Gori Amazonija - pluća našeg planeta koja proizvode 20% kisika
VIŠE IZ RUBRIKE
Najveća prašuma na svijetu Amazonija gori već dva tjedna, a satelitske snimke pokazuju da se dim vidi čak iz svemira. U Brazilu je ove godine zabilježeno više od 70 tisuća požara, a aktivisti za očuvanje okoliša prstom upiru u predsjednika Bolsonarua.
U brazilskoj saveznoj državi Amazoni na snazi je izvanredno stanje, a više zračnih luka obustavilo je letove zbog loše vidljivosti. Gori i u susjednima Paragvaju i Boliviji. Ekolozi i aktivisti za zaštitu prirode upozoravaju da je za požare kriva sve intenzivnija eksploatacija prašume, od sječe stabala do iskapanja u potrazi za rudnim bogatsvom. Satelitske snimke, tvrde ekolozi, pokazuju da se svake minute uništi komad prašume veličine nogometnog igrališta. A to se događa, kažu, i kada nema požara.
Požara je ove godine gotovo dvostruko više nego cijele 2018. Oko 75 tisuća zabilježeno ih je u golemim zelenim "plućima svijeta" koja prozvode više od petine kisika na planetu. Aktivisti upozoravaju na lošije gospodarenje Amazonom.
- Brazil je zapravo učinio goleme napore u smanjenju krčenja šuma u posljednjih 50 godina. No u proteklih 4-5 vidimo porast krčenja šuma, posebice u posljednjoj godini, i to za čak 50 posto, rekao je Robert Muggah iz Instituta Igarape, Rio de Janeiro.
Brazilski predsjednik Jair Bolsonaro, desničar koji je na dužnost stupio s prvim danom 2019., a uzburkava političke vode još od kampanje, za požare je optužio njemu nesklone udruge civilnog društva. Kaže da im je cilj potkopati vladu, ali i osvetiti mu se za rezanje financija.
- Iza ovih požara u Amazoni, kako ja to vidim, mogle bi stajati civilne udruge jer one ostaju bez financiranja pa žele stvoriti probleme Brazilu, govori Bolsonaro.
No politički protivnici upiru prstom u Bolsonarovu ekonomsku politiku koja želi rast bez brige o održivosti ili okolišu.
- Njegove izjave su neodgovorne. Morao bi iznijeti dokaze za to što tvrdi o udrugama i podmetanju požara. Pa svi znaju kako je to besmislena ideja - udruge rade na otporu klimatskim promjenama, sudjeluju u proizvodnji zdrave hrane, pošumljavanju, kaže Camila Veiga iz Udruge Abong, Salvador, Brazil.
Tko god ili što god bio izvor vatre, cijeli bi se svijet trebao zabrinuti.
- Gubitak te šume utječe na isparavanje, što je zapravo oblak koji pokriva i upravlja klimom nad Brazilom i cijelom Južnom Amerikom, ali utječe i na oceane diljem svijeta, objašnjava Muggah.
Ekolozi tvrde da se Amazona smanjuje upravo zbog stihijskog izdavanja dozvola privatnim industrijskim kompanijama koje krče šumu i protjeruju preostalo domorodačko stanovništvo. Šuma je suha jer nema kiše, ali za velik broj požara, zaključuju, kriv je čovjek - farmeri koji potpaljuju šumu kako bi proširili pašnjake za svoju stoku. A to im je, kažu, omogućio brazilski predsjednik.
Izvor: HRT