Izložba u gostima
Izložbe hrvatski sveci i blaženici Branimira Dorotića u Klaustru samostana čudotvorne Gospe Sinjske
VIŠE IZ RUBRIKE
Izložba Hrvatski sveci i blaženici u našem narodu akademskog slikara Branimira Dorotića otvorena je Klaustru samostana čudotvorne Gospe Sinjske u petak 31. siječnja 2025. godine u sklopu manifestacije Noć muzeja. Prisutne posjetitelje pozdravio je domaćin sinjski gvardijan fra Marinko Vukman, rektor bazilike Gospe Sinjske, a o ljepoti prezentiranih slika govorio je Stanko Špoljarić, povjesničar umjetnosti, dok je organizator izložbe mons. Antun Sente, rektor Nacionalnog svetišta svetog Josipa upoznao posjetitelje lijepe i sakralne umjetnosti o povijesti Izložbe hrvatskih svetaca i blaženika, te sam autor Dorotić. Izložbu je otvorio sinjski gradonačelnik Miro Bulj.
Pozdravljajući prisutne posjetitelje, organizatore i samog umjetnika fra Marinko je kazao kako je zahvaljujući kontinuitetu otvaranja i predstavljanja izložbe Hrvatskih svetac i blaženika u našem narodu ovdje u Sinju došlo do suradnje i postavljanja oltarne slike blaženog Alojzjia Stepinca upravu u samoj bazilici čudotvorne Gospe Sinjske, koju će o proslavi Stepinčeva blagosloviti mons. Ante Ivas, umirovljeni šibenski biskup. Oltarnu sliku bl. Stepinca naslikala je akademska slikaric Iris Mihatov Miočić, koja je u ovom samostanu prošle godine izlagala "svoje" hrvatske svece i blaženike.
Povjesničar umjetnosti Stanko Špoljarić tom je prigodom kazao kako su svi umjetnici koji su do sada sudjelovali u ovoj izložbi na neki način posvojili hrvatske svece i blaženike. To je zapravo jedan dijalog umjetnika i svetaca, koji se očituje u prisnosti i monumentalnost same slike, to je obnavljanje, odnosno ulaženje u svete živote, vrlo različite ali vrlo povezane s Bogom, uvijek noseći dubinu misli. Pred nama su djela jednog istinskog umjetnika, iskrenoga slikarskog umjetničkog i vjerničkoga zanosa pred kojima se osjeća dubina koju prezentirane slike zahvaćaju i pokazuju. Branimir je slikar boja, to je likovni element i estetska kategorija koja se kod Dorotića uklapa u blistavost doživljaja, koji onda donosi niz biografskih podataka iz života svetaca. Radi se o posebnom predanju umjetnika. Branimir Dorotić je slikar velikog sakralnog opusa. Spomenut ću samo dva uistinu velika, vitraji posvećeni Mariji u crkvi svetog Jakova u Međugorju i vitraji u crkvi svetog Josipa na zagrebačkoj Trešnjevki. Dorotić je umjetnik koji živi ove teme, kazao je između ostalog prof. Stanko Špoljarić
Zahvalivši organizatorima autor Dorotić je kazao kako je na neki način razdijeljen između sjevera i juga, između istoka i zapada Hrvatske, no tako je to Gospodin htio. Zapravo je ta razdijeljenost jedno bogatstvo koje se pretače u ono što radimo. Sreća je da je dobri Otac po Duhu svetomu svima nama podijelio mnoštvo talenata da se možemo hvaliti kao nacija bogatstvom kojega nemaju baš svi. Ti talenti nisu samo blagoslov. To su zapravo pitanja s kojima se nosimo, a neke odgovore tražimo cijeli život, svatko na svoj način. Neke ljude ta pitanja odvedu u muku i teret, a nekima postaju blagoslov. Netko je napisao da je lakše živjeti s pitanjima nego s odgovorima. Prije davnih pedeset godina više sam puta dolazio u Sin pješke od splitskog Porta do ovog svetišta, a danas su me u Sinj doveli hrvatski, a onda i moji sveci. U tom traganju za odgovorima zapravo su ovi sveci one lučonoše koje nas vode i kroz močvare i kroz pustinje i kroz prašume naših života u pravom smislu i to je poanta cijele priče o svecima. Naravno da ima i boljih, vrjednijih, darovitijih, slikara, međutim ja sam učinio samo ono što mi je dano u tom momentu i sretan sam što to mogu podijeli s vama zaključio je slikar Dorotić.
Prije samog otvorenja izložbe gradonačelnik Sinja Miro Bulj kazao je kako je sretan što kao gradonačelnik Sinja može otvoriti izložbu hrvatskih svetaca i blaženika velikog umjetnika Branimira Dorotića. Zahvalan sam Gospi Sinjskoj što imamo vas svećenike, moje franjevce koji su u nama kroz povijest ostavili ono što je najbitnije, a osobito u ovom vrijeme ludila, gdje se kršćanske, tradicionalne i obiteljske vrijednosti obezvrjeđuju. Ušli smo u neku pustinju u kojoj ne vidimo kraja. Kad vidim darove koje imaju naši umjetnici koji ostavljaju tragove za sobom i povezanost hrvatskih svetac i blaženika sa hrvatskim narodom uistinu sam zahvalan Gospi Sinjskoj što sam gradonačelnik Sinja i što sam imao prigodu upoznati Vas monsinjore Sente koji čuvate Nacionalno svetište svetog Josipa, zaštitnika Hrvatske, te i na ovaj način povezujete ova dva svetišta: Svetište čudotvorne Gospe Sinjske sa svetište svetog Josipa, zaštitnika naše domovine Hrvatske. Upravo u tome vidim trajni zalog da će hrvatski narod opstati u različitim pustijima globalizma, globalnog ludila poput rodne ideologije prezentiranih u raznoraznim društvenim mrežama u kojima se teško snalazimo. Hvala vam na vašim djelima i od srca i s ponosom proglašavam ovu izložbu otvorenom, kazao je gradonačelnik Bulj.