Pelud ambrozije jedan je od najjačih poznatih alergena

Građani uklanjajte ambroziju sa svojih površina-inspekcija i redari idu u kontrolu!

VIŠE IZ RUBRIKE

    Iz gradskog Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo, Odsjeka redarstva obavještava vlasnike i korisnike obrađenog i neobrađenog poljoprivrednog i drugog zemljišta na području grada Karlovca da su, sukladno Naredbi o poduzimanju mjera uklanjanja ambrozije i Odluci o agrotehničkim mjerama, dužni redovito uklanjati ambroziju sa svojih površina tijekom vegetacije u više navrata, a sve s ciljem suzbijanja i sprečavanja njezinog daljnjeg širenja. Podsjećaju kako je najdjelotvorniji pristup suzbijanju ambrozije primjena mehaničkih mjera (kultivacija, okopavanje, redovita košnja), agrotehničkih (obrada tla, pravovremena sjetva i gnojidba kulture, prašenje strništa) i kemijskih mjera (herbicidi).

    Provedbu zakonskih obveza po navedenim propisima te Odluci o komunalnom redu redovito će, kako ističu, pored inspekcija kontrolirati komunalno i poljoprivredno redarstvo, stoga se ljubazno mole građani da vode brigu o svojoj imovini, u cilju čuvanja zdravlja svih građana.

    -Molimo građane da probleme s ambrozijom prijave Odjelu komunalnog redarstva Grada Karlovca telefonskim putem na broj 628-222 ili putem elektroničke pošte komunalno-redarstvo@karlovac.hr., poručuju iz Gradske uprave.

    Inače, pelud ambrozije jedan je od najjačih poznatih alergena. Na sluznicama dišnih organa pelud kod osjetljivih bolesnika može izazvati alergijsku reakciju – crvenilo očiju, suzenje, začepljenje nosa, kihanje, kašalj, otežano disanje, astmu, promjene na koži i sl. Ambrozija cvate početkom srpnja, a vrhunac doseže u razdoblju od sredine kolovoza do početka rujna.

    Naredbom o poduzimanju mjera obveznog uklanjanja ambrozije Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, propisano je slijedeće:

    „Obveznici provođenja mjera uklanjanja ambrozije kao i ostalog korova su vlasnici odnosno korisnici poljoprivrednog, obrađenog kao i neobrađenog zemljišta (vrtova, oranica, livada i slično), šuma i lovišta, ovlaštenici upravljanja vodotocima i kanalima i površinama uz njih, ovlaštenici upravljanja i održavanja površina uz javne prometnice i željeznicu, ovlaštenici upravljanja parkovima i drugim javnim zelenim površinama. Inspekcijski nadzor nad provedbom navedenih mjera provode fitosanitarna inspekcija i šumarska inspekcija sukladno Zakonu o biljnom zdravlju te poljoprivredna inspekcija  sukladno Zakonu o poljoprivrednom zemljištu“. (sl)