Renata Kučan, ravnateljica Sportskih objekata Karlovac

"Imamo mnoštvo kvalitetnih mjesta i objekata na kojima se naši Karlovčani mogu baviti sportom i rekreacijom"

VIŠE IZ RUBRIKE

Sportski objekti

Sportski objekti Karlovac brinu o sedam sportskih objekata na području grada Karlovca, ustanova je osnovana u studenom 2023. godine odlukom Gradskog vijeća i nastavila je s poslom koji je do tada radila tvrtka Mladost

Sportski objekti Karlovac osnovani su u studenom 2023. godine odlukom karlovačkog Gradskog vijeća. Ustanova je preuzela brigu o sedam sportskih objekata, a do tada je taj posao obavljala tvrtka Mladost. Kada je ustanova osnovana za privremenu ravnateljicu izabrana je Renata Kučan. U ožujku ove godine proveden je javni natječaj i odlukom Upravnog vijeća Renata Kučan izabrana je za ravnateljicu Sportskih objekata Karlovac, a dužnost je preuzela 1. travnja ove godine. Kučan je do tada bila voditeljica Odsjeka za kulturu, odgoj i obrazovanje, udruge, sport i socijalnu skrb Grada Karlovca. Razgovarali smo s ravnateljicom Renatom Kučan o stanju sportskih objekata i terena o kojima ustanova vodi brigu, o provedenim ulaganjima i o ulaganjima koja su u tijeku i koja se planiraju i o niz drugih tema.

Kada govorimo o vašoj ustanovi, imaju li Karlovčani i Karlovčanke generalno dovoljno objekata za bavljenje sportom?

-Pa, mislim da imamo mnoštvo kvalitetnih mjesta i objekata na kojima se naši Karlovčani mogu baviti sportom i rekreacijom, ali svakako je dobrodošlo svako dodatno ulaganje što vjerujemo da će i biti eto u nekom razdoblju.

Koliko je ustvari sportskih objekata pod vašim upravljanjem?

-Ustanova Sportski objekti Karlovac upravlja sa sedam sportskih objekata i terena. To su Sportska dvorana na Rakovcu, Stadion "Branko Čavlović Čavlek", Teniski tereni kod Sportske dvorane na Rakovcu, Atletska staza na Foginovom kupalištu, Gradsko strelište Karlovac, Vunsko polje i Sokolski dom s igralištem, gdje je u zimskom razdoblju Gradsko klizalište.

Sportska dvorana na Rakovcu kultni je objekt karlovačkog sporta, on je spomenik kulture, može li se tu još nešto obnoviti, hoće li se što raditi ovog ljeta?

-Upravo smo odradili pregled ravnog krova i napravit ćemo sanaciju hidroizolacije i oklopnog lima kako bi pokušali spriječili daljnje curenje. Do početka sezone grijanja planiramo sanirati razvodne ventile i pumpe u sustavu grijanja, elektro ormarić, a u protupožarnoj zaštiti postavit ćemo nova četiri vanjska hidrantna ormarića. Vjerujem da ćemo sanirati i ulaz na sjevernu tribinu, kojemu moramo popraviti stepenište, potporni stup i bravariju na ulaznim vratima. Planiramo i dovršiti terasu ugostiteljskog objekta kako bi i tu stvorili bolje uvjete za goste. Sve su to ulaganja koja zahtijevaju dobre vremenske uvjete, izvođače, ali i znatna financijska sredstva. Zahvaljujući velikom radu i trudu kojeg ulažu djelatnici, kao i podršci Grada Karlovca, vjerujem da smo na dobrom putu.

U dvorani su održana mnoga velika sportska natjecanja, sada to zbog kapaciteta nije moguće, je li rješenje gradnja nove veće dvorane?

-Promijenili su se uvjeti održavanja natjecanja, i naša dvorana je još uvijek dostatna za sva nacionalna prvenstva u svim dvoranskim sportovima, ali imate pravo, zbog kapaciteta neka natjecanja ne mogu biti održana poput europskih i svjetskih prvenstava te recimo Premijer lige u košarci, koja iziskuje samostojeće koševe na parketu, a ne viseće kakve mi imamo. Da bi zadovoljili potrebe svih vrsta velikih natjecanja svakako je potrebno iznaći neka nova rješenja, no to je pitanje strategije razvoja sporta, prostornih planova i tako dalje.

