Astrid Pavletić, ravnateljica Učeničkog doma Karlovac

„Iako smo okruženi gradilištem, svi kapaciteti su nam popunjeni pa tražimo i nove prostore“

VIŠE IZ RUBRIKE

O radu Učeničkog doma Karlovac, projektima koje realiziraju, aktivnostima koje provode, o problemima s kojima se susreću i drugim aktualnostima razgovarali smo s ravnateljicom te ustanove, Astrid Pavletić.

-Učenički dom Karlovac je mješovita ustanova kapaciteta 152 ležajeva. Sva mjesta su im popunjena. Sobe su trokrevetne, četverokrevetne i šesterokrevetne, a imaju i jedan apartman u prizemlju u kojoj su trenutno dva učenika.

Učenici Doma polaze sve srednje škole u Karlovcu, a najzastupljenije su Medicinska i Šumarska škola, navodi Pavletić. Osvrnula i na cijene smještaja učenika u Domu.

-Roditelji za svoje dijete u Domu plaćaju 83,62 eura mjesečno i to za 10 mjeseci u školskoj godini. U toj cijeni učenici imaju puni pansion, grijanje, skrb 24 sata, sve posebne i izborne aktivnosti, putovanja, natjecanja…Također, moramo odraditi sve servise, održavanja, ulaganja i popravke itd... Isto toliko po učeniku dobivamo MZO-a po našem osnivaču, Karlovačkoj županiji. O cijeni Doma odlučuje MZO za kalendarsku godinu, a cijena Doma nije se mijenjala 20 godina. Usred velikih poskupljenja hrane, energenata i građevinskog materijala  ta premala cijena Doma nam je veliki problem. Čekamo novu Odluku o cijeni domova u RH na početku 2025. godine a nadamo se i novim zapošljavanjima,  prije svega zdravstvenog radnika.

Otkrila je i kako im je boraviti u objektu smještenom u centru Zvijezde za vrijeme dok se izvode opsežni radovi na aglomeraciji.

-Naš Dom smješten je u samom centru grada i staroj Zvijezdi. Okruženi smo gradilištem tj. prašinom i blatom već skoro tri godine. Nedavno su nas prespojili na nove cijevi i kanalizaciju i samim time se nadamo da je kraj zamućenjima i nestajanju vode. Mislim da još nismo ni svjesni svih posljedica, a za one koje sada znamo su nemogućnost najma Doma kao hostela preko praznika, uništen je novonapravljeni ulaz u Dom i oštećena nova fasada, prodiranje voda u podrumske prostorije u više navrata, zaštopane cijevi, potrgana optika za internet, smanjen interes učenika na upisima i otežana dostava potrebne hrane i materijala u Dom. Za sada smo uspješno uz pomoć našeg osnivača obnovili sanitarije i očistili cijevi na dva ženska odjela. Ove zimske praznike nas čeka  čišćenje cijevi u podrumu, provjera svih uređaja i bojlera u Domu, te eventualna zamjena. Kupili smo novi aparat za vodu u blagovaoni s filtracijom te iznajmili još jedan aparat na galone. Kupili smo i rezervoar za vodu za sanitarije u dvorištu. O svemu redovito obavještavamo sve institucije, Grad, Županiju, VIK i osiguranje. Ne znamo što nas čeka s parkiralištem i dostavom kada se poploče okolne ceste i Trg. Razmatramo s osnivačem i školom MIOŠ mogućnost proširenja kapaciteta te prijeko potrebnom novom prostoru na Gazi (stara tiskara).

Što se tiče provođenja raznih aktivnosti učenika kroz Učeničku zadrugu i Domski sportski kub, ravnateljica je rekla kako i dalje provode kulturne, radnotehničke i sportske aktivnosti, učenička zadruga djeluje punim kapacitetom, a ove godine imaju i neke novosti, to su badminton i plesna sekcija.

-Upravo smo završili sa zimskim turnirima naše regije koju čine domovi iz četiri županije i to u odbojci, badmintonu, streljaštvu, malom nogometu i šahu a mi smo bili organizatori tradicionalnog stolnoteniskog turnira "Ivan Mikšić" i streetballa.

Povodom božićnih blagdana imali smo i Božićnu priredbu u Domu uz nastup recitatorske, plesne, dramske, folklorne i tamburaške sekcije. Sa sličnim programom nastupili smo i 17. i 18. prosinca u Dijaškom domu Ivana Cankarja u Ljubljani. Imamo i dva međunarodna partnerstva u Erasmus i Etwinning projektima "Nevera iz Kvarnera" (Domovi iz R Slovenije, RH i Sjeverne Makedonije) i Otresimo se stresa (Domom DIC iz Ljubljane). Prijavili smo i svoj Erasmus projekt i čekamo rezultate.

Inače, Dom trenutno ima 25 zaposlenih djelatnika i to su tajnica, računovotkinja, pedagoginja, odgajatelji, pralja, ekonom, kuharice, noćni pazitelji, spremačice, domar, vratar i ravnateljica. Imaju i tri vanjska suradnika za izborne programe.

Ravnateljica se osvrnula i na prehranu učenika.

-Naših pet vrijednih kuharica kuhaju tople obroke. Za doručak imamo švedski stol te u blagovaoni cijeli dan voćni bar i čajnu kuhinju. Kupujemo meso od domaćih uzgajivača i nadamo se da su učenici zadovoljni, napominje.

Na upit poštuju li učenici propisane obveze i kućni red, ravnateljica Pavletić je odgovorila:

-Presretna sam što mogu reći da imamo neusporedivo puno više pedagoških mjera pohvala na kraju školske godine nego mjera sprječavanja. Kućni red je usuglašen s Vijećem roditeljima i Vijećem odgajateljima te učenici imaju dnevno obvezno učenje od 2,5 sata dnevno. Za učenike s problemima u učenju i slabijim uspjehom u školi se organizira dodatan instruktivni rad i večernje učenje. U večernjim satima učenici trebaju biti u Domu do 20.30 h za prve razrede, te 21.30 h odnosno 22 h za više razrede. Imamo puno učenika koji imaju praksu i brojne aktivnosti izvan Doma pa znaju doći i puno kasnije u Dom, izjavila je Pavletić.