Razgovor: Josip Slaćanin, predsjednik Udruge Specijalne jedinice policije Grom Karlovačke županije

"Iduće godine obilježit ćemo trideset godina od osnutka jedinice"

VIŠE IZ RUBRIKE

    Udruga specijalne jedinice policije Grom Karlovačke županije obilježila je ovih dana 29 godina od osnutka jedinice, a već su počele pripreme za iduću godinu, kada će biti obilježeno trideset godina od osnivanja. Tada će biti i promocija monografije o jedinici, koja je u izradi. Prošli tjedan održana je i redovna izvještajna godišnja skupština udruge. O svemu tome razgovarali smo s predsjednikom Udruge specijalne jedinice policije Grom Karlovačke županije Josipom Slaćaninom.

    Ovih dana imate dosta aktivnosti, o čemu se radi?

    -Obilježili smo 1. ožujka 29 godina od osnivanja jedinice. 1991. godine ukazom tadašnjeg ministra unutarnjih poslova nastala je Jedinica za posebne namjene, kasnije preimenovana u Specijalnu jedinicu policije Grom. Naša obaveza i dužnost je da svake godine obilježavamo tu obljetnicu. Svake godine moramo odraditi i godišnju skupštinu, koju smo imali prošli tjedan. Na skupštini smo upoznali članove s radom u protekloj godini i s planom za ovu godinu.

    Koje su sve bile aktivnosti u prošloj godini?

    -U protekloj godini odradili smo sve bitne godišnjice. Prvo obilježavanje u godini je Maslenica, zatim smo obilježili Krvavi Uskrs i odali počast prvoj žrtvi u Domovinskom ratu Josipu Joviću, pa Bljesak i Borovo Selo te smo organizirali Dan branitelja Karlovačke županije. Po drugi put 13. lipnja organizirali smo hodočašće na Sveto brdo na Velebitu, na ovo događanje mogu se svi uključiti, ne samo naši članovi, već i građanstvo. Zatim smo obilježili Oluju i Medački džep te Cavtat, gdje smo mi specijalci prvi ušli. Obilježili smo i obljetnice Škabrnje i Vukovara, te pada Slunja i Saborskog. Na kraju godine organizirali smo božićni domjenak za članove udruge.

    Koliko vaša udruga ima članova?

    -Udruga trenutno broji 360 članova, od toga je s plaćenom članarinom oko 170 ljudi. To se svake godine mijenja, neki članovi jednu godinu zaborave platiti članarinu, pa iduće godine plate. Otprilike je oko 170 članova s plaćenom članarinom. Koliko možemo vodimo brigu o našim članovima. Mi smo ugrožena generacija, prosjek godina života braniteljske populacije je 53, 54 godine, na nama je je da pokušamo bar pomoći da članovi dođu na vrijeme na preglede i da im produžimo život za koju godinu, ako je moguće. Pokušavamo pomoći, u okviru naših mogućnosti i obiteljima poginulih i preminulih članova. Moram reći da je dosta naših članova preminulo nakon rata od raznih bolesti, oko pedeset njih je umrlo nakon rata. Nažalost statistika je takva da je braniteljska populacija najugroženija u Hrvatskoj. Nekim braniteljima posljedice rata pojavile su se nakon dvadeset godina.

    Je li vam prioritet obilježavanje obljetnica vezanih uz vašu jedinicu?

    -Da, obilježavanje datuma vezanih uz jedinicu nama je prioritet. Mi smo prva ratna postrojba u Karlovačkoj županiji. Imali smo tu sreću da je policija bila prva i svi smo svjesni toga. Svi relevantni povjesničari i stručnjaci složili su se da je sve nastalo iz policije, mnogi hrvatski generali ponikli su iz policije.

    Kakav je bio ratni put jedinice?

    -Naš ratni put počeo je čak i prije 1. ožujka 1991. godine, već su bile neke grupe. Kada je nastala Jedinica za posebne namjene preuzeli smo po Karlovcu osiguranja i dežurstva, najviše smo se bavili osiguranjem objekata i ljudi. Tada je došao Krvavi Uskrs 31. ožujka 1991. godine, gdje je naša jedinica aktivno sudjelovala. U prvom redu bili su ATJ Lučko i Rakitje, mi smo bili drugi prsten iza njih. Zatim je krenulo, bili su tereni u Saborskom i Topuskom, bilo je dosta borbe. Ta 1991. godina obilježila je svima nama ratni put. U Topuskom smo ostali do kraja, ja sam izašao zadnji. Zatim smo bili u Jamnici, a nakon toga u Karlovcu. Imali smo ovdje puno vojarni, bilo je puno vojnika bivše JNA, četnika i pete kolone, sa svima njima smo se borili. 1991. godina bila je teška i naporna, ali hvala Bogu spasili smo Karlovac. Uspješno smo obranili grad, a dobili smo kasnije dokumentaciju s druge strane da je značajan doprinos dao naš Mišo Hrastov akcijom na mostu. Kada je završila ta 1991. godina, linija se ustanovila i više nije bilo potrebe za našim djelovanjem ovdje i tada smo mi krenuli po cijeloj Hrvatskoj. Tako da je naš ratni put vezan uz cijelu Hrvatsku. Mi nismo jedinica koja je bila striktno lokalna, već možemo reći da smo bili svehrvatska jedinica.

