Hitna medicinska pomoć Karlovac tijekom "Krvavog Uskrsa" bila među prvim hrvatskim zdravstvenim službama koja je sudjelovala u ratnim zbivanjima

"Imali smo konstantno na umu kako je to naša dužnost, jednostavno smo osjećali kako trebamo pomoći u obrani naše Hrvatske"

VIŠE IZ RUBRIKE

    Radnici Hitne medicinske pomoći Karlovac od prvoga su dana Domovinskog rata i agresije na Hrvatsku sudjelovali u pomoći ranjenim dragovoljcima, hrvatskim specijalnim postrojbama i Karlovčanima. Hitna medicinska pomoć je na Plitvičkim jezerima, 31. ožujka 1991. godine, bila među prvim zdravstvenim službama u Hrvatskoj koja je sudjelovala u ratnim zbivanjima. Na tu temu, u organizaciji Zavoda za hitnu medicinu Karlovačke županije te uz potporu Karlovačke županije, održan okrugli stol u Muzeju Domovinskog rata na Turnju.

    Tih se dana prisjetila i Maja Grba Bujević, ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.

    -Svi djelatnici tadašnje Hitne pomoći Karlovac su se odzvali i krenuli pomagati svojim sunarodnjacima na Plitvicama. U početku je malo tko od njih znao na što će tamo sve naići i koliko će dugo ostati, ali bili su hrabri. Imali smo konstantno na umu kako je to naša dužnost, jednostavno smo osjećali kako trebamo pomoći u obrani naše Hrvatske. Tada smo bili uključeni u jedinice Ministarstva unutarnjih poslova. Sve do kraja rujna 1991. godine bili smo u njihovim redovima, zatim se formirao vojni sanitet Hrvatske vojske. Nakon formiranja vojnog saniteta mi smo i dalje pomagali civilima na cijelom području Karlovca. Hitna pomoć Karlovac je medicinsku pomoć davala i na području Ogulina, Topuskog, Lasinje, Josipdola.

    Maja Grba Bujević podijelila je svoje iskustvo sa početka Domovinskog rata.

    -Tada sam bila mlada liječnica, imala sam 26 godina i maleno dijete od 9 mjeseci. Za mene tada nije bilo dvojbe. To je bila obrana naše domovine, našega grada. Branili smo svoje dvorište.

    Prva ratna iskustva Hitna medicinska pomoć Karlovac stekla je 31. ožujka 1991. godine, na "Krvavi Uskrs". Tada su dva tima punih pet dana davala zdravstvenu pomoć specijalnim postrojbama MUP-a.

    -Toga je dana cijela akcija krenula rano ujutro. Dvije ekipe Hitne došle su na Plitvice kako bi pokupile ranjenike i skrbile se o njima, a druge dvije ekipe su imale zadaću osiguravati medicinsku skrb našim policijskim postrojbama na Plitvicama. Prva ekipa je na Plitvicama ostala tri dana, zatim je došlo do smjene, pa je preostala dva dana bila druga ekipa. To je vrijeme bilo stresno, tada je poginuo naš prvi policajac. Cijelo vrijeme je postojala jaka psihološka tenzija, nismo znali hoće li doći do većih nemira. Bili smo okruženi srpskom paravojskom i JNA vojska koja je radila tampon zonu. Tenkovi JNA vojske bili su usmjereni prema hrvatskoj policijskoj postaji. 

    Hitna pomoć Karlovac je radila što god je mogla u tom trenutku, kako je istaknuo i dr. Željko Štajcer.

    -Imali smo znanje, ali nismo imali iskustva, teško smo se snalazili. Davali smo sve od sebe, kuda je išla Hrvatska policija ondje smo išli i mi.