Predstavljeni rezultati projekta „PRI-MJER“

Grad Karlovac i Karlovačka županija dobili baze podataka o klizištima i podložnosti na klizanje

VIŠE IZ RUBRIKE

Otkrivanje potencijalnih rizika

U projektu su izrađene detaljnije karte klizišta za 50 km2 područja grada Karlovca. Sada se zna gdje su klizišta koja treba uzeti u obzir pri gradnji i zahvatima u  prostoru, gdje su onakoja ugrožavaju ceste, zgrade, vodotoke...

U Nikola Tesla Experience centru danas su predstavljeni rezultati projekta pod nazivom Primijenjena istraživanja klizišta za razvoj mjera ublažavanja i prevencije rizika „PRI-MJER“, a koji su važni za Karlovačku županiju.

Radi se o Projektu koji je istraživao i razvio osnove za razvoj strateškog pristupa upravljanju opasnostima i rizicima od klizišta. Do sada u Republici Hrvatskoj nije bilo definirano s  kojim podacima i informacijama o klizištima je potrebno raspolagati na razini županija, gradova i  općina da bi se umanjila opasnost, a time i posljedice, odnosno štete od klizišta koje sve češće  prijete kao posljedica klimatskih promjena.

Kako je istaknula voditeljica projekta, prof.dr.sc. Snježana Mihalić Arbanas, redovita profesorica na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, projekt PRI-MJER je jedan od 25 projekata financiranih  iz Sheme za jačanje primijenjenih istraživanja za mjere prilagodbe klimatskim promjenama koja je  omogućila razvoj alata za mjere prilagodbe i ublažavanja klimatskim promjenama.

Za Karlovačku županiju izrađena je Karta zoniranja podložnosti na klizanje Karlovačke županije na temelju koje je sada poznato da na oko maksimalno 32% područja županije mogu nastati klizišta  s obzirom na prirodne preduvjete (od čega je oko 19% područja visoke podložnosti, a 13% srednje), a Karta također ukazuje na to i gdje se nalaze ta područja. Ova informacija važna je za prostorno planiranje i sustav civilne zaštite, odnosno, općine i gradove koji sada znaju za koja područja trebaju  izraditi detaljnije karte evidencija postojećih klizišta i detaljne karte zona u kojim mogu nastati  klizišta.

U projektu su izrađene detaljnije karte klizišta za 50 km2 područja grada Karlovca. Prema detaljnijim kartama sada se pouzdano zna, gdje su klizišta koja treba uzeti u obzir pri gradnji i zahvatima u  prostoru, gdje su klizišta koja ugrožavaju ceste, zgrade, vodotoke. Budući da se na ovih 50 km2 sada zna gdje su i sva mala i srednje velika klizišta i što ugrožavaju, ovime je omogućeno definiranje prioriteta za sanacije i niz drugih mjera.

Za rizično klizište Donji Priselci u Gradu Karlovcu, u okviru projekta PRI-MJER, istraživači s RGN  fakulteta i Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci izradili su Sustav za rano upozoravanje na klizišta (SRUK) koji prikazuje podatke kontinuiranog praćenja klizišta senzorima postavljenim na samom klizištu (financirano sredstvima projekta PRI-MJER), a također daje informacije o stupnju  upozorenja na opasna ubrzana gibanja klizišta koja mogu ugroziti stanovnike tog područja. SRUK  je izrađen kao prototip sustava za upozoravanje na sva klizišta koja su opremljena odgovarajućom  opremom za praćenje, a koji je nužan upravama lokalne razine, jer daju rješenja za odgovorno  upravljanje rizikom od nesreća uzrokovanih pokretanjem klizišta time što pravovremeno daje  informacije potrebne za evakuaciju ljudi na temelju kojih je potrebno donositi odluke i mjere za  civilnu zaštitu.

Inače, voditeljica projekta istaknula je i kako grad Karlovac ima mala klizišta u odnosu na druga u Hrvatskoj.

Pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje i poslove provedbe dokumenata prostornog uređenja, Vesna Ribar rekla je kako su od 2015. godine na području Karlovca registrirali 140 kliznih ploha. Kazala je i kako će im ove karte pomoći otkriti gdje može biti potencijalni rizik od klizanja terena. Naglasila je i kako su bile pretpostavke da ima puno više rizičnih lokacija, nego što se kroz ovaj projekt pokazalo.

Istraživači projekta PRI-MJER uručit će baze podataka o klizištima i podložnosti na klizanje tijekom prezentacije Karlovačkoj županiji i Gradu Karlovcu. Također će im uručiti i publikacije projekta  Smjernice za primjenu karata klizišta u Republici Hrvatskoj i Atlas karata klizišta projekta PRI-MJER.

Inače, ukupna vrijednost projekta je 3.519 milijuna kuna, bespovratna sredstva EU su 2.97 milijuna kuna, a nacionalno sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša iznosi 290.121 kuna.

Prezentaciji projekta prisustvovali su i gradonačelnik Damir Mandić i županica Martina Furdek Hajdin sa suradnicima.