Unatoč troškovima Inkasator posluje pozitivno
I dalje uzlazni trend ulaganja u energetsku obnovu, uskoro obnova još pet zgrada
VIŠE IZ RUBRIKE
Prošle godine obnovljeno je 20 ulaza u vrijednosti 1,48 milijuna eura, a suvlasnici su u održavanje zgrada uložili rekordnih 3,3 milijuna eura vlastitih sredstava. Cilj nam je poticati daljnja ulaganja u obnovu zgrada, u informacijski sustav, te unapređivati sve procese u objedinjenoj naplati, poručuje Barberić.
Poslovanje tvrtke Inkasator u protekloj godini, te najava ovogodišnjih projekata i investicija bila je tema konferencije za novinare u navedenoj tvrtki.
-Inkasator je 2022. godinu pozitivno poslovao. Unatoč povećanju troškova poslovanja koje se odnose prije svega na režije i distribuciju, poslovanje je stabilno. Najveći porast bilježimo na potrošnji energije, 52% i distribuciji 25%. Cijene naših usluga nismo korigirali u smislu povećanja već smo povećane rashode anulirali uštedama na drugim rashodovnim pozicijama. Smanjili smo troškove intelektualnih usluga za 37% i reprezentacije za 25% te ostalih troškova koji se odnose na članarine, a razne pristojbe za 27%. Proteklih nekoliko godina Inkasator je u monitoringu nezavisne tvrtke Dun & Breadstreet te je ocjenjivan zlatnom bonitetnom ocjenom. Za 2022. godinu primili smo Platinasti bonitet izvrsnosti čime smo svrstani u 1,06% gospodarskih subjekata u Hrvatskoj natprosječne vrijednosti. Ovo poduzetničko priznanje daje nam svojevrsni financijski integritet te nas potiče na daljnje pomicanje granica u kvaliteti i opsegu pruženih usluga.
Iza financijskih elemenata poslovanja mnogo je rada, suradnje i ulaganja svih dionika poslovnih procesa, istaknula je direktorica Inkasatora, Andreja Barberić.
Govoreći o protekloj godini, rekla je kako ju je prije svega obilježio javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava za energetsku obnovu.
-Zadovoljni smo rezultatom Javnog poziva, no još uvijek postoji mogućnost da će on biti i bolji. Našim angažmanom i angažmanom ostalih upravitelja, te predstavnika pozicionirali smo naš grad i županiju na prvo mjesto po broju potpisanih ugovora o dodjeli sredstava u Hrvatskoj.
U upravljanju i dalje je uzlazni trend ulaganja u energetsku obnovu te je prošle godine obnovljeno 20 ulaza u vrijednosti 1,48 milijuna eura ili 11.190.456,99 milijuna kuna. Suvlasnici su u održavanje zgrada (investicije) u protekloj godini uložili rekordnih 3,3 milijuna eura ili 25,1 milijun kuna vlastitih i sredstava kreditne linije. Što se tiče upravljanja proširili smo djelatnost na još jedan grad, Opatiju, izjavila je.
Barberić je rekla kako je potpisano pet novih ugovora za bespovratna sredstva za energetsku obnovu zgrada, a za što je u tijeku ispitivanje tržišta, te bi do ljeta obnove trebale započeti. Ukupna procijenjena vrijednost projekata je 2,5 milijuna eura, od čega je 1,1 milijun eura bespovratnih sredstava.
Također, očekuju i raspisivanje novog javnog poziva FZOEU za energetsku obnovu.
Osvrnuvši se na potresom oštećene zgrade, kazala je kako su većinom obnovljene u dijelu gdje su suvlasnici samostalno išli u obnovu, te naknadno tražili financijsku pomoć.
-Imamo zgrada koje su još u obnovi te one koje čekaju rješenja Središnjeg državnog ureda za stambeno zbrinjavanje, a dodatno smo 3 prijavili na javni poziv za organiziranu nekonstrukcijsku obnovu kako bi suvlasnicima olakšali samu investiciju, navela je.
Što se tiče objedinjene naplate, podsjetila je kako su prošlu godinu započeli plasiranjem platforme Moj Inkasator i KEKS režija, za koje je rekla da se dobro razvijaju. KEKS režije koristi 152 građana, e-dostavu računa 2.622, platformu 126 građana.
Direktorica Inkasatora naglasila je i kako unatoč povećanju cijena vode koje je bilo sredinom 2022. godine, te uvođenju nove naknade tvrtke Čistoća, plaćanje računa je konstantno na visokoj razini i tu su građani izuzetno odgovorni.
-Tome u prilog govori smanjene broja ovršnih prijedloga, te ukupne vrijednosti ovršnih postupaka, ističe.
Govoreći o planovima za ovu godinu, izjavila je kako je započela uvođenjem nove valute što je proteklo bez većih problema.
Nadalje, kaže i kako je građanima omogućeno plaćanje računa Gradske toplane na njihovoj blagajni, a uveli su i novu naknadu Hrvatskih voda za obveznike plaćanja općine Draganić.
-U 2023. godini planiramo ulaganja u informacijski sustav s obzirom da se broj podataka koje obrađujemo povećao i daljnji je trend povećanja te se zbog obrade povećane količine podataka pojavljuju određeni problemi koji još uvijek ne utječu na kontinuitet poslovnih procesa. No, oni su prepoznati te moramo pristupiti dugotrajnom rješavanju, jer i investicijski projekti komunalnih tvrtki za nas predstavljaju povećanje baze podataka kako se povećava broj korisnika pojedinih usluga.
Cilj nam je svakako poticati daljnja ulaganja u obnovu zgrada pronalazeći nova financijska rješenja za suvlasnike, te unapređivati sve procese u objedinjenoj naplati kako bi usluga bila što jednostavnije i dostupnija potrošačima. U ovom trenutku za 2023. godinu imamo ugovoreno 18 projekata koji se odnose na izradu toplinskih ovojnica, modernizaciju dizala, sanaciju krovova i zajedničke stolarije, najavljuje.
Nakon što posljednje tri godine zbog korone nisu mogli, ove godine će u trećem kvartalu ponovno organizirati godišnje savjetovanje predstavnika, a Karlovac će na jesen biti i domaćin godišnjeg jesenskog savjetovanja upravitelja zgradama Hrvatske.
Zamjenica gradonačelnika Ivana Fočić osvrnuvši se na proces objedinjene naplate rekla je kako je iznimno bitan.
-Naplata komunalne naknade nije isključivo vezana samo za grad Karlovac, nego se uključila i općina Draganić. To definitivno povećava ukupne prihode i smanjuje troškove poslovanja i sigurno je jedan od elemenata koji je utjecao na prošlu godinu i na održavanje cijene na istoj razini. Povećanje cijena usluga od strane Inkasatora bi sigurno negativno utjecalo na troškove poslovanja trgovačkih društava i na taj način bi utjecalo negativno na samu cijenu javnih usluga koje plaćaju građani. Zato nam je iznimno bitno i u budućem razdoblju unaprijediti procese, proširiti korisnike objedinjene naplate i korisnicima osigurati još bolju i kvalitetniju uslugu, te informacije na jednom mjestu, izjavila je između ostalog Fočić.