Stadion "Branko Čavlović Čavlek" postao je respektabilan sportski centar, nogometni, ali i atletski, kolika su ulaganja u održavanje?

-Moramo razlikovati investicijska održavanja od onih tekućih. Investicijska odražavanja objekata su u nadležnosti Grada Karlovca kao vlasnika objekta, a tekuća održavanja su u nadležnosti ustanove. Neka su ulaganja stalna i moraju se ponavljati u određenom ritmu, primjerice, dosijavanje trave, gnojenje, prozračivanje travnjaka, zaštita od bolesti. To nije samo košnja, mada je i pravilna košnja iznimno zahtjevna i o njoj se posebno vodi briga. Travnjak iziskuje konstantnu pažnju i svakodnevni pregled i ulaganje u njega. Osim toga ima i rok trajanja te je pojedine dijelove potrebno u cijelosti mijenjati. Sve to iziskuje velika financijska sredstva. Neka su ulaganja jednokratna, primjerice kroz ljeto ćemo uložiti u primjereni skladišni prostor na način da ćemo trenutnu garažu, odnosno skladište, izmjestiti na drugi položaj i tako omogućiti da svi strojevi koje koristimo, alati, ali i sjeme, gnojivo i slično budu na sigurnom i zaštićeni od vremenskih uvjeta. S obzirom da je ustanova tek na polovini prve godine svog postojanja, jako je teško odgovoriti na vaše pitanje. Mogu reći da smo do sada, u ovih šest mjeseci uložili oko 45.000 eura što u strojeve, alate, ali i sredstava za tekuće održavanje. Primjerice, samo potrošnja vode u ljetnim mjesecima iznosi 1.500 do 2.000 kubika mjesečno. Ovdje moram istaknuti veliku ulogu Nogometnog saveza Karlovačke županije, kao i Nogometnog kluba "Karlovac 1919" koji vrlo nesebično ulažu svoja sredstva i rad u Stadion "Branko Čavlović Čavlek" te s njima imamo izvrsnu suradnju u održavanju travnjaka, pomoćnih terena kao i klupskih prostorija.

Travnjak se na stadionu redovno održava, sada su se pojavile neke rupe na atletskoj podlozi, hoće li i to biti sanirano?

-Na površini staze, na dva mjesta smo primijetili da se gornji sloj oštetio, odnosno ogulio i to na jednom mjestu na sjevernom dijelu stadiona, a na drugom mjestu na zaletištu skakališta s motkom i na to smo odmah reagirali i poslali zahtjev za sanaciju s obzirom da se radi o posebnom premazu koji se mora nanijeti. Mi smo uočili sve nedostatke i to će kroz ljeto biti sanirano, imamo drugog izvođača, koji će napraviti popravak na stazi, to će biti riješeno do mitinga koji će biti u rujnu. Saša Belčić iz Atletskog kluba "Karlovac" dobro poznaje stazu, tamo je stalno prisutan i onda na njegovu reakciju mi puno brže dođemo do nekih rješenja, koja su potrebna, uglavnom, on nam je odličan suradnik.

U tijeku je obnova kućice na starom atletskom stadionu na Foginovom kupalištu, koliko će to značiti atletičarima?

-Oni su na nedavno održanoj konferenciji za novinare. na kojoj su prisustvovali predstavnici oba atletska kluba i gradonačelnik Damir Mandić izrazili svoje zadovoljstvo ovim projektom. Predstavnici Atletskog kluba "Karlovac" istaknuli su da će sljedeće godine proslaviti sto godina postojanja kluba te uređenje prostorija na Foginovom kupalištu smatraju velikim rođendanskim poklonom.

U kakvom je stanju Sokolski dom, on je dom gimnastičara, ali tamo je i nastava tjelesnog odgoja, hoće li tamo biti ulaganja?

