenjem.

    Poznato je da korištenje mobitela za vrijeme vožnje odvlači pozornost vozača i smanjuje mu koncentraciju na samu vožnju, kao i da je Zakonom o sigurnosti prometa na cestama propisano da vozač motornog vozila za vrijeme vožnje ne smije upotrebljavati mobitel niti druge uređaje na način koji bi umanjili mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja motornim vozilom te da se mobitel za vrijeme vožnje može koristiti ako se upotrebljava naprava koja omogućava njegovo korištenje bez upotrebe ruke.

    Bez obzira na zakonske odredbe i novčanu kaznu od 1000 kuna koja je predviđena za ovaj prekršaj, postoji veliki broj osoba koje i dalje krše ovaj zakonski propis i ne odriču se razgovora, čitanja i pisanja poruka putem mobitela u vožnji te na takav način ugrožavaju sebe i ostale sudionike u prometu. Tako su na području Policijske uprave karlovačke u prvih devet mjeseci 2019. godine utvrđena 1493 prekršaja korištenja mobitela za vrijeme vožnje, a u istom periodu 2018. godine 699 prekršaja.  Samo danas policijski službenici su na području grada Karlovca praćenjem prometa na tri lokacije u samo sat vremena neposrednim opažanjem uočili da je 37 vozača tijekom vožnje koristilo mobilne uređaje.  

    Nije mobitel opasnost samo na prometnicama.

    Otuđenost i prijateljstva na društvenim mrežama zamijenila su one vedre i nasmijane trenutke "face to face". Upravo o tome pjeva šestogodišnja djevojčica Aura roditeljima u pjesmi Dan bez mobitela, koja postaje pravi hit. Stihove i glazbu napisala je Dragana Vučić Đekić u suradnji s profesoricom Ivom Markić i vrhunskim producentima Enesom Tvrtkovićem i Josipom Šukerom. Iako je riječ o dječjoj pjesmi, njezina poruka je društveno angažirana i upućena odraslima.

    -Obično se govori o problemu ovisnosti djece o tehnologiji još od najranije dobi. Međutim, mi smo htjeli pokazati kako su roditelji prvi modeli djeci te ukoliko roditelji non-stop zure u mobitel, ne mogu baš očekivati od djece da zure knjige.  Mobiteli su zamijenili satove, kamere, foto albume, novčanike, alarme, pamćenje. U pjesmi i spotu smo htjeli pokazati kako mobiteli često zamjenjuju čovjeka i međuljudske odnose. U ovom slučaju ispaštaju djeca, izjavila je autorica pjesme Dragana Vučić Đekić.

    Poruka na kraju ovog dramatičnog spota je ipak optimistična i jasna: Ponekad samo treba odložiti mobitel i uživati u trenutku.