Proračun je planiran prilično ambiciozno te će '22. i dijelom ’23. biti završetak jednog ciklusa rekonstrukcija u gradu Karlovcu
Gradski proračun za 2022. godinu planiran u iznosu 457,3 milijuna kuna
VIŠE IZ RUBRIKE
Grad Karlovac je u skladu sa zakonskim i podzakonskim aktima pripremio nacrt proračuna za 2022. godinu i on će od danas biti na javnoj raspravi koja će trajati 10 dana. Proračun je planiran prilično ambiciozno te su prihodi na razini od 457,3 milijuna kuna, od čega su prihodi Grada 350 milijuna kuna, a prihodi proračunskih korisnika 107 milijuna kuna. Gradska pročelnica za financije Lidija Malović na konferenciji za medije prilikom predstavljanja proračuna za iduću godinu je na prihodovnoj strani istaknula nekoliko najvažnijih kategorija:
-To su prije svega porezni prihodi koji iznose oko 134 milijuna kuna, a među njima je najdominantniji i najvažniji porez i prirez na dohodak u visini od 124 milijuna kuna. Unatoč smanjenju prireza sa 12 na 9 posto, ne očekujemo manje prihode od poreza i prireza, dapače očekujemo i nešto veće jer se računa da će ipak doći do povećanja zaposlenosti i plaća. Drugi najvažniji prihod Grada su komunalne naknade i komunalni doprinos koji su planirani u visini od 50 milijuna kuna. Tu su i značajni izvori s nacionalne razine, a radi se o prihodima iz državnog proračuna, Županije, Hrvatskih voda, različitih ministarstva za sufinanciranje naših projekata koji iznose oko 50 milijuna kuna. Vrlo važni su nam i europski izvori prihoda koji iznose 39,2 milijuna kuna od čega za Grad 33,4 milijuna kuna, a za naše ustanove oko 5,8 milijuna kuna. U idućoj godini planiramo koristiti i kreditna sredstva u visini od 44 milijuna kuna, a radi se o kreditima ugovorenim ove godine i njihovo korištenje će se protegnuti sve do 2023. godine. Planiramo i prijenos viška prihoda iz ove godine i to onih koji su ove godine započeti, a iduće će završavati. Samo iz Ministarstva obrazovanja dobivamo preko 73 milijuna kuna koja će se iskoristiti za isplatu plaća zaposlenicima u osnovnim školama. U svemu ovome izvorni prihodi proračuna Grada Karlovca su oko 205 milijuna kuna, a sve ostalo su prihodi povučeni iz različitih izvora u RH i iz EU fondova.
Govoreći o rashodovnoj strani proračuna Malović je kazala da je na prvom mjestu održavanje komunalne infrastrukture za što je planirano 42 milijuna kuna.
-Za osnovno školstvo izdvojit će se 101 milijun kuna, a za predškolski odgoj 35 milijuna kuna. Za kulturu, uključujući rad ustanova, ali i javne potrebe u kulturi izdvojit će se 27 milijuna kuna. Za socijalni program u idućoj godini bit će izdvojeno oko 4 milijuna kuna. Tu su i javne potrebe u sportu, zatim vatrogastvo na koje ćemo utrošiti oko 13 milijuna kuna, održavanje objekata u vlasništvu Grada na koji će se utrošiti 8 milijuna kuna. Za otplatu kredita u idućoj godini trebat će nam 7, 7 milijuna kuna. Najviše se novca izdvaja za građenje komunalne i društvene infrastrukture, ukupno 123 milijuna kuna, pri čemu se dio sredstava izdvaja za projektiranje. Najviše novca ide za građenje novih objekta infrastrukture ili za dodatna ulaganja na tim objektima. Najveći projekti koje očekujemo u idućoj godini su Karlovac II te rekonstrukcija i obnova kina Edison. Također tu je parkiralište pri sportskoj dvorani Mladost za koje ćemo izdvojiti 5 milijuna kuna itd., kazala je Malović te spomenula još neke projekte.
Od ukupnog proračuna, 160 milijuna kuna uvijek je namijenjeno gradnji, ulaganjima u objekte i nabavi opreme što je otprilike 35 posto. Oko 290 milijuna kuna proračunskog novca otpada na troškove tzv. hladnog pogona u što su uključeni troškovi tekućeg investicijskog održavanja komunalne infrastrukture.
-Čini mi se da će 2022. godina te dijelom i ’23. biti završetak jednog ciklusa rekonstrukcija u gradu Karlovcu. Ovaj proračun će to vrijeme rekonstrukcija dovesti kraju što nam je bio i cilj te za sve projekte imamo osigurana sredstva, najprije je rekao gradonačelnik Damir Mandić te nastavio:
-Kada govorimo o vremenu koje je ispred nas i koje je naslonjeno na financijsku perspektivu europskih sredstava ’21.-’27. godina, krenuli smo i van tih rekonstrukcija. Stavili smo na stol i one projekte koji su preduvjet kvalitetnijeg standarda življenja u gradu Karlovcu. Naravno, svi ti projekti koji su u planu, moraju proći, sukladno Zakonu o proračunu, ocjenu opravdanosti i svoju studiju isplativosti. Tako mogu najaviti projekt nove škole u vojarni Luščić, novog vrtića također u vojarni Luščić, Vatrogasnog centra i ono što će možda najviše zagolicati maštu svih nas u Karlovcu - projekt bazena. S obzirom da smo dio određenih europskih financijskih mehanizama - ovdje govorimo o ITU - u našem proračunu smo predvidjeli sredstva za elaborat o isplativosti te sredstva za projektiranje. Prema sadašnjem stanju odnosno mogućnostima koje se otvaraju, prostor u vojarni Lušćić otvara mogućnost gradnje bazena. Da bi uopće došli do toga da to stavimo u proračun, protekla tri mjeseca intenzivno smo radili i bili smo u nekim gradovima koji imaju svoje bazene kako bi sagledali koje su to relacije. Što se tiče projekta škole, vrtića i bazena u vojarni Luščić, stavio bih ih u jedan koš traženja konsenzusa. Zašto? Zato što novac koji ćemo dobiti iz ITU-a možemo potrošiti i na nešto drugo. Vjerujem da kod škole i vrtića neće biti puno upitnika, ali kod bazena mislim da će biti dosta rasprave i ja je u biti želim. Ukoliko nam se otvore sredstva, a vjerujem da hoće tu bi priliku trebalo iskoristiti; naravno govorim o europskim sredstvima, izjavio je gradonačelnik.
Dodao je da je naknada za novorođenčad povećana sa sadašnjih 1.500 kuna za prvo i drugo dijete na 2.000 kuna, a za treće i svako ostalo 3.000 kuna. Povećan je i iznos za sport i u idućoj godini bit će 9,2 milijuna kuna, zatim za institucionalnu podršku udrugama koje pomažu invalidima kao i Zajednici tehničke kulture. Također je izvijestio da su osigurali sredstva za sufinanciranje EU projekata.
Nacrt proračuna Grada Karlovca za 2022. godinu može se pogledati na www.karlovac.hr gdje su dostupni i svi obrasci za komentiranje.
Idući tjedan, točnije 4. studenog, bit će predstavljena i platforma "Otvoreni Karlovac" preko koje će se od 1. siječnja iduće godine moći prati gdje i na koji način se troši proračunski novac.