    Približava se obilježavanje Krvavog Uskrsa, a vi tada imate jednu već tradicionalnu aktivnost. O čemu se radi?

    -Da, ove godine organiziramo 11. ultramaraton od Karlovca do Plitvica povodom Krvavog Uskrsa. Ultramaraton je pokrenuo naš član Nikica Vrabac prije jedanaest godina u znak  sjećanje na Josipa Jovića. U organizaciji ultramaratona imamo podršku gradskih, županijskih i državnih vlasti. To je po meni jedna jako bitna obljetnica za cijelu Hrvatsku, to je bila prva naša žrtva u Domovinskom ratu i naši dečki to odrađuju u spomen na Josipa Jovića. Kreće se navečer oko 22 sata i trči se tijekom cijele noći, da bi sudionici stigli na Plitvice oko sedam, osam sati ujutro. Trči se ukupno 80 kilometara i to po svim mogućim uvjetima. Svih ovih godina vrijeme nije mazilo sudionike, bilo je kiše, snijega, bure, svega. Vidjet ćemo kako će biti ove godine.

    Iduće godine bit će obilježavanje trideset godina od osnutka jedinice. Jesu li pripreme već počele?

    -Pripreme su već počele. Mi ćemo tom prilikom promovirati monografiju naše jedinice, koja se radi i bit će gotova krajem ove godine. Planiramo da svečana promocija monografije bude na samu tridesetu obljetnicu, nema boljeg datuma od 1. ožujka. Monografija obuhvaća cijeli naš ratni put i mislim da će svima biti zanimljiva. Monografiju radi doktor povijesti Jakša Raguž iz Hrvatskog povijesnog instituta. Uzeli smo čovjeka profesionalca kojem to nije prva knjiga, a prioritet mu je Domovinski rat. Tu smo dobili veliku podršku od župana Damira Jelića i Karlovačke županije, oni su stali iza nas i zatvorili su kompletnu financijsku konstrukciju ovog projekta. Fotografije se još skupljaju, one će biti posebno zanimljive, bit će ih sa svih naših terena.

    Pred vama je i organizacija Dana hrvatskih branitelja. Kakva su iskustva s organizacijom te manifestacije?

    -Ove godine po četvrti put organiziramo Dan hrvatskih branitelja Karlovačke županije. Kada sam preuzeo udrugu, rodila se ta ideja, jer se godinama nije obilježavao Dan hrvatskih branitelja u gradu Karlovcu i Karlovačkoj županiji. U suradnji s Prvom gardijskom brigadom i Drugom gardijskom brigadom došli smo do zaključka da bi idealan datum bio 30. svibnja. Svima je taj datum ostao u sjećanju kao Dan državnosti. Pošto je bio ukinut, mi smo se uhvatili tog datuma, složili smo se oko toga, a sada je vraćen Dan državnosti na taj datum. Po četvrti put obilježavamo Dan hrvatskih branitelja Karlovačke županije, imamo podršku Grada Karlovca i Karlovačke županije te svih drugih gradova. Prije dvije godine u organizaciju nam se priključila Hrvatska kopnena vojska i oni su odlučili na taj datum obilježiti svoj Dan Hrvatske kopnene vojske. Njima je Zapovjedništvo u Karlovcu, zahvaljujem im, jer bez njih bi teško to odradili. Hrvatska kopnena vojska dođe s tehničko-taktičkim zborom, dođu specijalci, uključi se i interventna policija. Pokaže se naoružanje Hrvatske vojske i policije. Vježbe se odrade, a one su jako zanimljive posjetiteljima. Imamo svake godine i kvalitetan zabavni program. Prošle godine nastupile su Klapa Sveti Juraj i Klapa Sveti Mihovil, te Jazz orkestar Hrvatske vojske. Prošle godine nije nas vrijeme mazilo, ali smo sve odradili. Prve dvije godine imali smo odlično vrijeme, a manifestaciju je posjetilo svake godine više od dvije tisuće ljudi. I prošle godine unatoč kiši bilo je oko dvije tisuće posjetitelja. Imali smo prošle godine i besplatnu podjelu vojničkog rata. Na manifestaciji udruge imaju svoj štand da se mogu predstaviti i posjetiteljima je to zanimljivo, posebno djeci.

    Svake godine manifestacija ima i humanitarni karakter. Kome je pomoć namijenjena?

    -Humanitarni karakter manifestacije za nas je vrlo važan. Sav prihod ide u dobrotvorne svrhe. Prve dvije godine dali smo prihod Udruzi Jak kao Jakov, koja brine o djeci oboljeloj od malignih bolesti. Prošle godine donaciju smo dali Neonatalnom odjelu Opće bolnice Švarča. Držimo se toga da pomažemo djeci, jer njima je pomoć potrebna.

    Svi članovi udruge povezani ste i redovno se družite. Ta povezanost je još od ratnih dana. Kako to komentirate?

    -Mi smo bili specifična jedinica u Karlovačkoj županiji. Kada smo krenuli po terenima, išlo se iznenada, nije se znalo unaprijed kada i kuda idemo. Po zimi smo bili na snijegu na minus trideset, a po ljeti smo se družili sa zmijama. Te godine koje smo proveli skupa ne mogu se odbaciti, vezani smo i družimo se.

    Branko Obradović

    Foto: Igor Čepurkovski