Cilj javne akcije je informirati građane i građanke o sustavu podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela i prekršaja nasilja u obitelji o tome kome se mogu obratiti za pomoć,
Javna akcija Ženske grupe Karlovac „Korak“ i PU karlovačke: „Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela“
VIŠE IZ RUBRIKE

Ženska grupa Karlovac „Korak“ u suradnji s PU karlovačkom danas organizira javnu akciju povodom obilježavanja Europskog dana žrtava kaznenih djela u sklopu Nacionalne kampanje „Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela“.
-Cilj javne akcije je informirati građane i građanke o sustavu podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela i prekršaja nasilja u obitelji o tome kome se mogu obratiti za pomoć, koje vrste pomoći i podrške nudimo, jer biti svjedok ili biti žrtve u kaznenom postupku nije nimalo jednostavno, često je stresno i traumatično, naglasila je Sandra Turkanović, voditeljica aktivnosti u sklopu navedenog programa.
Navela je kako ljude zanimaju informacije o tijeku kaznenog ili prekršajnog postupka, o tome tko će biti prisutan u sudnici, što se od njih očekuje, koliko će to sve skupa trajati, što je to osoba od povjerenja, kako možemo pomoći, koja je razlika između odvjetnika i osobe od povjerenja, što je to pratnja na sud ili policiju i slično.
-Mi smo danas ovdje kako bi građane informirali o svemu tome i o svemu drugome što ih zanima vezano uz žrtve i svjedoke i na taj način želim poručiti da ako se nađu u toj situaciji da su žrtva ili svjedok, da nisu sami, da imaju nekoga tko im može pružiti podršku, tko im može pomoći i olakšati cijelu proceduru, pojasnila je Turkanović.
Dodala je kako u tom procesu pomaganja žrtvama i svjedocima ima jako puno sudionika, od policije, državnog odvjetništva, sudova, Centara za socijalnu skrb i organizacija civilnog društva.
Željko Pavlić, policijski službenik za prevenciju i nadzor PU karlovačke rekao je kako kontinuirano surađuju sa Ženskom grupom Korak.
-Bitno je napomenuti da svaka žrtva kaznenog djela kada dođe u policijsku postaju mi joj tada prezentiramo pouku o pravima gdje navodimo koja su to prava žrtve, kome se ona sve može obratiti za pomoć, gdje i kada tražiti pomoć, te što mogu očekivati od policije, istaknuo je Pavlić.
Dodao je i kako je broj kaznenih djela u odnosu na proteklu godinu nešto u padu, pogotovo kaznenih djela s oblikom nasilja.
Maja Vučinić Knežević, županijska pročelnica Upravnog odjela za hrvatske branitelje i zdravstvo kazala je kako Karlovačka županija na godišnjoj razini izdvaja 100 tisuća kuna za rad Ženske grupe Korak, odnosno za takozvanu institucionalnu skrb ili plaćanje profesionalnih osoba koje unutar udruge rade.
Istaknula je i kako je dojam da ljudi kada su svjedoci nasilja još uvijek nemaju dovoljno hrabrosti i odlučnosti to prijaviti zbog određenog straha da će im se nešto dogoditi, te poručila kako bilo bi dobro da se svi osnažimo i ojačamo i poduzmemo ono što nam je u mogućnosti.
Program "Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela" provodi Ženska soba-Centar za seksualna prava u partnerstvu s 10 organizacija civilnog društva na području 13 županija u Hrvatskoj, a od ove godine širit će se na 17 županija. Program je financiran od strane Ministarstva pravosuđa i uprave RH.