-Sokolski dom je objekt, koji je izgrađen davne 1934. godine, nedavno je bilo devedeset godina, jer je otvoren 15. srpnja. Bio je namijenjen za potrebe gimnastičkog društva. U to doba Sokolski dom bio je najmodernija, najljepša najveća sportska dvorana na ovim prostorima. Trenutno ga koristi Gimnastički klub "Sokol" za treninge i natjecanja te Osnovna škola "Braća Seljan" za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture. Sokolski dom je prekrasna građevina i potrebna su znatna ulaganja u njega kako bi zasjao punim sjajem. Mi smo jako ponosni na naš Sokolski dom, zovemo ga "stara dama" i ono što je važno da je nedavno potpisan ugovor s Ministarstvom i on ide u energetsku obnovu. Objekt je prijavljen za energetsku obnovu na natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Grad Karlovac je prijavio projekt, koji je prihvaćen i za što je osigurano osamdeset posto bespovratnih sredstava. Uskoro će krenuti javna nabava za izvođenje radova i Sokolski dom ide u energetsku obnovu, koja će biti vrlo važna za ovaj objekt. Cijeli postupak vodi Grad Karlovac. Tako da će Sokolski dom uskoro dobiti novo ruho. Koriste ga gimnastičari, koriste ga učenici za tjelesnu i zdravstvenu kulturu i važno je voditi brigu o njemu.

Na igralištu kod Sokolskog doma zimi je Gradsko klizalište, hoće li kod klizališta biti nekih pomaka?

-Pa, kroz neko duže razdoblje sigurno će biti nekih pomaka, međutim s obzirom na klimatske uvjete kakve sada imamo to je zaista teško predvidjeti, recimo da je teško predvidjeti dužinu sezone klizanja. Kada dođe južina, onda ništa ne može spasiti klizalište. Svakako je u planu na neki način produžiti sezonu klizanja, u planu je staviti školu klizanja u kurikulum za osnovne škole, tako da sva djeca nauče klizati, možda čak i u vrtićkoj dobi. Da, želimo oživjeti klizalište na neki novi način i trebat će uložiti još neka dodatna sredstva.

Ono što se može primijetiti je da je interes velik prve dane kada se otvori klizalište, a nakon nekog vremena padne, što mislite i tome?

-Pa, da, zato bi i trebalo stvoriti neke dodatne sadržaje, koji bi privukli djecu i odrasle da tamo provode svoje vrijeme. Ono što smo mi primijetili je da čim ponovno krene škola, jako padne interes za klizanje, djeca provode vrijeme u školi, nemaju vremena i onda se taj ritam promijeni. Međutim, ako uvedemo klizanje u nastavu tjelesne i zdravstvene kulture, onda bi djeca nastavila dolaziti na klizalište, razmišljamo nekako u tom smjeru. 

Obnovljeno je Gradsko strelište, no tamo još ima posla, o čemu se radi?

-Grad Karlovac je nedavno obnovio strelište i bez obzira na sve što je uloženo u toj nedavnoj obnovi, kao i u svakom objektu treba i dodatno ulagati. Tako da uz sve što je tamo napravljeno, uz odlične uvjete koje strijelci tamo imaju, mi planiramo dodati još novi sportski pod, koji je potreban, želimo podići uvjete na još višu razinu. Nadamo se da ćemo uskoro krenuti u uređenje okoliša oko strelišta, znači, urediti parkiralište, pa da gosti koji dođu imaju gdje parkirati. Imamo tamo i neke dodatne planove.

Vunsko polje bi trebalo postati centar rekreacije, to je prava sportska oaza u središtu grada, hoće li biti tamo nekih radova?

-Vunsko polje bilo je prijavljeno na natječaj zajedno s dvoranom i košarkaškim igralištem u Šancu. Projekt je bio odlično pripremljen od strane Grada Karlovca, završili smo na rezervnoj listi i nažalost nismo dobili sredstva. Svakako će biti potrebna dodatna ulaganja u Vunsko polje. Treba pozvati naše građane da se dođu rekreirati na Vunsko polje. Ono što mi tamo imamo, da gimnazijalci povremeno imaju tjelesni odgoj, tamo su povremeno i neka događanja. Djeca koja se tamo igraju, koriste i terene. Treba definitivno ulagati i u onu betonsku atletsku stazu, koja je tamo i ostale terene.

Kada je u pitanju rekreacija, bitni su i vaši teniski tereni kod Sportske dvorane na Rakovcu, koliko se koriste?

