ITU projekt obnove vrelovoda ide svojim tijekom i trenutno smo u fazi javne nabave, ističe Hrvoje Klobučar
Hrvoje Klobučar, direktor Gradske toplane: „S grijanjem ćemo startati najvjerojatnije tijekom sljedećeg tjedna“
VIŠE IZ RUBRIKE
O predstojećoj sezoni grijanja, projektima koje su do sada realizirali, naplati, predstojećim planovima i drugim aktualnostima razgovarali smo s direktorom Gradske toplane, Hrvojem Klobučarem.
„Još uvijek se nisu ostvarili uvjeti za početak grijanja“
*Razdoblje pripravnosti grijanja službeno je počelo 15. rujna. S obzirom na niske noćne i jutarnje temperature zraka i prohladne stanove, kada ćete početi s grijanjem?
-Prvi hladni val pred kraj ljeta je iza nas: jutarnje temperature su bile relativno niske, no kako su izostale dugotrajne kiše i bilo je dosta sunca preko dana, zgrade se nisu ohladile do temperaturne granice, tj. nisu se ostvarili uvjeti za početak grijanja. Počelo je dakle razdoblje pripravnosti, no ne i sama ogrjevna sezona. Prema našim informacijama niti jedan centralni toplinski sustav u Hrvatskoj još nije krenuo s grijanjem.
Nadalje, iza nas je vrlo topao vikend, kao što je to čest slučaj na prijelazu s ljeta u jesen. Prema trenutnoj vremenskoj prognozi, ne nazire se skoro dulji hladni val već samo povremena kiša i relativno visoke dnevne temperature zraka. Ipak, temperature se lagano spuštaju te ćemo svejedno startati s grijanjem, najvjerojatnije tijekom sljedećeg tjedna.
*Je li Gradska toplana osigurala dovoljne količine energenata?
-Naravno, ugovorili smo još prošle godine dovoljne količine.
Obnovili plašt dimnjaka i zamijenili eko-paket kotla 3
*Koji su radovi tijekom ljeta provedeni?
-Ovo ljeto je bilo prilično aktivno, čak smo u jednom času zaključili da je u pojedinim razdobljima bilo intenzivnije od nekih razdoblja u ogrjevnoj sezoni. U proizvodnji smo odradili dva velika projekta – obnovu plašta dimnjaka i zamjenu eko-paketa kotla 3, ukupne vrijednosti gotovo pet milijuna kuna. Dimnjak je bilo potrebno obnoviti jer smo uočili manja oštećenja koja je valjalo sanirati te zaštiti plašt bojanjem. Eko-paket kotla 3 je dotrajao i već je dulje vrijeme bio u planu za zamjenu, no pokušavali smo naći za to bespovratna sredstva. Pored navedenog, odrađen je redovni remont proizvodno distribucijskog postrojenja. Odjel mreže obavio je određene popravke na vrelovodnoj mreži, zamijenio nekoliko magistralnih ventila, te dva toplovoda zamijenio plastičnim cijevima, po prvi puta u povijesti Gradske toplane. Plastične cijevi su ovdje bile primjenjive jer se na tim dionicama radi s nižem temperaturnim režimom. Odjel instalacija je, pored redovnog održavanja toplinskih podstanica građana, opremio jednu veću zgradu u cijelosti naprednim tzv. kombi-termostatskim radijatorskim ventilima; osim individualne regulacije grijanja, time je osigurano tzv. hidrauličko uravnoteženje zgrade, čime je osigurano da svi stanovi dobiju potrebnu količinu topline (što prethodno nije bio slučaj).
*Do kuda se došlo s projektom rekonstrukcije vrelovoda?
-ITU projekt obnove vrelovoda ide svojim tijekom, trenutno smo u fazi javne nabave, očekujemo krajem ove godine radove u distribucijskom postrojenju i potom toplinskim podstanicama, a početak izmjene vrelovodnih cijevi pri završetku ove ogrjevne sezone, dakle u proljeće 2022. godine. Važno je istaknuti da je faza javne nabave u EU financiranim projektima relativno dugotrajna, kao i da su greške koje se tu naprave relativno skupe – sukladno tome, trudimo se zajedno s vanjskim konzultantima odraditi tu fazu projekta najbolje moguće.
*Koliko je još preostalo vrelovoda obnoviti?
-ITU projekt predviđa obnovu 15,7 od 21 kilometra vrelovoda, odnosno 74 posto ukupne duljine.
„Zadovoljni smo naplatom“
*Kakva je naplata?
-Imajući u vidu utjecaj pandemije na naplatu, zadovoljni smo naplatom; možemo zaključiti da pandemija za sada nije imala veći negativni utjecaj na naplatu. Ujedno zahvaljujemo našim korisnicima na urednom podmirivanju svojih obveza.
*Hoće li biti kakvih promjena u cijeni grijanja?
-S početkom ove ogrjevne sezone sigurno neće. Za kasnije ne možemo jasno predvidjeti, obzirom na iznimno brze promjene i rastuće cijene na nekim područjima poslovanja.
*Koji su predstojeći planovi ili projekti?
-Ovog časa svakako je to ITU projekt revitalizacije gradskog vrelovoda glavni prioritet i projekt. On već dulje vrijeme iziskuje puno posla, povrh redovnih poslovnih obveza i aktivnosti. Ono na čemu radimo paralelno s ITU projektom je kako što prije građanima u njihove domove dovesti toplinu iz obnovljivog izvora energije. Tu je grad Karlovac u bitnoj prednosti pred gotovo svim ostalim gradovima u Hrvatskoj, jer imamo potencijalno čak dva obnovljiva izvora energije koja se u sljedećim godinama mogu spojiti na gradski vrelovod.
*Koliko Gradska toplana ima korisnika i imate li kojeg novog?
-Gradska toplana ima trenutno 7.832 korisnika (7.520 kućanstava i 312 poslovnih), u 2021. godini nije do sada priključeno novih korisnika.
*Što biste poručili korisnicima?
-Svakako bismo se htjeli zahvaliti građanima koji su proveli daljnja ulaganja u svoje kućne toplinske sustave, uvođenjem mjerenja i upravljanja toplinskom energijom odnosno poboljšanjem energetskih svojstava svojih ulaza tj. zgrada – time su osigurali bolju opskrbu toplinom i učinkovitije korištenje toplinske energije, posebno tamo gdje su obnovljene fasade i prozori, računi za toplinsku energiju bit će bitno niži. Sve eventualne probleme u prijemu toplinske energije, a s obzirom na zajedničku instalaciju, ljubazno molimo građane da prijave putem ovlaštenog predstavnika, kako bismo u što kraćem roku mogli reagirati i otkloniti ih. Kao i uvijek, pozivamo građane i naše korisnike da nam se jave svojim kritikama i pohvalama, kao i ukoliko imaju bilo kakvih pitanja vezanih za toplinsku energiju u svojim domovima, zgradama ili uredima.