Udruga informatičara Karlovačke županije provela "Ljetnu školu informatike" i "Digitalnu šetnju kroz povijest Karlovačke zvijezde"

Informatika i moderne tehnologije zavladale gradom

VIŠE IZ RUBRIKE

    Kao proteklih godina i ove se u organizaciji Udruge informatičara Karlovačke županije u Zajednici tehničke kulture u Karlovcu održala Ljetna škola informatike. Od osnutka 1993. Udruga sustavno radi na razvoju informacijske djelatnosti i temeljni su joj ciljevi poticanje i promicanje informacijske kulture i tehnologije, unaprjeđivanje informacijskog odgoja i obrazovanja te ostvarivanje javnih potreba u području informatike na području županije, a posebnu pozornost posvećuje mladeži i radu s njima.

    - Odaziv je bio jako dobar, svake godine je sve bolji. Imali smo oko 140 učenika i 15 nastavnika odrađeno je deset radionica s učenicima i jedna s nastavnicima. Za učenike smo imali neke od vrsta programiranja, rad sa robotima i novim tehnologijama i rad sa 3D printerom. Od programiranja radili smo uglavnom u programima koji su vezani za školu i natjecanja – LOGO, Python, C++ i Java. Na robotici smo se bavili mBot-ima, a imali smo i osnove elektronike. Ove godine pripremili smo i radionicu za nastavnike pod nazivom „Ugradbeni računalni sustavi kao nastavni sadržaj u osnovnoj školi“, rekao je predsjednik Udruge informatičara Karlovačke županije, Željko Bračika.

    Osim ljetne škole, Udruga je danas za svoje mlade polaznike i njihove voditelje održala „Digitalnu šetnju kroz povijest Karlovačke zvijezde“.

    Potrazi za kulturno-povijesnim znamenitostima Karlovačke zvijezde uz korištenje informacijskih tehnologija, a u prigodi obilježavanja 440. rođendana grada, pridružila se Zajednica tehničke kulture Karlovac, Sipa elektronika i OŠ Turanj.

    - Pored toga što su učenici uvježbali vještinu orijentacije u prostoru i upoznavali svoj grad i njegove znamenitosti uz pomoć informacijske tehnologije, koristeći mobitele i laptope, razvijali su logičko mišljenje i zaključivanje, sposobnost promatranja i opažanja. Isto tako razvijali su  osjećaj za timski rad i suradničko učenje, poštivanje i uvažavanje tuđeg mišljenja, interes za istraživanjem, svijest o važnosti povijesnih i kulturnih znamenitosti te ljubav prema Karlovcu,  istaknula je Suzana Šnajdar iz Zajednice.

    Dodala je da se ovakav projekt u Hrvatskoj još nije provodio te pojasnila kako je to „izgledalo na terenu“.

    - Pomoću QR koda, četiri grupe sa po četiri učenika, od kojih je svaka kretala sa različitih početnih točaka (staza) u Zvijezdu, pronalazila je određene točke, odnosno kulturno – povijesne znamenitosti, sa kojih su opet po zadanim pravcima išli do sljedeće, koje su morali fotografirati, da bi nakon povratka u prostorije Zajednice tehničke kulture, prebacili fotografije u računalo i napravili prezentaciju viđenog i upamćenog.

    Pitali smo se naravno, odakle uopće ovakva ideja.

    - Ideja za ovaj projekt rodila se u osnovnoj školi Turanj, tijekom ove školske godine, na inicijativu profesora geografije Dominika Pavlačića koji je osmislio nastavni sadržaj orijentacije u prostoru na drugačiji način, uz korištenje moderne tehnologije, mobitela i laptopa. Uključeni su bili učenici od petog razreda i stariji, njih petnaest. Profesor povijesti je izradio platforme za poznate lokalitete, a profesorica informatike cjelokupan materijal je informatizirala. Ove aplikacije služit će prvenstveno u nastavnom procesu, a danas sutra, uz nadogradnju aplikacija, može biti od koristi i turističkim zajednicama na našem području, rekla je ravnateljica Osnovne škole Turanj, Snježana Žunac. (rb&ls)

     

    Foto:i.č.