-Rekla bih da se nedovoljno koriste i još je jako puno prostora za njihovo korištenje. U ljetnim mjesecima su zauzeti u jutarnjim i večernjim terminima, jer kada su ovakve vrućine ljudi se drže hladovine, a ne reketa. No, na polivalentnom igralištu koje se nalazi tik do teniskih terena imamo proslave dječjih rođendana u sportskom duhu. Roditelji i djeca su to prepoznali i već smo imali nekoliko proslava.

Sredinom jeseni postavlja se na teniskim terenima balon kako bi se moglo i preko zime igrati tenis, to po mnogima nije isplativo, ali se igra tenis po zimi. Kakvo je vaše mišljenje?

-Balon je potreban, mislim da mi trebamo imati jedan takav prostor, takvu jednu dvoranu, recimo pod navodnicima, u kojoj se može i po zimi igrati tenis. Da, on nije isplativ, takav kakav je, s obzirom na postrojenje, s obzirom na njegove godine, ali on je potreban i treba ga zadržati. Ljubitelji tenisa u Karlovcu ne trebaju brinuti, igrat će i dalje tenis u zimskim mjesecima u balonu.

Kakva je vaša suradnja s Karlovačkom sportskom zajednicom preko koje klubovi dobivaju termine u vašim objektima?

-Suradnja je vrlo korektna. Naravno da ima prostora za njezin razvoj i da možemo zajedno pronaći još dodirnih točaka, ali tek smo na početku i uvjerena sam da ćemo uskoro provoditi i neke zajedničke projekte. U konačnici, mi imamo prostore na raspolaganju, a oni imaju vrijedne klubove i vrijedne trenere u njima. Zaista ne vidim razloga da ne stvorimo neke zajedničke projekte i kroz partnersku suradnju omogućimo neke nove sadržaje. Zapravo, unaprijed se veselim tome. Evo, dobar je primjer Karlovački festival sportske rekreacije u kojemu smo partnerski sudjelovali u Zvjezdanom ljetu i omogućili korištenje teniskih terena za održavanje turnira.

Kada počne sezona dvoranskih sportova u rujnu, onda je Sportska dvorana na Rakovu vikendom prepuna sportskih aktivnosti, imate li problema s terminima?

-Trudimo se nekako naći sredinu u tim potrebama i mogućnostima, ali nemamo problema s time. Snalazimo se nekako, dobro je da imamo što više potreba, bolje nego da je praznih termina i da ostaje praznog neiskorištenog prostora.

Imate li u svojoj ustanovi dosta djelatnika za održavanje svih objekata?

-Smatram da je potrebno još malo vremena kako bi se vidjelo što je sve Ustanovi potrebno, rekla bih najmanje jedna proračunska godina, a možda i više, jer se trenutno još svi prilagođavamo na nove uvjete, ali i novi tempo rada. Pred svima nama postavljeni su neki stari, ali i neki novi ciljevi. Ono što sa sigurnošću mogu reći da svi djelatnici rade vrlo vrijedno i ulažu znatan trud kako bi ostvarili rezultate, ali i kako bi ti isti rezultati postali vidljivi našim korisnicima kao i svim ostalim građanima. Nešto se od toga već vrlo jasno vidjelo kroz utakmice, natjecanja, koncerte i ostala događanja, koji su održani u našim objektima.

Osobno ste vrlo često na sportskim događanjima i na Stadionu "Branko Čavlović Čavlek" i u Sportskoj dvorani na Rakovcu, volite li biti na sportskim terenima?

-Pa, da, volim biti prisutna, mislim da je to jako važno, bitno je da iz prve ruke vidim kako žive ti objekti, ja zaista uživam na svakoj utakmici, na svakom događanju na koji dođem, bez obzira je li to trening, utakmica ili je to koncert. Ja jednako guštam.

Vječna dilema u Karlovcu je treba li nam bazen ili ne, koje je vaše mišljenje?

-Ja bih se vrlo rado okupala, to je moje osobno mišljenje. Mislim da je bazen društveno potreban objekt, kao što je to dvorana, kao što je to atletska staza, ali da treba biti neko zrelo vrijeme za jedan takav objekt. Kao što dvorana iziskuje znatne troškove, kao što balon iziskuje znatne troškove, tako bi i taj bazen tražio pomnu pasku, financijsku i tehničku. Strategijom je nešto predviđeno, držimo se strategije.